آمادگی گرجستان برای معاوضه آب با گاز ایران برای احیای دریاچه ارومیه
آمادگی گرجستان برای معاوضه آب با گاز ایران برای احیای دریاچه ارومیه

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی گفت: کشور گرجستان اعلام کرده به شرط دریافت گاز از ایران، آماده انتقال آب برای احیای دریاچه ارومیه است. عصر تبریز: موید حسینی صدر روز چهارشنبه در گفتگو با ایرنا افزود: گرجستان در مقابل انتقال آب مازاد خود به دریاچه ارومیه درخواست انتقال گاز از ایران […]

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی گفت: کشور گرجستان اعلام کرده به شرط دریافت گاز از ایران، آماده انتقال آب برای احیای دریاچه ارومیه است.

عصر تبریز: موید حسینی صدر روز چهارشنبه در گفتگو با ایرنا افزود: گرجستان در مقابل انتقال آب مازاد خود به دریاچه ارومیه درخواست انتقال گاز از ایران را کرده است و با توجه به سیاست های کشور تمهیدات لازم فراهم شده تا درمقابل انتقال آب به دریاچه ارومیه، گاز به گرجستان منتقل شود.

وی ادامه داد: پیرو جلسه ای که با حضور رییس مجلس شورای اسلامی، رییس مجلس گرجستان، جواد جهانگیرزاده نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با پیگیرهای مکرر هیات پارلمانی ایران، کشور گرجستان اعلام آمادگی کرد تا امکان انتقال آب از گرجستان به ایران و دریاچه ارومیه را فراهم کند.

این نماینده مجلس گفت: من و جواد جهانگیرزاده نماینده مردم ارومیه به عنوان رییس گروه دوستی پارلمانی ایران و گرجستان از سوی رییس مجلس ایران برای پیگیری این موضوع انتخاب شدیم و ما موظف به پیگیری مطالعات و اقدام های لازم برای انتقال آب از گرجستان به دریاچه ارومیه هستیم.

حسینی ادامه داد: در آینده نزدیک با سفر نخست وزیر گرجستان به ایران تفاهم نامه ای در این زمینه امضا می شود.

خشک شدن دریاچه ارومیه از سال ۷۶ آغاز شد و این شرایط همچنان ادامه دارد و با و جود ارایه راهکارههای مختلف همانند به کا شت، سرازیر کردن آب سدها، تغییر الگوی کشت و برگزاری سمینارهای مختلف، فرایند خشک شدن دریاچه روز به روز سرعت می گیرد.

مهاجرت اجباری چهار میلیون نفر در اثر خشک شدن دریاچه ارومیه یکی از پیامدهای تلخی است که توسط کارشناسان پیش بینی شده است.

دریاچه ارومیه در حالت اکولوژیک نزدیک به ۱۴ میلیارد متر مکعب آب دارد که این میزان در حالت فعلی نزدیک به ۲٫۴ میلیارد مترمکعب است.

براساس برنامه ستاد احیای دریاچه ارومیه ، سطح آب این پهنه آبی در افق سال ۱۴۰۲ شمسی با اجرای طرح های احیا به سطح اکولوژیک می رسد.

دریاچه ارومیه در شمال غرب ایران و بین دو استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی واقع شده و پنج هزار و ۲۰۰ کیلومتر مربع گستره دارد.