سفر خالد مشعل به ترکیه و دیدار با اردوغان

دسته: جهان
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۹ آذر ۱۳۹۴

عصر تبریز: یک روز پس از ارتقای روابط آنکارا و تل‌آویو، رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) عازم ترکیه شد و با رئیس‌‌جمهوری این کشور دیدار کرد.

به گزارش Rasthaber، منابعی در دفتر ریاست‌جمهوری ترکیه اعلام کردند «خالد مشعل» رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس، روز گذشته (شنبه) با «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری این کشور در شهر «استانبول» دیدار کرد.

‌ ‌روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحرونت، با اشاره به برگزاری این دیدار تصریح کرد که بحث درباره بهبود در روابط تل‌آویو و آنکارا پس از ۵ سال محور رایزنی‌های اردوغان و مشعل بوده است.

‌ ‌سفر خالد مشعل به ترکیه پس از آن صورت می‌گیرد که طبق اعلام منابعی موثق، آنکارا و تل‌آویو سندی دیپلماتیک امضا کردند که براساس آن، روابط دیپلماتیک بین طرفین از سرگرفته می‌شود.

‌ ‌طبق این گزارش، نشستی محرمانه بین رئیس سازمان جاسوسی موساد و وزیر خارجه ترکیه در سوئیس برگزار شد که نتیجه این نشست دستیابی به برخی تفاهم‌های اولیه بوده است که انتظار می‌رود این تفاهم‌ها «طی روزهای نزدیک» امضا شوند.

‌ ‌در گزارش رسانه‌های خبری اسرائیل آمده است، آنکارا موافقت کرده است فعالیت‌های جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در خاک ترکیه محدود و همچنین «صالح العاروی» از اعضای این جنبش از ورود به خاک ترکیه منع شود.

‌ ‌رئیس جمهور ترکیه هفته قبل اعلام کرد که کشورش آماده بهبود روابط با رژیم صهیونیستی است و این در شرایطی است که روابط دو طرف پس از حمله کماندوهای اسرائیلی به کاروان آزادی که برای کمک به مردم غزه راهی این منطقه بود، دچار تنش شده بود.

‌ ‌درخواست اردوغان برای بهبود روابط با اسرائیل هرچند از سوی صهیونیست‌ها با سردی پاسخ داده شد ولی گزارش‌ها حاکی از آن است که با وجود ژست تل‌آویو برای عدم تمایل به آشتی با آنکارا ولی مذاکرات پنهانی میان طرفین برگزار شده و معاون وزیر خارجه ترکیه برای رایزنی با صهیونیست‌ها راهی سرزمین‌های اشغالی شده است.

‌ ‌پیشتر، «محمود الزهار» از رهبران جنبش حماس در واکنش به گزارش‌ها درخصوص ازسرگیری روابط ترکیه با رژیم صهیونیستی، اعلام کرد که حماس منتظر موضع‌گیری رسمی ترکیه در این‌خصوص است. بنابراین گفته می‌شود سفر مشعل به ترکیه در این راستا صورت گرفته است.

‌ ‌


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
کانال تلگرام پایگاه خبری عصر تبریز
دیدگاه ها
صرف نظر از پاسخگویی

سوال امنیتی *

آذربایجان شرقی
ایران
بین الملل