افزایش صددرصدی کرایه تاکسی‏‏‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ها/خود تاکسیرانان کرایه را افزایش می‏‏‏‏‎‎‎‎‎‎دهند
افزایش صددرصدی کرایه تاکسی‏‏‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ها/خود تاکسیرانان کرایه را افزایش می‏‏‏‏‎‎‎‎‎‎دهند

عضو شورای شهر تبریز می‎گوید نرخ کرایه تاکسی‌های این شهر در برخی از مسیرها صددرصد افزایش یافته است.

به گزارش عصرتبریز، فریدون بابایی اقدم در جلسه شورای شهر تبریز در خصوص برگشت مصوبه «افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها» از سوی فرمانداری تبریز، اظهار کرد: زمان تصویب این لایحه، بنده نسبت به بازگشت این مصوبه از سوی فرمانداری هشدار داده بودم، با اینکه می‌دانیم مصوبه‌ای از سوی فرمانداری برگشت داده می‌شود، چرا آن را ارسال کرده و وقت شورا را می‌گیریم؟ ایراد در این زمینه به رئیس شورا وارد است.

وی با بیان اینکه حمایت از تاکسیران با افزایش نرخ کرایه انجام نمی‌شود، گفت: تاکسی‌های اینترنتی رانندگان تاکسی را با مشکلاتی مواجه کردند که ضرورت دارد برای بهبود وضعیت تاکسی‌ها فکری اساسی داشته باشیم.

وی خواستار نظارت بیشتر سازمان تاکسیرانی به تاکسی‌ها شد.

مهدی یوسفی – معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تبریز گفت: معتقدم افزایش ۲۰ درصدی نرخ کرایه تاکسی توسط تاکسیرانان تنها در حد دفترچه باقی می‌ماند.

وی با بیان اینکه نبود نظارت در تاکسیرانی کم لطفی است، خاطرنشان کرد: به‌ منظور جلوگیری از ایجاد تنش بین مسافر و راننده و همچنین دریافت دقیق کرایه، ۹۰۰ دستگاه تاکسی به صورت آزمایشی به دستگاه کارت خوان مجهز شدند و تمامی تاکسی‌ها تا تیرماه به این دستگاه مجهز خواهند شد.

عبدالله تقی‌پور – عضو شورا – گفت: متاسفانه قبل از تصمیم‌گیری شورا، نرخ کرایه تاکسی توسط تاکسیرانان افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: تصمیم‌گیری در خصوص نرخ کرایه تاکسی‌ها خنده‌دار است؛ چرا که خود تاکسیرانان کرایه را افزایش دادند و ما ابزار نظارتی لازم برای کاهش کرایه را نداریم.

سونیا اندیش – نائب رئیس شورا – گفت: بدعت غلطی در تبریز گذاشته شده و نرخ کرایه مصوبه شورا و درج شده در تابلوها دریافت نمی‌شود.

وی ادامه داد: شورای شهر امسال ۲۵ درصد نرخ کرایه تاکسی را افزایش داده است، از سوی دیگر متوسط نرخ تورم سال گذشته ۳۰ درصد بود و تعدادی از لوازم یدکی خودروها افزایش سه و چهار برابری قیمت داشته است.

اندیش خواستار تلاش بیشتر سازمان تاکسیرانی برای ساماندهی وضعیت تاکسی‌های تبریز شد و افزود: تاکسیرانی با راه‌اندازی خطوط مختلف، آشتفتگی وضعیت تاکسی‌ها در چهارراه‌ها را سر و سامان دهد.

وی خاطرنشان کرد: دستفروشان به کارت خوان مجهز هستند ولی تاکسی‌های تبریز کارت‌خوان ندارند، چرا تنها ۹۰۰ دستگاه تاکسی به کارت خوان مجهز شده است؟ چرا طرحی که در تمامی شهرها جواب داده در تبریز به صورت آزمایشی اجرا می‌شود.

وی از عملکرد سازمان تاکسیرانی تبریز انتقاد کرد و گفت: مسئولان این سازمان در جلسات کمیسیون‌ها نیز حضور نمی‌یابند.

شهرام دبیری – عضو شورا – گفت: با تعدیل مصوبه شورا، نرخ کرایه مصوب شده رعایت نخواهد شد و باید یارانه و سیاست تشویقی برای تاکسیرانان در نظر بگیریم.

محمد باقر بهشتی – عضو شورا – با بیان اینکه افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها کمتر از نرخ تورم، به معنای کاهش قدرت خرید تاکسیرانان است، گفت: معتقدم اعضای شورا به‌ مصویه قبلی خود با رند کردن کرایه‌ها پافشاری کند.

ایرج شهین باهر – شهردار تبریز – نیز اظهار داشت: افزایش کرایه تاکسی‌ها موضوعی بوده که اعضای شورا آن را مصوب کرده‌اند.

وی با بیان اینکه لایحه حمایتی در خصوص معاینه فنی تاکسی‌ها را ما اخیراً آوردیم که در شورا مصوب شد، گفت: همواره می‌خواهیم از رانندگان تاکسی حمایت کنیم.

شهین باهر با اشاره به اینکه بحث کارتخوان برای تاکسی‌ها را پیگیر هستیم که به صلاح رانندگان باشد، افزود: با یک شرکت مذاکره شده که کرایه تاکسی‌ها بدون رسوب، مستقیم به حساب راننده تاکسی می‌رود.

وی سپس ادامه داد: بر این اساس به صورت آزمایشی ۹۰۰ دستگاه تاکسی هم اکنون مجهز به سیستم پرداخت الکترونیکی است تا پس از بررسی و رفع نواقص آن، تمام تاکسی‌ها مجهز به این سیستم باشند.

اعضای شورای شهر تبریز به مصوبه «افرایش ۲۵ درصدی نرخ کرایه تاکسی‌ها» پافشاری کردند.