جزییات جدید کارت‌اعتباری خریدکالا

دسته: ایران
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۱۶ آذر ۱۳۹۴

با هماهنگی های صورت گرفته بین وزارتخانه های اقتصادی و بانک مرکزی، کارت اعتباری خرید کالای باکیفیت ایرانی به زودی توزیع خواهد شد.

به گزارش عصر تبریز به نقل از خبرآنلاین، ناصر حکیمی مدیر کل فناوری اطلاعات بانک مرکزی در نشست خبری امروز از نهایی شدن مراحل صدور و اعطاء کارت اعتباری خبر داد.

حکیمی با تاکید بر این نکته که میزان اعتبار کارت بر اساس محاسبات وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی تعیین خواهد شد، اظهار کرد: این کارت قرار بود به صورت خاص در اختیار بخشی از جامعه قرار گیرد، اما با تغییر در سیاستهای کلی این کارت،مقرر شد به صورت کارت عام در اختیار متقاضیان قرار گیرد.

وی افزود: اعتبار این کارت به صورت عمومی ۱۰ میلیون نخواهد بود بلکه سقف اعتباری که به کارت خرید کالای ایرانی تعلق میگیرد ۱۰ میلیون تومان است.

به گفته حکیمی کسانی می توانند این کارت را دریافت کنند که گواهی کسر از حقوق به عنوان تضمین اعتبار داشته باشند و نیاز به تضامین دیگری مانند چک و سفته و ضامن نخواهد داشت.

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی تاکید کرد: میزان اعتبار هر کارت به اندازه حقوق متقاضی کارت بستگی داشته و بر اساس فرمول ارائه شده توسط وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی محاسبه خواهد شد.

حکیمی افزود : قبلا برنامه ریزی بر این بود که تنها کالای ایرانی با این کارت خریداری شود، اما با تغییر در این موضوع مقرر شد کالاهای خارجی نیز با این کارت قابل خرید باشد.

به گفته وی تنها تفاوت در این مورد خاص در محاسبه نرخ سود است. بدین ترتیب که نرخ سود خرید کالای ایرانی با کارت اعتباری ۱۲ درصد و خرید کالای خارجی طبق عقود مبادله ای ۲۱ درصد خواهد بود.

حکیمی درباره زمان بندی ارائه اعتبارات خرد به مردم از طریق کارت اعتباری گفت: این طرح به صورت دائم و در بلند مدت اجرا خواهد شد و هدف آن این است که دسترسی مردم به اعتبارات بانکی افزایش پیدا کند.

حکیمی درباره تاثیر نقدینگی موثر این طرح بر تورم اظهار کرد: دلیل اینکه این طرح با تمرکز و آرامش پیش می رود این است که بانک مرکزی با دقت و درایت بر میزان اعتبار تخصیص یافته مطالعه می کند که کمترین تاثیر مخرب را در شاخص های کلان اقتصادی داشته باشد.

حکیمی تصریح کرد: میزان کل اعتباری که بانک مرکزی برای این طرح در نظر گرفته است ۴۲۰۰ میلیارد تومان است.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
کانال تلگرام پایگاه خبری عصر تبریز
دیدگاه ها
صرف نظر از پاسخگویی

سوال امنیتی *

آذربایجان شرقی
ایران
بین الملل