کشته شدن ۴۵۳ نفر از حجاج در رمی جمرات به علت ازدحام
کشته شدن ۴۵۳ نفر از حجاج در رمی جمرات به علت ازدحام

رژیم سعودی اعلام کرد، در پی ازدحام جمعیت در سرزمین منا، تاکنون ۴۵۳ نفر از حجاج کشته و بیش از ۱۵۰۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. بنا بر اعلام برخی منابع تاکنون ۱۵ ایرانی جان باختند و ۶۰ تن نیز زخمی شده اند. فارس در گزارشی با استناد به خبر العربیه با تایید کشته شدن ۴۵۳ […]

رژیم سعودی اعلام کرد، در پی ازدحام جمعیت در سرزمین منا، تاکنون ۴۵۳ نفر از حجاج کشته و بیش از ۱۵۰۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. بنا بر اعلام برخی منابع تاکنون ۱۵ ایرانی جان باختند و ۶۰ تن نیز زخمی شده اند.

فارس در گزارشی با استناد به خبر العربیه با تایید کشته شدن ۴۵۳ نفر از حجاج گزارش داد که در این حادثه که به دلیل ازدحام بالا صورت گرفته ۴۵۰ نفر دیگر از حجاج زخمی شده‌اند؛ یشترین اعمال حج مانند قربانی کردن و رمی جمرات در منا انجام می‌شود.

رئیس سازمان امور حج و زیارت سازمان حج در گفتگو با فارس از وجود تعدادی از زائران ایرانی در میان کشته‌شدگان و مجروحان رمی جمرات خبر داد و گفت: تاکنون ۳۰ ایرانی ناپدید شده اند.

برخی منابع هم اعلام کرده اند که در این حادثه ۱۵ ایرانی جان باختند و ۶۰ نفر نیز زخمی شده اند.

معاون عربی و آفریقایی وزیر خارجه از تشکیل ستاد ویژه‌ای در این وزارتخانه و رسیدگی فوری به وضعیت حجاج ایرانی حادثه منا خبر داد و مقامات سعودی را مسوول این حادثه خواند.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه مقامات عربستان سعودی مسوول این حادثه هستند تصریح کرد: «آنها باید فوراً اقدامات موثری را برای مدیریت بحران موجود وتأمین امنیت کامل زورار به عمل آورند.»

روز چهارشنبه (دیروز) نیز کمیته امدادرسانی عربستان اعلام کرد که ۲۰۴ نفر از حجاج به دلیل خرابی درهای قطار در مکه مکرمه دچار حالت خفگی و بیهوشی شدند.

از زمان آغاز مناسک حج تا کنون عملکرد ضعیف دولت عربستان که متولی انجام این مراسم است انتقادهای زیادی به همراه داشته در روز ۱۱ ماه جاری نیز سقوط بالابر ساختمانی در مسجدالحرام به کشته شدن ۱۱۸ نفر از جمله ۱۱ ایرانی منجر شد.

در حادثه‌ای دیگر آتش سوزی هتل حجاج در مکه نیز منجر به زخمی شدن تعدادی از آنها و تخلیه ۱۵۰۰ نفر از حاجیان شد.

خبر تکمیلی:

رئیس سازمان حج و زیارت دقایقی پیش با اعلام اینکه تعداد مجروحان حادثه منا بیش از یک‌هزار و ۵۰۰ نفر است، گفت: بر اساس آمار اولیه ۴۳ ایرانی در میان ۴۰۰ کشته به ثبت رسیده اند .

سعید اوحدی درباره آخرین آمار کشته‌شدگان حادثه منا اظهار داشت: هنوز آمار قطعی و دقیق از تعداد قربانیان این حادثه در دست نیست، اما بر اساس آمار اولیه که به صورت میدانی کسب شده است، در این حادثه ۴۰۰ نفر کشته شده اند که از این تعداد حدود ۴۳تن حایان ایرانی بوده اند .
اوحدی با اعلام اینکه پزشکان ایرانی در آماده‌باش کامل هستند، افزود: تعداد مجروحان بیش از یک‌هزار و ۵۰۰ نفر است و کسب هرگونه اطلاعات از هویت حادثه‌دیدگان ازدحام در مسیر رمی جمرات در منا ادامه دارد.

رییس سازمان حج و ریارت در ادامه با اعلام اینکه همه مسیرهای منتهی به رمی جمرات مسدود است افزود:حادثه دیدگان به دلیل مشکلات تنفسی دچار حادثه شده اند و قطعا کشور عربستان به دلیل این سوء مدیریت باید پاسخگو باشد.
وی گفت: عربستان مسئول مستقیم این اتفاق است.

سازمان حج و زیارت اسامی کشته شده های ایرانی حادثه منا را اعلام کرد:

عباسعلی شکری- کاروان ۴۱۱

فرامرز غلامی ۴۱۱

احمد اسماعلی چاوند ۲۸۱۵۹

غلامرضا غلامی ۱۹۳۷۳

علی محمد یحیی پور ۳۸۱۵۹

محمد خندان ۲۴۰۳۷

عبدالله ایگدری ۳۸۰۳۶

محمد سعید دانش طلب ۱۹۳۷۳

عبدالله براهویی ژند

قیصرعلی حیدری از اصفهان

سید مرتضی رئیس زاده ۱۳۰۷۷

عبدالستار ممکن روز خارج از کشور

اسماعیل جعفری ۲۴۰۰۰

غلامرضا طاهری ۴۰۰۱۱

شکرالله خوشکرویی ۱۴۰۷۷

حسین جوانی ۲۴۰۳۷

احمد ابراهیم زاده ۳۶۱۳۰

عبدالصمد جمشید نژاد ۲۴۰۱۶

حمید غرش جوکار ۲۴۰۷

آقامحمد کرش ۳۸۰۰۲

محسن غلامی خراسان رضوی

غلامعباس قادری خراسان رضوی

احمد لطفی خراسان رضوی

علی اکبر فغانی خراسان رضوی

محمدعلی خلخالی ۱۹۰۳۳

احمد کفاش ۱۳۰۷۷

محمد حسین رمضانی کیا ۲۸۱۵۹

عبدالستار رحمان سوری خارج از کشور

رجبعلی جمعه اربانی ۱۹۲۸۹

احمد غلامی بیدگل ۲۸۱۵۹

محمدظاهر ماروسی ۱۹۰۳۳

منصور غضنفری ۱۲۰۱۲

فرهاد پیرزاده ۴۸۱۱۳

علی رجبی محمدآباد ۱۹۲۸۹

فراهم نوری نوران ۱۰۰۰۳

محمد چوبدار ۳۹۰۰۹

حسین فرجی ۴۰۰۱۱

ابراهیم کریمپور ۲۸۱۵۹

محمدابراهیم احمد آبادی ۱۹۰۳۳

احمد عباسی ۱۹۲۸۹

مصطفی موسوی ۲۹۰۱۲

غلامعلی شاهین ۱۹۰۰۹

هوشنگ کردکار

*۱۲۰۰ حاجی در ازدحام «منا» کشته و حدود ۲۰۰۰ نفر زخمی/علت حادثه «منا» حضور کاروان پسر شاه عربستان بود