عصر تبریز: «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا در حکمی دستور آغاز روند لغو تحریم های ضد ایرانی را صادر کرد. باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا امروز دستور آغاز فرایند لغو تحریم های ایران را به عنوان بخشی از توافق هسته ای جامع میان کشورهای ۱+۵ با ایران موسوم به برجام صادر کرد. بنابر اعلام رسمی […]

عصر تبریز: «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا در حکمی دستور آغاز روند لغو تحریم های ضد ایرانی را صادر کرد.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا امروز دستور آغاز فرایند لغو تحریم های ایران را به عنوان بخشی از توافق هسته ای جامع میان کشورهای ۱+۵ با ایران موسوم به برجام صادر کرد.

بنابر اعلام رسمی کاخ سفید، باراک اوباما طی دستوری به وزرای انرژی، بازرگانی، خزانه داری و خارجه این کشور از آن ها خواست تا گام های لازم جهت رفع تحریم های ایران را بردارند.

 

اوباما دستور لغو تحریمهای ایران را صادر کرد، اتحادیه اروپا هم تحریم ها را لغو کرد

به گزارش بولتن نیوز، کاخ سفید با انتشار بیانیه ای متن این دستور اوباما را اینگونه اعلام کرده است: «من بدین وسیله به شما دستور می دهم تا گام های لازم برای اجرایی شدن تعهدات آمریکا در خصوص تحریم های ایران را بردارید.»

 

اتحادیه اروپا دستور لغو تحریم ها علیه ایران را صادر کرد

به گزارش شبکه المیادین، اتحادیه اروپا لغو تحریم های ایران را به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد پایبندی تهران به تعهدات خود مرتبط کرده است.

پیشتر بارک اوباما رییس جمهوری آمریکا نیز دستور آغاز روند لغو تحریم ها را صادر کرده بود.

کاخ سفید یکشنبه شب به وقت تهران اعلام کرد که رئیس جمهوری آمریکا دستور آغاز روند لغو تحریم ها علیه ایران را صادر کرد.

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نیز در گزارشی اعلام کرد که در بیانیه کاخ سفید به نقل از اوباما آمده است: «بدین وسیله دستور می دهم که همه اقدام های لازم برای اجرایی کردن تعهدات ایالات متحده در قبال لغو تحریم های ایران انجام شود.»

آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز امروز (یکشنبه) با انتشار بیانیه ای گزارش داد جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که پروتکل الحاقی را از زمان اجرای برجام به صورت داوطلبانه و موقت اجرا می کند.

 

ایران پروتکل الحاقی را از زمان اجرای برجام داوطلبانه و موقت اجرا می کند

در بیانیه آژانس بین المللی انرژی اتمی آمده است: جمهوری اسلامی ایران روز ۱۸ اکتبر ۲۰۱۵ ( ۲۶مهر)، به مدیرکل آژانس اطلاع داد که ایران در روز اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) ، پروتکل الحاقی را که باید در مجلس تصویب شود نیز به صورت داوطلبانه و موقت اجرا خواهد کرد.

در بیانیه آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین آمده است: ایران همچنین یادآور شده است که کد اصلاح شده ۳٫۱ پادمان را نیز به طور کامل اجرا خواهد کرد.

«سید عباس عراقچی» معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه ایران هم امروز با بیان اینکه تحریم ها عملا از روز اجرایی شدن برجام برداشته خواهد شد، گفت: اتحادیه اروپا تمام تحریم های اقتصادی را لغو خواهد کرد و آمریکا نیز تحریم های مربوط به دستورات اجرایی رئیس جمهوری را لغو کرده و اجرای تحریم های مربوط به کنگره را متوقف خواهد کرد.

وی ادامه داد: منتظر هستیم که این اقدامات توسط اروپا و آمریکا صورت بگیرد و اگر آن ها تحریم ها را قانوناً لغو و متوقف کنند، بیانیه مشترکی توسط دکتر ظریف و خانم موگرینی صادر خواهد شد و آن روز را به عنوان روز ‘تصویب’ اعلام خواهند کرد.

معاون حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه تصریح کرد: لغو تحریم ها دو مرحله دارد؛ مرحله اول به طور رسمی توسط شورای وزیران انجام خواهد شد و زیرساخت لغو تحریم ها صورت می گیرد اما اجرای آن در مرحله دوم رخ خواهد داد؛ مرحله ای که طرفین اقدامات خود را انجام داده و اجرای این «قانون لغو تحریم» روزی خواهد بود که به عنوان روز اجرایی شدن شناخته می شود.

عراقچی با یادآوری اقداماتی که دو طرف باید انجام دهند، گفت: ما یکسری اقدامات را در فردو، نطنز و اراک انجام خواهیم داد و آن ها نیز مشغول تهیه یکسری پیشنویس ها و دستورالعمل ها برای شرکت ها و کمپانی ها و همچنین مکاتبات نامه های لازم در این زمینه خواهند شد.