غیرقابل استفاده شدن اراضی و باغ‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه
غیرقابل استفاده شدن اراضی و باغ‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان‌شرقی از غیرقابل استفاده شدن اراضی و باغ‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه خبر داد.

به گزارش عصرتبریز به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان‌شرقی، اکبر فتحی در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: تأمین امنیت غذایی در واقع تأمین غذای کافی و سالم برای جمعیت رو به رشد کشور و قطع وابستگی از کشورهای خارجی و بیگانگان است برای حصول به این نتیجه عوامل زیادی از جمله عامل انسانی به عنوان عامل اصلی این پروسه که همان کشاورزان زحمتکش و پرتلاش هستند و عوامل پشتیبانی اعتباری، تسهیلاتی و هم پشتیبانی‌های فنی دولت که در بخش کشاورزی از اهمیت ویژه ای برخوردارند، دخیل بوده و ایفا نقش می‌کنند.

وی ادامه داد: عوامل فنی این پروسه بخش ترویج کشاورزی سازمان است که همگام و هم ردیف کشاورزان در کنار این عزیزان تلاش می‌کنند تا یافته‌های نوین و مدرن کشاورزی را با دانش بومی و تجربیات کشاورزان تلفیق کنند و با هزینه کمتر، محصول بیشتر و با کیفیت تری تولید کنند.

فتحی با اشاره به موضوع محدودیت منابع طبیعی از جمله آب و خاک، اظهار کرد: در حال حاضر منابع آبی و خاک رو به کاهش است، اراضی زراعی و باغی استان به دلیل مشکلات پیش آمده در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در حال کاهش و غیرقابل استفاده برای کشاورزی است بنابراین کارشناسان و مروجان کشاورزی با استفاده از دانش روز و روش‌های تازه و با همکاری کشاورزان و پشتیبانی فنی در حوزه کانال‌های آبیاری، شبکه‌های آبیاری و تعویض سیستم‌های آبیاری از سنتی به مکانیزه و مدرن، در تلاشند تا این پروسه را پیش برده و با استفاده کمتر از منابع آبی محصول بیشتری را تولید و به بازار عرضه کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان‌شرقی با بیان این نکته که الگوی کشت کشوری تدوین و ابلاغ شده است و در همایش آغاز سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ از آن رونمایی به عمل آمد، اضافه کرد: طبق الگوی کشت و مصرف آب کشاورزی در استان آذربایجان‌شرقی، محصولات پرآب بر از جمله پیاز، سیب زمینی و گوجه فرنگی با توجه به شرایط استان در اولویت تولید قرار ندارند.

وی افزایش تعرفه‌های سازمان آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی در خصوص کشت برنج در شهرستان میانه را در این راستا دانست و گفت: کشت برنج در استان با توجه به محدودیت منابع آبی توجیه اقتصادی نداشته و افزایش تعرفه‌های آب منطقه‌ای بر این اساس می‌باشد.

فتحی ادامه داد: الگوهای کشت برای تولید هر محصول باید توجیه پذیر باشند، عوامل زیادی در توجیه الگو منجمله شرایط آب و هوایی، خاک و شرایط اقتصادی دخیل بوده و تأثیرگذار هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه دانه روغنی کلزا هم به لحاظ نیاز مبرم کشور به روغن و هم به لحاظ تأمین نهاده‌های دام و طیور، مورد توجه ویژه وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است، ادامه داد: کاشت کلزا در سطح کشور جهت استحصال روغن کلزا که مناسب مصرف خوراکی است و همچنین کنجاله آن بهترین جایگزین برای کنجاله سویا می‌باشد جزو سیاست‌های اصلی وزارت جهاد کشاورزی بوده و قرار است تا حداقل ۳۰ درصد روغن مورد نیاز کشور در داخل تولید شود.

وی با خاطرنشان کردن این نکته که توسعه گلخانه‌ها و افزایش محصولات گلخانه‌ای اولویت بعدی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جهاد کشاورزی استان است، عنوان کرد: سبزی و صیفی جات محصولات پر آب بر هستند، به عنوان مثال کاشت گوجه فرنگی در فضای باز در یک هکتار با برداشت ۴۰ تنی به ۲۰ هزار مترمکعب آب نیاز دارد در حالی که در فضای بسته و گلخانه‌ای با مصرف ۱۰ هزار مترمکعب آب یعنی نصف میزان آب مصرفی در فضای باز، می‌توان ۴۰۰ تن محصول از هر هکتار برداشت کرد.

فتحی در خصوص خریدهای تضمینی سازمان جهاد کشاورزی استان نیز گفت: مؤثرترین موضوع در ارتباط با کارآمدتر کردن بازرگانی محصولات کشاورزی مبحث عرضه و تقاضا می‌باشد، الگوی کشت در راستای الگوی مصرف قرار دارد بنابراین کشاورزان باید در وهله اول در امر تصمیم سازی نسبت به بازار مصرف، بازار تقاضا را بدرستی برآورد و کشت محصولات زراعی باغی را با توجه به تقاضای بازار اولویت بندی نمایند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، افزود: رسالت سازمان تعاون روستایی استان آذربایجان‌شرقی صرفاً در این راستا تعریف و تبیین شده است اگر کشاورزان به توصیه‌های سازمان تعاون روستایی، مروجین کشاورزی و شرکت‌های کشاورزی به طور دقیق توجه و رعایت کنند در این صورت قیمتها تحت تأثیر شرایط عرضه و تقاضا متعادل‌تر خواهد شد.

وی تاکید کرد: خرید تضمینی برخلاف تصور کشاورزان آخرین نقطه است، در خرید تضمینی کف قیمت لحاظ می‌شود؛ هزینه تمام شده محصول بعلاوه ۵ درصد سود محاسبه و خرید تضمینی صورت می‌گیرد تا کشاورز متضرر نشود خرید تضمینی فقط در راستای حمایت از کشاورز و تولیدکننده در شرایطی که محصول مازاد بر مصرف در دست کشاورزان و تولیدکنندگان بلاتکلیف مانده، انجام می‌گردد.