عصر تبریز: رسانه‌ها و مطبوعات جمهوری آذربایجان پس از سفر هیات تجاری اقتصادی منطقه آزاد ارس به جمهوری خودمختار نخجوان ، اخبار و گزارش‌هایی در این زمینه و آینده روابط دو کشور منتشر کردند. بر اساس این گزارش، روز گذشته مدیر عامل منطقه آزاد ارس به همراه هیئتی ۲۵ نفره شامل معاون اقتصادی این سازمان […]

عصر تبریز: رسانه‌ها و مطبوعات جمهوری آذربایجان پس از سفر هیات تجاری اقتصادی منطقه آزاد ارس به جمهوری خودمختار نخجوان ، اخبار و گزارش‌هایی در این زمینه و آینده روابط دو کشور منتشر کردند.

Capture3

بر اساس این گزارش، روز گذشته مدیر عامل منطقه آزاد ارس به همراه هیئتی ۲۵ نفره شامل معاون اقتصادی این سازمان بعلاوه برخی از مدیران اقتصادی، فرهنگی با همراهی تنی چند از سرمایه‌گذاران بخش‌های مختلف ارس به مدت ۲ روز از چهاردهم و پانزدهم مهرماه از نخجوان دیدار کردند.

Capture5

برخی از روزنامه های و سایت های خبری جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان به انعکاس خبر دیدار واصف طالب اف رئیس مجلس عالی جمهوری خود مختار نخجوان و محسن خادم عرب باغی مدیر عامل منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس پرداختند.

Capture2

به نوشته مطبوعات جمهوری آذربایجان، رئیس مجلس عالی نخجوان در این دیدار ضمن اشاره به همکاری ها و مناسبات جمهوری خودمختار نخجوان با استانهای همجوار  ایران، درباره طرح و برنامه های اجرا شده در بخشهای مختلف به ویژه بخشهای صنایع و بخش خصوصی در نخجوان توضیحاتی ارائه کرده و گفته است که منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس در زمینه توسعه همکاری ها پتانسیل بالایی دارد.

Capture

همچنین محسن خادم عرب باغی نیز ضمن ابراز خرسندی از دیدارهای دوطرفه، از توسعه و رشد جمهوری خودمختار نخجوان استقبال کرده و ضمن معرفی  پتانسیل ها و ظرفیتهای منطقه آزاد ارس، راهکارهای توسعه و همکاری فیمابین دو طرف را بیان نموده است.

Captur788e

خادم‌عرب‌باغی اشتراک‌های فرهنگی و مذهبی و شناخت مردم و مسئولان ایران و جمهوری آذربایجان از همدیگر را زمینه توسعه صنعت گردشگری در دو کشور عنوان کرده و افزوده است: زیرساخت های گردشگری در منطقه آزاد ارس برای پذیرایی از مهمانان خارجی و علاقمند به آثار طبیعی و تاریخی فراهم شده و این منطقه هر هفته میزبان صدها گردشگر داخلی و خارجی است.

۶۷

در همین راستا نیز روزنامه شرق قاپسی چاپ جمهوری آذربایجان در شماره روز گذشته خود ضمن معرفی پتانسیل های منطقه آزاد ارس نوشت:  جهت توسعه اقتصادی و جلب سرمایه گذاران خارجی انواع طرحهای مختلف در جمهوری اسلامی ایران اجرا شده و محیط خوبی برای سرمایه گذاری در کشور ایجاد شده است. اکنون در ایران هفت منطقه آزاد فعالیت دارند که منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس یکی از این مناطق است.

Capture7

این روزنامه در ادامه می نویسد: قرار گرفتن منطقه آزاد ارس در موقعیت استراتژیک، ، وجود امکانات صادرات محصولات تولید شده، معافیت مالیاتی برای شرکت ها و کارفرمایان، معافیت از حقوق گمرکی، نرخ های مناسب و ارزان برای حامل های انرژی و ماشین آلات صنعتی باعث افزایش تعداد سرمایه گذاران داخلی و خارجی در این منطقه شده است. تعداد شرکتهای فعال در این منطقه ۳۱۰ شرکت در زمینه صنعتی، خدماتی، انبارداری، کشاورزی، بازرگانی و خدمات خودرویی می باشد که می توان این منطقه را شهرک فعالان اقتصادی نیز نامید. ۹۶ واحد هم اکنون در این منطقه در اختیار فعالان اقتصادی است. اکنون در منطقه آزاد ۲۱۵ واحد جدید در بخشهای مختلف در حال احداث است که در آینده در اختیار بخش خصوصی قرار خواهد گرفت. سرمایه داخلی و خارجی در منطقه ازاد تجاری صنعتی ارس هر سال رو به افزایش است. طی سالهای ۲۰۱۵-۲۰۰۴ در این منطقه آزاد بیش از ۶۷۰ میلون دلار محصولات نفتی و غیرنفتی صادر شده، و مبلغ ۹۵۷ میلیون دلار امور ترانزیت خارجی انجام گرفته است. تمامی اینها سطح اشتغال را نیز افزایش داده است. در سال ۲۰۰۵ در این منطقه آزاد ۱۱۳۷ نفر اشتغال داشته که اکنون تعداد آنها به ۱۱۳۸۴ نفر افزایش یافته است. علاوه بر این، در منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس در شهرستان جلفا بیش از ۱۵ هزار نفر زندگی می کنند.

روزنامه چاپ جمهوری آذربایجان در ادامه می افزاید: توسعه گردشگری نیز در سالهای اخیر باعث افزایش درآمد منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس شده است. امکانات تاسیس شده، آثار باستانی و بناهای تاریخی موجود در منطقه توجه گردشگران خارجی را جلب می کند. طی یک سال گذشته ۶ میلیون و ۴۳۰ هزار نفر گردشگر از منطقه آزاد بازدید کرده اند. بخش گردشگری ۷۰۰هکتار از اراضی منطقه آزاد را احاطه کرده و ۵۴ طرح در حال اجرا می باشد که شامل ۱۴ پروژه مرکز پذیرایی، ۱۳ مرکز اقامتی، ۲۰ مرکز تجاری، ۵ مرکز تفریحی و ۲ مرکز خدماتی است. منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس جهت توسعه بخش کشاورزی نیز دارای موقعیت خوبی است. جغرافیای خوب، آب زیاد و زمینهای حاصلخیز جهت توسعه کشاورزی و تاسیس موسسات کشاورزی امکانات خوبی را در این زمینه فراهم کرده است. ۲۲۵۹۰ هکتار زمین مفید جهت کشت در این منطقه موجود است که استفاده موثری از این زمینها می شود. اکنون در منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس ۱۹۰ هکتار گلخانه فعالیت دارد. در ۲۲۴۰۰ نیز باغهای میوه تاسیس شده است. این باغات و زمینهای کشت توسط سرمایه دولت و بخش خصوصی ایجاد شده است.

شرق قاپاسی در پایان با اشاره به طرح های در حال اجرای منطقه آزاد ارس نوشت: امروز طرح و برنامه های مختلفی درخصوص جلب سرمایه گذاران خارجی در منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس اجرا می شود. از این جهت ۷۰درصد از بودجه منطقه آزاد هزینه این امور می شود. احداث شهرکهای صنعتی نیز طی سالهای اخیر قسمتی از این برنامه ها بوده است. برای احداث شهرک تجاری در این منطقه زمینهای ۱۳۵ و ۲۶۰ هکتاری تعیین گردیده و در اختیار فعالان اقتصادی قرار گرفته است. در حال حاضر اقداماتی جهت احداث شهرک سوم در حال انجام است. توسعه صنایع و کشاورزی در جمهوری خودمختار نخجوان، حمایت از بخش خصوصی محلی و خارجی در این بخشها می تواند از نتایج توسعه روابط جمهوری خودمختار نخجوان با استانهای همجوار ایران باشد. در این خصوص منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس امکانات گسترده ای جهت توسعه همکاریهای اقتصادی- تجاری و فعلان اقتصادی فراهم می سازد.