سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری افزایش یابد
سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری افزایش یابد

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه گردشگری، صنعتی پویا با آینده‌ای روشن است، افزود: با توجه به نقش صنعت گردشگری در پیشبرد اقتصاد ملی و ایجاد اشتغال، سرمایه‌گذاری در این صنعت باید افزایش یابد.

به گزارش عصرتبریز، محمدرضا پورمحمدی در آئین گشایش نخستین همایش بین‌المللی فقه گردشگری در دانشگاه تبریز، اظهار داشت: امروزه جذب گردشگران خارجی به رقابتی فزاینده در بین نهادهای درگیر در صنعت گردشگری تبدیل شده و این صنعت می‌تواند به مهم‌ترین منبع کسب درآمد در کشورهای دارای جاذبه‌های گردشگری نظیر ایران تبدیل شود.

وی با تاکید بر سیاست‌ها و اولویت‌های دولت در توسعه صنعت گردشگری، خاطرنشان کرد: کشور ما با قدم برداشتن در این مسیر و معرفی ظرفیت‌های بی‌نظیرش آغوش خود را به روی گردشگران خارجی باز کرده است.

استاندار آذربایجان شرقی در بخشی از سخنان خود با اشاره به ظرفیت‌های طبیعی و تاریخی منطقه آذربایجان، اظهار داشت: آذربایجان و قلب تپنده آن تبریز، تجلّی‌گاه غیرت، مردانگی، آگاهی و فرهنگ در طول دوران‌های مختلف بوده و قله‌های هنر، حکمت و معرفت در تاریخ رازآلود آن خودنمایی می‌کنند.

وی با بیان اینکه عزت ایران اسلامی مدیون مردان غیور و زنان پاکدامن و نجیب این دیار است، افزود: مردمان خون‌گرم آذربایجان، از بذل جان و مال خود در راه میهن و دستگیری از هموطنان، دریغ نکرده‌اند و آغوش مهربانی آنان همواره به روی مسافران و رهگذران گشوده بوده است.

استاندار آذربایجان شرقی، با اشاره به گنجینه‌های ارزشمند علم، هنر و ادب تبریز از جمله دانشگاه ربع رشیدی، مقبره‌الشعرا، مسجد کبود و ارک، گفت: تبریز، شهر مکتب‌ها و پرورش‌دهنده هنرمندان چیره‌دستی است که شعله‌های فضیلت و فرزانگی را در طول تاریخ افروخته نگاه داشته‌اند.

وی، قرار گرفتن تبریز در مسیر جاده ابریشم را یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر عنوان کرد و گفت: تبریز، هزاران سال بر مبنای همین موقعیت ویژه، از مهم‌ترین مراکز بازرگانی ایران محسوب می‌شد و در این میان نقش بازار تبریز در فعالیت‌های اقتصادی کشورهای همسایه بسیار حائز اهمیت است.

پورمحمدی با قدردانی از بانیان همایش بین‌المللی فقه گردشگری، ابراز امیدواری کرد نتایج این همایش در توسعه صنعت گردشگری و گسترش ارتباطات فرهنگی ملت‌ها بویژه در بین کشورهای اسلامی موثر باشد.

وی گفت: یافته‌های این همایش می‌تواند پاسخگوی پدیده‌های نوظهور در حوزه گردشگری کشورهای اسلامی و زمینه‌ساز رونق صنعت گردشگری در این کشورها باشد و بر این اساس متولیان حوزه گردشگری از برگزاری چنین برنامه‌هایی استقبال می‌کنند.

نخستین همایش بین‌المللی فقه گردشگری با حضور محققانی از ۵۰ کشور جهان از امروز به مدت دو روز در دانشگاه تبریز شروع به کار کرد.

از بین ۲۵۰ مقاله ارسالی به دبیرخانه این همایش، ۱۵۰ مقاله مورد پذیرش هیأت داوران قرار گرفته و از صاحبان ۱۰ مقاله برتر تجلیل خواهد شد.