جای خالی نمادهای آذربایجان بر روی اسکناس ها و سکه ها+ تصاویر
جای خالی نمادهای آذربایجان بر روی اسکناس ها و سکه ها+ تصاویر

عصر تبریز: چندی پیش خبر چاپ اسکناس های دو هزار تومانی با طرح جدید، «بادگیرهای منزل آقازاده» در شهرستان ابرکوه در استان یزد منتشر شد. انتشار این خبر این سوال را در ذهن مردم انقلابی و شهید پرور خطه آذربایجان تداعی کرد که چرا هیچ گاه نمادهای هویت بخش آذربایجان(استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، […]

CYMERA_۲۰۱۵۰۶۲۵_۰۹۵۰۰۶

عصر تبریز: چندی پیش خبر چاپ اسکناس های دو هزار تومانی با طرح جدید، «بادگیرهای منزل آقازاده» در شهرستان ابرکوه در استان یزد منتشر شد. انتشار این خبر این سوال را در ذهن مردم انقلابی و شهید پرور خطه آذربایجان تداعی کرد که چرا هیچ گاه نمادهای هویت بخش آذربایجان(استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان) در روی اسکناس ها و سکه ها جلوه و نمودی نداشته است؟

CYMERA_۲۰۱۵۰۶۲۵_۱۰۱۱۲۴-۱

بررسی اسکناس ها و سکه های بانک مرکزی نشان می دهد در اسکناس ها و سکه های تولید شده از نمادهای استان ها و مناطق دیگر کشور در متن و حاشیه آنها استفاده شده است و متاسفانه در هیچ یک از آنها نمادی از استان های آذری به چشم نمی خورد.

CYMERA_۲۰۱۵۰۶۲۵_۱۰۰۷۳۰

سوالی که متولیان چاپ اسکناس ها و ضرب سکه ها باید بدان پاسخگو باشند این است که آیا آذربایجان با دیرینه تاریخی، فرهنگی و نقش بی بدیل در طول تاریخ مشروطه و انقلاب اسلامی ایران، فاقد فاکتورهای لازم برای نقش بستن بر پیکر اسکناس و سکه هاست؟ نمادهایی نظیر مسجد کبود،عمارت ال گلی، میدان تاریخی ساعت، مقبره الشعرا و ارگ تاریخی تبریز، بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی در اردبیل،گنبد سلطانیه در زنجان، سه گنبد در ارومیه،کوه های پا به فلک کشیده سهند و سبلان و یا نگین فیروزه ای ایران که در ورطه خشکسالی است نمی توانند در روی اسکناس های جمهوری اسلامی ایران نقش ببندند؟

CYMERA_۲۰۱۵۰۶۲۵_۱۰۰۳۵۸

مردم آذربایجان همواره از خود می پرسند چرا در کنار نمادهایی همچون کوه دماوند به عنوان نماد شهر تهران بر روی اسکناس های ۱۰ هزار ریالی، میدان امام خمینی (ره) اصفهان بر روی اسکناس های ۲۰هزار ریالی و تصویر زیبایی از سعدیه شیراز بر روی اسکناس های ۱۰۰ هزار ریالی و سکه های ۵۰۰ ریالی، پل خواجو روی سکه های ۱۰۰۰ریالی، مدرسه فیضیه قم روی سکه های ۲۵۰ ریالی و سقاخانه اسماعیل طلایی بر روی ایران چک های جدید ۵۰ هزار تومانی نباید هیچگونه نمادی از آذربایجان  در اسکناس و مسکوک ها وجود داشته باشد؟

CYMERA_۲۰۱۵۰۶۲۵_۱۰۰۶۴۷

علاوه بر نمادهای تاریخی و فرهنگی آذربایجان، چهره ها و شخصیت های تاثیرگذار این خطه نیز که به گفته رهبر معظم انقلاب؛ آذربایجان سر ایران است، می تواند زینت بخش اسکناس ها و سکه های کشور باشند.