هوای تبریز سالم است
هوای تبریز سالم است
مه غلیظ از بامداد امروز(پنجشنبه)هوای تبریز را فرا گرفته است و برخلاف تصور شهروندان هم اکنون وضعیت کیفی هوا در این کلانشهر در شرایط سالم است.

به گزارش عصرتبریز، سخنگوی اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی با اعلام این مطلب افزود: در حال حاضر در برخی از نقاظ شهر تبریز به خصوص قسمت های شرقی مه غلیظ را شاهدیم که هیچ ارتباطی با آلودگی هوا ندارد.

ناصر منوچهری با اعلام اینکه هم اکنون میانگین کیفیت هوای تبریز معادل ۹۶ است، این شرایط را سالم بیان و اضافه کرد: شاید در مقاطعی از روز شاهد افزایش غلظت به دلیل پایداری هوا باشیم اما این به معنی آلودگی هوا نیست.

وی با بیان اینکه شاخص آلودگی از صفر تا ۵۰ خوب و هوای پاک و از ۵۰ تا ۱۰۰ سالم به شمار می رود، اظهار داشت: اما بنا بر اعلام هواشناسی آذربایجان شرقی، سکون و پایداری هوا احتمال افزایش آلاینده ها در ساعات آینده را می دهد.

منوچهری در عین حال میانگین کیفیت ۲۴ ساعت گذشته هوای تبریز را ۱۰۶ اعلام کرد که این رقم شرایط ناسالم برای گروه های حساس را رقم می زند.

به گفته وی شامگاه گذشته در برخی از نقاط تبریز از جمله قسمت های شمال شرقی کیفیت هوا به ۱۵۲ رسیده بود.

در همین زمینه اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی اعلام کرده است: با توجه به سکون و پایداری نسبی جو تا اواخر هفته غلظت و انباشت آلاینده‌های جوی در شهرهای پرجمعیت و صنعتی این استان به ویژه تبریز افزایش می‌یابد.

بر اساس آخرین نقشه های پیشیابی هواشناسی و تصاویر ماهواره ای، این وضعیت همراه با غبار یا مه رقیق بوده و موجب کاهش کیفیت هوا در این شهرها می شود و در صورت عدم کنترل منابع آلاینده در مناطق صنعتی و پرتردد شاخص کیفیت هوا کاهش یافته و برای گروه های حساس در حد ناسالم می شود.