جنازه پروژه‌ها تنها با تکیه به پیمانکاران بلند می‌شود
جنازه پروژه‌ها تنها با تکیه به پیمانکاران بلند می‌شود

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: قطعا برای بلند کردن جنازه پروژه‌های عمرانی از روی زمین به پیمانکاران قوی نیاز داریم و این مسئله جزء با تزریق اعتبار و پرداخت مطالبات آن ها امکان پذیر نیست.

به گزارش عصرتبریز، قلی الله‌قلی‌زاده با اشاره به وضعیت نامطلوب شرکت‌های پیمانکاری در کشور، اظهار داشت: به نظر من پیمانکاران جزء بدنه و پرسنل اصلی دولت محسوب می‌شوند و شرایط نامساعد آنها قطعا بر عملکرد دولت اثر منفی می‌گذارد.

نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و بخش هوراند در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پیمانکاران را می توان به عصای دست دولت برای اجرای پروژه های عمرانی تشبیه کرد، حال چرا باید اقدامات و سیاست هایی را انجام داد، که عملا به ضرر شرکت های پیمانکاری باشد.

وی گفت: در شرایط کنونی اگر دولت به دنبال حمایت از شرکت های پیمانکاری نباشد و اقدام به پرداخت مطالبات آنها نکند، قطعا در آینده ای نزدیک بخش اعظمی از این شرکت ها برای ادامه فعالیت با مشکل مواجه می شوند.

الله‌قلی‌زاده ادامه داد: امروز تمام شرکت های پیمانکاری بزرگ و کوچک از دولت بابت اجرای پروژه های عمرانی طلب مالی دارند و امروز بسیاری از پیمانکاران منطقه ما نیز مبالغ هنگفتی همچون ۱۰ میلیارد تومان، ۲۰ میلیارد تومان و حتی بالاتر از دولت طلب دارند.

وی افزود: متأسفانه در شرایط کنونی دولت برای تسویه طلب پیمانکاران راه کار نادرستی را پیش گرفته است، به طوری که آن ها برای تسویه مطالبات، اقدام به ارائه اوراق قرضه اسلامی می کنند و بعد از آن، پیمانکار مجبور است که این اوراق را با زیر قیمت در بورس به فروش برساند.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: در قانون بودجه پیش بینی شده که دولت می تواند برای تسویه طلب پیمانکاران بزرگ، اقدام به عرضه نفت به آنها کند، البته با توجه به وضعیت کشور در شرایط تحریمی، به نظر من این مسئله عملیاتی نخواهد شد.

اله‌قلی‌زاده گفت: قطعا برای بلند کردن جنازه پروژه های عمرانی از روی زمین به پیمانکاران قوی نیاز داریم و این مسئله جزء با تزریق اعتبار و پرداخت مطالبات آن ها امکان پذیر نیست، اما امروز شرکت های پیمانکاری در حال احتضار قرار دارند.

وی ادامه داد: امروز شرکت های پیمانکاری به دلیل بدعهدی دولت در پرداخت مطالبات، به افراد بسیاری بدهکار هستند، چون آن ها باید هزینه مصالح و کارگران را پرداخت کنند، حال به دلیل عدم پرداخت مطالبات از سوی دولت، آن ها مجبورند که ماشین آلات و تجهیزات خود را بفروشند.

عضو کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: دولت باید برای بهبود وضعیت شرکت های پیمانکاری، مکانیزم جدیدی را تدوین کند، زیرا با این شرایط، آنها ورشکسته می شوند.