شهید قاضی طباطبایی، نخستین شهید محراب انقلاب اسلامی | عصرتبریز
دوشنبه, ۳۱ تیر , ۱۳۹۸
شهید قاضی طباطبایی، نخستین شهید محراب انقلاب اسلامی

دهم آبان سالروز شهادت اسوه تقوا و معنویت ، نخستین شهید محراب آیت الله قاضی طباطبایی به دست تروریستهای گروهک فرقان در سال ۱۳۵۸ است.

شهید آیت‌الله محمدعلی قاضی طباطبایی، فرزند آیت الله حاج میرزا باقر، در سال ۱۲۹۳ شمسی در تبریز متولد شد.
وی تحصیلات مقدماتی علوم دینی را از پدر بزرگوار و عموی گرامی اش، آیت الله میرزا اسد الله در تبریز فرا گرفت و در سال ۱۳۱۶ هنگام قیام مردم تبریز به اتفاق پدرش ، به خاطر مبارزات انقلابی به تهران تبعید شد و پس از چند ماه به تبریز بازگشت.
این عالم مجاهد سپس به شهر مقدس قم رفت و از محضر مراجع عظام، آیت الله حجت، صدر، بروجردی، گلپایگانی و امام خمینی کسب علم کرد.
آیت الله قاضی طباطبایی پس از ۱۰ سال تحصیل علوم دینی در قم و کسب فیض از محضر مراجع و علمای بزرگ، راهی نجف اشرف شد و در آنجا به محضر علمای بزرگی چون آیت الله حکیم، آیت الله عبد الحسین رشتی، میرزا باقر زنجانی، آیت الله بجنوردی و علامه محمد حسین کاشف الغطاء رسید و پس از رسیدن به مراتبی از علم و معنویت به ایران بازگشت و در تبریز اقامت گزید .
شهید قاضی با اوجگیری نهضت اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی ره در سال ۱۳۴۲ ، با حضور فعال خویش در صحنه های مبارزه با رژیم پهلوی، برای تحقق اهداف متعالی رهبر انقلاب گام های مؤثری برداشت .
همین فعالیت ها باعث شد که رژیم شاه او را دستگیر و در زندان قزل قلعه محبوس کند و سپس به شهرهای بافت کرمان و زنجان تبعید کند.
فشارهای روحی و جسمی رژیم این مجاهد شجاع را به شدت بیمار کرد و او پس از بهبودی به عراق تبعید شد و پس از پایان دوران تبعید به ایران بازگشت و دوباره در تبریز سکونت اختیار کرد و در این مدت هرگز دست از مبارزه و فعالیت نکشید.
آیت الله قاضی طباطبایی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در مقام نمایندگی امام خمینی ره در آذربایجان و امامت جمعه تبریز به خدمات ارزنده خویش به اسلام ادامه داد و زحمات بسیاری را برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی متحمل شد .
این عالم نستوه سر انجام در دهم آبان سال ۱۳۵۸ هنگامی که نماز مغرب و عشاء را در مسجد شعبان تبریز به جا آورد و عازم منزل بود، به دست گروهک تروریستی فرقان به شهادت رسید.
پیکر این شهید در گلزار شهدای مسجد مقبره تبریز به خاک سپرده شد.