آمادگی نخجوان برای سرمایه‌گذاری در منطقه آزاد ارس

دسته: ارس
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۵ مهر ۱۳۹۴

عصر تبریز: رئیس مجلس عالی جمهوری خودمختار نخجوان گفت: منطقه آزاد ارس ظرفیتی بزرگ برای تأمین نیازهای کشورهای همسایه را دارد.

۰۱۰۴۲۸۵۶

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس، واصف طالب‌اف در دیدار هیئت اقتصادی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد ارس به ریاست محسن خادم‌عرب‌باغی مدیرعامل منطقه آزاد ارس، با بیان اینکه ارس و منطقه اقتصادی و سرمایه‌گذاری آن در همه کشور های دنیا نامی شناخته شده است، اظهار داشت: وجود صنایع فعال و قدرتمند در حاشیه رود ارس علاوه بر اینکه رشد اقتصادی ایران را به دنبال داشته، در تامین بسیاری از نیازهای اساسی کشور های همجوار و نیز جمهوری خودمختار نخجوان نقش ممتازی را ایفا کرده است.

وی افزود: برای بهره‌مندی از فضای کسب و کار ایجاد شده، توسعه مناسبات دو جانبه را در بخش‌های مختلف از جمله صنعت، خدمات فنی مهندسی، تجارت و گردشگری تفریحی و سلامت دنبال می‌کنیم.

واصف طالب‌اف با ابراز خرسندی از روند روبه رشد منطقه آزاد ارس گفت: نخجوان آمادگی دارد در کشور دوست و همسایه ایران سرمایه ها را به ارزش افزوده تبدیل کند و از این ظرفیت در تامین نیاز های کشورهای همسود استفاده کند.

وی با اشاره به نقش کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در توسعه و تحکیم روابط دو جانبه گفت: منطقه شمال غرب ایران به خصوص استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی ظرفیت‌های لازم برای همکاری های دوسویه را با نخجوان مهیا کرده‌اند که در این زمینه نقش کنسولگری ایران بسیار چشمگیر است.

 

فعالیت ۱۵ مجموعه خارجی در منطقه آزاد ارس

مدیرعامل منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس نیز در این دیدار با بیان اینکه دروازه‌های ایران بیش از گذشته به روی تجار و فعالان اقتصادی گشوده است، گفت: در حال حاضر در اغلب مناطق ایران اسلامی سرمایه‌گذاران خارجی با امنیت خاطر سرمایه‌های خود را به ارزش افزوده تبدیل می‌کنند.

محسن خادم‌عرب‌باغی افزود: ارس به عنوان صنعتی‌ترین منطقه آزاد ایران از پیشتازان جذب سرمایه های خارجی به حساب می آید بطوریکه در حال حاضر بیش از ۱۵ مجموعه تولیدی از کشورهای مختلف با شرایط ویژه منطقه آزاد، کالاهای تولیدی خود را به ایران و کشورهای همسایه صادر می‌کنند.

وی با اشاره به توسعه و تحکیم روابط دوجانبه ایران و جمهوری آذربایجان نقش بازرگانان و فعالان اقتصادی در افزایش سرمایه‌گذاری‌ها را مهم دانست و گفت: فعالان اقتصادی دو طرف با اشتراک گذاری ظرفیت های تولیدی و صنعتی می توانند مبادلات تجاری و مالی را در دو کشور بهبود ببخشند.

مدیرعامل منطقه آزاد ارس گفت: نخجوان مهمترین پل ارتباطی ایران و روسیه است و ما می توانیم با اطمینان و با کمترین هزینه کالاهای خود را به بازار ۳۰۰ میلیونی این کشور صادر کنیم و در مقابل منطقه آزاد ارس می تواند برای این کشور در همین راستا خدمات لازم را ارائه دهد.

خادم‌عرب‌باغی اشتراک‌های فرهنگی و مذهبی و شناخت مردم و مسئولان ایران و جمهوری آذربایجان از همدیگر را زمینه توسعه صنعت گردشگری در دو کشور عنوان کرد و افزود: زیرساخت های گردشگری در منطقه آزاد ارس برای پذیرایی از مهمانان خارجی و علاقمند به آثار طبیعی و تاریخی فراهم شده و این منطقه هر هفته میزبان صدها گردشگر داخلی و خارجی است.

مدیر عامل منطقه آزاد ارس به همراه هیئتی ۲۵ نفره شامل معاون اقتصادی این سازمان بعلاوه برخی از مدیران اقتصادی، فرهنگی با همراهی چند تن از سرمایه‌گذاران بخش‌های مختلف ارس به مدت ۲ روز از چهاردهم و پانزدهم مهرماه به نخجوان سفر کرده‌اند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
کانال تلگرام پایگاه خبری عصر تبریز
دیدگاه ها
صرف نظر از پاسخگویی

سوال امنیتی *

آذربایجان شرقی
ایران
بین الملل