عصر تبریز: جمعی از نویسندگان، روزنامه‌نگاران و شاعران آذربایجان در بیانیه‌ای به عفو مشروط عوامل فیتیله تاکید کردند. به گزارش آذرقلم، نویسندگان و روزنامه نگاران آذربایجان در اقدامی تحسین برانگیز و ارزشمند، عوامل برنامه فیتیله را مورد عفو قرار دادند. در بیانیه این نویسندگان آمده است: این اولین بار نیست که مردم آذربایجان هدف برنامه‌هایی […]

عصر تبریز: جمعی از نویسندگان، روزنامه‌نگاران و شاعران آذربایجان در بیانیه‌ای به عفو مشروط عوامل فیتیله تاکید کردند.

به گزارش آذرقلم، نویسندگان و روزنامه نگاران آذربایجان در اقدامی تحسین برانگیز و ارزشمند، عوامل برنامه فیتیله را مورد عفو قرار دادند. در بیانیه این نویسندگان آمده است:

این اولین بار نیست که مردم آذربایجان هدف برنامه‌هایی همچون فتیله قرار می‌گیرند؛ کاش حداقل می‌شد آرزو کرد که هر بار، واپسین بار باشد. اما با نهایت تاسف می‌بینیم که خطاهایی از این دست مکررا اتفاق می‌افتد. امروز اکثریت جامعه‌ی ما از پخش شو‌ی تلویزیونی فتیله و اعتراض‌های مردمی در واکنش به آن اطلاع دارند و همانطور که همگان شاهد بودند اعتراض‌ها بیش از آنکه روی هنرمندان بازیگر آن نمایش تمرکز داشته باشد، علیه نژادپرستی مدرن، نرم و آشکاری بود که در تار و پود جامعه‌‌ رخنه کرده است. به نظر ما آن برنامه و علی الخصوص بازیگرانش خود از قربانیان این نژادپرستی به شمار می‌آیند.

ما ضمن مخالفت شدید با هر گونه نژادپرستی و تبعیض، موافق نیستیم حرمت هنرمندانی که سالهای سال در ساحت هنر تلاش کرده‌اند، بیش از این خدشه‌دار شود. اگرچه کسانی که اقدام نژادپرستانه می کنند و به حقوق و کرامت انسانی اهانت می‌کنند، در همه نظام‌های قضایی دنیا محاکمه می‌شوند؛ اما ما به عنوان نویسندگان، روزنامه نگاران و شاعران آذربایجانی اعتقاد داریم که مردم آذربایجان، همچون همیشه با بزرگ‌منشی و رواداری این جرم را می بخشند.

ما اعتقاد داریم باید در چنین شرایطی به جای هدف قرار دادن سازندگان این برنامه، به فکر خشکاندن ریشه‌های هرگونه اهانت قومی و انواع نژادپرستی باشیم؛ از این رو به دادگاه کشاندن آن چند هنرمند را، دنبال کردن آدرس اشتباه می‌دانیم چون در سوی دیگر، این موضوع می‌تواند باعث به فراموشی سپردن ریشه‌های عمیق این مساله شود.

ما می‌بخشیم اما فراموش نمی‌کنیم. حتی ادامه فعالیت آن برنامه تلویزیونی، پس از عذرخواهی و تعهد به رفتاری مسئولانه‌تر و عدم تکرار اهانت در هیچ زمان دیگری، امکان‌پذیر است. باشد که از این رهگذر برای رفتاری دوستانه‌تر با همدیگر گامی برداشته و تمام تلاشمان را به ریشه‌کن کردن هر نوع نژادپرستی و تبعیض معطوف کنیم.

جمعی از نویسندگان، روزنامه‌نگاران و شاعران آذربایجان….