طرح حفاظت بافت تاریخی کلانشهر تبریز بررسی شد
طرح حفاظت بافت تاریخی کلانشهر تبریز بررسی شد

طرح جامع حفاظت بافت تاریخی تبریز در جلسه‌ای با حضور معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی و مدیران دستگاه‌های مسئول بررسی شد.

به گزارش عصرتبریز، شرکت مشاور این طرح را در ۷ محدوده تاریخی کلانشهر تبریز از جمله ربع رشیدی، باغ‌ها، میراث صنعتی و برج‌ها و مقابر مطالعه کرده و قرار است در جلسات کارشناسی با حضور ذی‌نفعان مورد بررسی قرار گیرد.

وسعت محدوده بررسی‌شده در این طرح ۷۰۰ هکتار شامل ۴۶۶ هکتار بافت تاریخی فرهنگی تبریز و مبنای طرح مورد مطالعه، نقشه دارالسلطنه تبریز است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی امروز در این نشست با نادرست خواندن برنامه‌ریزی‌ها و تصمیمات گذشته در مورد بافت‌های تاریخی، تصریح کرد: نگاه به این مقوله باید نگاهی واقع‌گرایانه و عملیاتی بوده و پشتوانه قانونی و اجرایی داشته باشد.

جواد رحمتی افزود: در گذشته برخی ضوابط کلی بدون توجه به جزئیات بافت‌های تاریخی تعریف شده و بر اجرای برخی مبانی نظری اصرار شده است که نتیجه آن را امروز شاهدیم.

وی خاطرنشان کرد: برای موفقیت در این زمینه باید برنامه‌های اجرایی در محدوده مشخصی که باارزش‌تر است تعریف شود و اهتمام جدی برای اجرای آن وجود داشته باشد.

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان شرقی بر حفظ یکپارچگی بافت تاریخی در روند احیای آن تأکید کرد و گفت: تعریف کارکردهای بافت تاریخی و ایجاد ارتباط منطقی بین اجزای آن، مهم‌ترین موضوعی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در بافت تاریخی فقط بحث کالبدی مطرح نیست، افزود: حیات فرهنگی و اجتماعی این بافت، مهم‌تر است و احیای بافت تاریخی باید به احیای حافظه تاریخی و هویت‌بخشی منجر شود.

وی جلب مشارکت اهالی را در روند احیای بافت تاریخی ضروری دانست و گفت: طرح‌های اجتماعی نباید با نگاه از بالا به پایین باشد؛ بلکه نیازها و خواسته‌های شهروندان و ساکنان نیز باید مورد توجه قرار گیرد که در این زمینه نیازمند آموزش و آگاه‌سازی هستیم.

رحمتی همچنین توجه به تحلیل‌های اقتصادی در احیای بافت تاریخی را ضروری خواند و بر استفاده از تجارب موفق و ناموفق گذشته و پرهیز از نگاه‌های کلیشه‌ای در این خصوص تأکید کرد.