آذربایجان شرقی از نظر آمار وقوع سرقت در کشور، آخرین استان است/اظهار نگرانی از افزایش آسیب‌های اجتماعی در استان
آذربایجان شرقی از نظر آمار وقوع سرقت در کشور، آخرین استان است/اظهار نگرانی از افزایش آسیب‌های اجتماعی در استان

۵۶ درصد از کل اتهامات در استان را ده اتهام (ضرب و جرح عمدی، توهین به اشخاص عادی، تهدید، ایراد صدمه بدنی غیر عمدی بر اثر تصادف رانندگی، تخریب، سرقت مستوجب تعزیر، کلاهبرداری، تصرف عدوانی، خیانت در امانت، ممانعت از حق) تشکیل می دهد.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان شرقی با اشاره به وضعیت دستگیرشدگان در استان در ۳ ماهه اول سال ۹۶ بیان داشت: ۶۳ درصد از دستگیر شدگان بیکار بوده و شغلی نداشته اند، ۵۵ درصد از دستگیر شدگان متأهل اند و ۷۸ درصد از دستگیر شدگان نیز دارای تحصیلات دیپلم و کمتر می باشند.

عصر: معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان شرقی در اولین جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان در سال ۹۶ گفت: از نظر آمار وقوع سرقت در کشور، استان آذربایجان شرقی آخرین استان می باشد.

در راستای تحقق اهداف پیش بینی شده در اصل ۱۵۶ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در خصوص پیشگیری از وقوع جرم و به منظور ایجاد هماهنگی و تعامل بین دستگاه ها و استفاده از توانمندی ها و ظرفیت های موجود در دستگاه های مسئول و مدیریت امر پیشگیری، اولین جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان آذربایجان شرقی در سال ۹۶ با حضور رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی تشکیل شد.

در این جلسه معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان با ارائه گزارش سیمای جرایم و دعاوی استان در ۳ ماهه اول سال ۹۶ گفت: ۵۶ درصد از کل اتهامات در استان را ده اتهام (ضرب و جرح عمدی، توهین به اشخاص عادی، تهدید، ایراد صدمه بدنی غیر عمدی بر اثر تصادف رانندگی، تخریب، سرقت مستوجب تعزیر، کلاهبرداری، تصرف عدوانی، خیانت در امانت، ممانعت از حق) تشکیل می دهد.

رضا مسعودی فر از کاهش هشت درصدی سرقت در استان در ۳ ماهه اول سال ۹۶ نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبر داد و اعلام کرد: با وجود اینکه سرقت تعزیری در کشور اولین جرم از لحاظ آمار است، در استان آذربایجان شرقی ششمین جرم است و از نظر آمار وقوع سرقت در کشور، استان آذربایجان شرقی آخرین استان می باشد.

وی افزود: ۵۷ درصد از کل دعاوی استان را ده دعاوی (مطالبه وجه، اعسار از پرداخت هزینه دادرسی، تأمین خواسته، مطالبه وجه چک، مطالبه خسارات دادرسی، طلاق توافقی، مطالبه مهریه، اعسار از پرداخت محکوم به، مطالبه خسارت تاخیر تأدیه و مطالبه خسارت) تشکیل می دهد و همچنین دعاوی طلاق توافقی، مطالبه مهریه و الزام به تمکین مجموعاً ۲۵% از کل ۱۰ خواسته اول استان را تشکیل می دهد.

مسعودی فر همچنین از کاهش سی درصدی زندانیان زیر ۱۹ سال و سیزده درصدی زندانیان ۱۹ تا ۲۵ سال استان در ۳ ماهه اول سال ۹۶ نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبر داد.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان از افزایش جرم ضرب و جرح عمدی و آسیب‌های اجتماعی در استان اظهار نگرانی کرد و نسبت ازدواج به طلاق در استان در ۳ ماهه اول سال ۹۶ را یک طلاق از هر ۴٫۴ ازدواج عنوان کرد.

وی با اشاره به وضعیت دستگیرشدگان در استان در ۳ ماهه اول سال ۹۶ بیان داشت: ۶۳ درصد از دستگیر شدگان بیکار بوده و شغلی نداشته اند، ۵۵ درصد از دستگیر شدگان متأهل اند و ۷۸ درصد از دستگیر شدگان نیز دارای تحصیلات دیپلم و کمتر می باشند.

در این جلسه پس از بحث و بررسی مقرر شد: ۱- دستگاههای عضو شورای پیشگیری از وقوع جرم استان، برنامه های فرهنگی خود در خصوص مراکز مهر خانواده (ملاقات اطفال) را به دبیرخانه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان ارائه دهند. ۲- آموزش های پیش از ازدواج با محوریت دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سراسر استان عملی گردد. ۳- دستگاههای مرتبط با طرح «نماد»، نمایندگان خود را به دبیرخانه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان معرفی کنند و اداره کل آموزش و پرورش استان نیز خدمات مورد نیاز در ارجاع دانش آموزان به آن دستگاهها را اعلام نمایند. ۴- دانشگاه علوم پزشکی تبریز طرح پیشگیری از سقط جنین جنایی را تهیه و به دبیرخانه شورا ارسال کند.

ارائه گزارش سیمای جرایم و دعاوی استان در ۳ ماهه اول سال ۹۶، پیگیری مصوبات جلسه گذشته شورای پیشگیری استان، ارائه گزارش اجرای طرح نماد توسط معاون آموزش و پرورش استان، ارائه گزارش از کلیات طرح کودک آزاری توسط مدیرکل بهزیستی استان، ارائه گزارش اجرای طرح آموزش های پیش از ازدواج و پیگیری عملیاتی نمودن سیستم جامع ثبت مصدومیّت های ترافیکی از جمله موضوعات مطرح در جلسه بود.