تحول و رکود بخش اقتصادی وابسته به بخش مسکن است
تحول و رکود بخش اقتصادی وابسته به بخش مسکن است
استاندار آذربایجان شرقی گفت: ساخت مسکن از اهمیت بالای برخوردار است چرا که مسکن هیچ جایگزینی ندارد و اگر در حوزه مسکن کار نشود دچار معضلاتی مثل حاشیه نشینی خواهیم شد.

به گزارش عصرتبریز، محمدرضا پورمحمدی در جلسه شورای مسکن آذربایجان شرقی، اظهارکرد: لازم است در برگزاری مستمر جلسات این شورا تلاش شود چرا که تحول و رکود اقتصادی کشور تا حد قابل توجهی وابسته به بخش مسکن است.

پور محمدی گفت: بر اساس قانون اساسی، ساخت مسکن وظیفه دولت است که در این مورد باید توجه ویژه ای به اقشار کم درآمد جامعه شود.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه پروژه مسکن مهر کاستی های زیادی داشت، گفت: این کاستی ها باعث شده که مشکلات گذشته امروز خود را نشان می‌دهد.

وی اظهارداشت: برای تکمیل پروژه های باقی مانده نیاز به حمایت و تلاش بیش از پیش نهاد های ذیربط داریم تا بتوانیم واحدهای مسکن مهر را به موقع تحویل مردم بدهیم.

پورمحمدی با تاکید بر اینکه در هر بخشی باید سیاست های صحیح اتخاذ شود تا دچار چالش های بعدی نشویم، افزود: در بخش مسکن هم باید بدانیم که اگر راه درستی نرویم باید در آینده منتظر معضلاتی مثل حاشیه نشینی باشیم و برای آن چاره اندیشی کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی هم در این نشست با بیان اینکه یک میلیون و ۷۴۰ هزار مسکن مهر در سطح کشور تاکنون به متقاضیان تحویل داده شده است، گفت: از این تعداد یک میلیون ۱۰۰ هزار واحد در دولت تدبیر و امید تکمیل و تحویل داده شده است.

احمد اصغری مهرآبادی اظهار داشت: . به طور متوسط سالانه بیش از ۲۰۰ هزار واحد با وجود تنگناهای موجود و مشکلات عدیده به متقاضیان تحویل داده ایم.

وی با اشاره به شایعات و حواشی ایجاد شده مبنی بر این که دولت تدبیر و امید طرح مسکن مهر را رها کرده است، افزود: عملکرد دولت نشان می دهد که تلاش های زیادی در این زمینه شده و به موفقیت رسیده ایم و در تلاش هستیم تا پایان سال ۱۳۹۸ پرونده مسکن مهر را ببندیم.

وی با بیان اینکه برای مساکن مهر ۵۰۰ باب مدرسه با ۲۵ هزار کلاس درس نیاز است، اظهار داشت: احداث ۵۰۰ مدرسه را با منابع خودمان شروع کردیم ولی منابع ما محدود است و فقط می توانیم زمین در اختیار سازمان نوسازی و تجهیز مدارس قرار دهیم که از این طریق بخشی از نیاز ها را برطرف می‌کنیم.

وی در مورد محوطه سازی و آماده سازی مساکن مهر گفت: چون با تکمیل واحدها قیمت تمام شده مسکن به طور سرسام آوری افزایش یافته و در نتیجه از عهده مردم خارج بود، به همین جهت لایحه بودجه‌ای را به ارزش ۱۵۰۰ میلیارد تومان تهاتر کرده ایم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به کمک ۵٠ میلیارد تومانی سازمان برنامه و بودجه به مسکن مهر، اظهار داشت: ٢۵ میلیارد تومان از این مبلغ را به شهرهای جدید دادیم و ٢۵ میلیارد بقیه را نیز به استان ها اختصاص دادیم.

وی در مورد ۵۷ هزار مسکن فاقد متقاضی گفت: با بهزیستی و کمیته امداد صورت جلسه کرده ایم تا تعدادی از واحدها را به آن ها واگذار کرده و مابقی را از طرح مسکن مهر خارج کرده و تبدیل به طرح های تازه کنیم، یا در قالب مشارکت واگذار نماییم یا خودمان تکمیل کرده و یا زمینش را به طور قطعی به فروش رسانیم.