آغاز طرح سنجش بینایی کودکان در آذربایجان‌شرقی
آغاز طرح سنجش بینایی کودکان در آذربایجان‌شرقی
مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی با اشاره به آغاز طرح سنجش بینایی کودکان استان، گفت: این اقدام در ۱۶۷ پایگاه دائمی در سراسر استان انجام می‌شود.

به گزارش عصرتبریز، فرگل صحاف در جمع خبرنگاران با اشاره به آغاز طرح سنجش بینایی کودکان آذربایجان‌شرقی، اظهار داشت: این اقدام در ۱۶۷ پایگاه دائمی و بیش از یک‌هزار پایگاه سیار در سراسر استان انجام می‌شود.

وی افزود: پارسال حدود ۱۵۹ هزار کودک، معادل ۸۱ درصد کودکان آذربایجان‌شرقی از نظر سنجش بینایی غربالگری شدند که ۹۶ درصد آنان سالم بودند و تنها چهار درصد نیازمند معاینات پزشکی بودند.

صحاف افزود: از این چهار درصد، معادل حدود ۶ هزار و ۳۶۰ نفر از کودکان غربالگری شده نیز ۷۵ درصد دچار تنبلی چشم بودند.

وی خاطرنشان کرد: طرح سنجش بینایی کودکان دامنه سنی سه تا ۶ سال را در بر می‌گیرد و انجام آن پانزدهم مرداد ماه امسال ادامه دارد.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی، هدف اصلی از طرح سنجش بینایی را شناسایی کودکان مبتلا به تنبلی چشم و پیشگیری از آن عنوان کرد و ادامه داد: در راستای اجرای این طرح سراسری کودکان می‌توانند با مراجعه به مراکز بهزیستی، بنیاد ژنتیک و مهدهای کودک مورد سنجش بینایی قرار گیرند و از سلامتی چشم خود آگاه شوند.

وی گفت: این برنامه به دلیل شرایط خاص ناشی از شیوع کرونا، این طرح در تمام پایگاه‌های سنجش بینایی آذربایجان‌شرقی، با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و با استفاده از ۲۳ دستگاه غربالگری بینایی به اجرا می‌شود و خانواده‌ها نباید نگرانی داشته باشند.