عصر تبریز: نمایندگان استان آذربایجان شرقی حرکت اخیر صدا و سیما در توهین به آذربایجانی ها و زبان ترکی را به شدت محکوم کردند. مسعود پزشکیان نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهرتوهین صدا و سیما به مردم آذربایجان را محکوم کرد و خواستار عذر خواهی و برخورد با سازندگان برنامه فیتله شد. پزشکیان در صحفه […]

عصر تبریز: نمایندگان استان آذربایجان شرقی حرکت اخیر صدا و سیما در توهین به آذربایجانی ها و زبان ترکی را به شدت محکوم کردند.

مسعود پزشکیان نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهرتوهین صدا و سیما به مردم آذربایجان را محکوم کرد و خواستار عذر خواهی و برخورد با سازندگان برنامه فیتله شد.

پزشکیان در صحفه اینستاگرام خود نوشت : «اینجانب به عنوان نماینده مردم آذربایجان در مجلس شورای اسلامی، این توهین آشکار صداوسیما در برنامه روز جمعه فیتیله‌ ها به ترک‌زبانان را به شدت محکوم می‌کنم و از مسوولان صداوسیما انتظار دارم که ضمن عذرخواهی از ملت شریف ایران بخصوص مردم غیور آذربایجان، با عوامل و سازندگان این مجموعه برخورد لازم صورت گیرد و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از این حرکات تفرقه‌انگیز و تنش‌زا در بین اقوام ایرانی انجام پذیرد.

فرهنگی، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو و عضو هیات رئیسه مجلس نیز ضمن محکوم کردن این حرکت اخیر گفت:پیرو برنامه موهن اخیر صدا و سیما و تماس و اعتراضی که با جناب آقای موسوی قائم مقام صدا و سیما داشتم، ایشان قول پیگیری جدی موضوع و برخورد قاطع با عوامل برنامه را دادند که به زودی اعلام خواهد شد.

واقعا جای تاسف عمیق است که چرا با جایگاه، شخصیت، عواطف و احساسات مردم عزیز آذربایجان این گونه بازی می شود.

مسوولان استانی و کشوری نیز بطور جد پیگیر موضوع هستند و فردا صبح نیز در تهران جلسه ای برای رسیدگی به این موضوع در عالی ترین سطح تشکیل خواهد شد.

حسن نژاد، نماینده مردم جلفا و مرند در مجلس شورای اسلامی با انتشار پیامی به توهین برنامه فیتیله به ترک‌زبانان واکنش داد.

وی طی ارسال پیامی اعلام کرد: متاسفانه در سال همدلی و همزبانی و علی رغم تاکیدات مقام معظم رهبری در ماههای اخیر به حفظ وحدت و جلوگیری از چند دستگی صدا و سیما در یکی از برنامه های پر بیننده ملی و ان هم برای قشر حساس و تاثیر پذیر کودک و خردسال اقدام به توهین نابخشودنی نسبت به هموطنان غیور و متمدن اذربایجانی نموده هست. این اقدام از دید این جانب که افتخار نمایندگی مردم شریف ترک زبان مرند و جلفا را در مجلس شورای اسلامی دارم حتی در صورت سهوی بودن به شدت محکوم و نابخشودنی بوده و انتظار دارم صدا و سیما که مجری تلویزیونی را به خاطر توهین نه چندان رکیک به یک مربی باشگاهی ممنوع التصویر و صوت می نماید ضمن عذرخواهی از هموطنان اذربایجانی مسئولین این اقدام موهون را شدیدا تنبیه نموده و در غیر اینصورت خود را برای جدی ترین اقدامات قضایی و نظارتی اماده نماید. در ضمن از هموطنان اذربایجانی استدعا دارم از اقدام احساسی اجتناب نموده و مطمئن باشند نمایندگان انان در مجلس شورای اسلامی پیگیر احقاق حقوق حقه انان به مانند موضوع اهانت به هواداران تیم تراکتور سازی خواهند بود.

محمد اسماعیل سعیدی نیز در گفتگو با رسانه های محلی با بیان اینکه برنامه فیتیله از پیش طراحی شده و توهین عوامل آن به مردم آذربایجان عمدی بود، اذعان داشت: زمانی که کاریکاتور توهین آمیز در روزنامه ایران چاپ شد، وزیر وقت ارشاد به موقع از مردم عذرخواهی نکرد و رسانه‌های بیگانه از این خلاء سوء استفاده کردند، حال باید رئیس سازمان صدا و سیما فورا از مردم آذربایجان عذرخواهی کند.

وی ادامه داد: برنامه فیتیله به مردمی توهین کرده است که سالیان سال در وحدت ملی و استقلال کشور نقش ایفا کرده‌اند، یک قرن قبل روسیه به قصد تصاحب ایران وارد خاک کشورمان شد و همین مردم آذربایجان در برابر آنان ایستادگی کردند.

وی عنوان کرد: طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب برخی با تحریک عواطف مردم به دنبال ایجاد شکاف در بین قومیت‌ها هستند، آنان در برجام به هدف خود نرسیدند و اکنون دست‌های پشت می‌خواهند از این کانال به اهداف شوم خود برسند. این افراد با ده‌ها واسطه می‌آیند و شاید تا مرحله نهم افراد سالمی باشند که فریب دشمن را خورده‌اند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس خواستار برخورد قاطع مسئولین با مجریان و تهیه‌کنندگان برنامه فیتیله شد و گفت: نمونه‌ی این توهین‌ها قبلا نیز در خارج از کشور مدیریت شده بود، یک روز برای قومی جوک می‌سازند و تمسخر می‌کنند و روز دیگر هویت یک قوم را زیر سوال می‌برند.

وی افزود: در برنامه فیتیله به شأن و منزلت مردم آذربایجان توهین شد، لذا لازم است دستگاه‌های امنیتی، وزیر اطلاعات و دادستان کل کشور موضوع را پیگیری کنند و برخورد قاطعی با نتخلفین داشته باشند.

وی تصریح کرد: چنانچه با متخلفین مسامحه شود جریان‌های بیگانه و مخالف نظام از جریحه دار شدن عواطف مردم بهره‌برداری خواهند کرد.