سرنوشت «بقا» در گرو اجرای عدالت
سرنوشت «بقا» در گرو اجرای عدالت
تقابل تیم‌های پایین جدولی، آزمونی بسیار سرنوشت‌ساز برای داوران لیگ برتری خواهد بود.

عصرتبریز – سعید عبدی: هفته پایانی لیگ برتر فوتبال کشور در حالی روز پنجشنبه برگزار خواهد شد که هنوز سرنوشت کامل سقوط کننده ها مشخص نشده است. با توجه به اتفاقاتی که در هفته‌های اخیر رخ داده، روز پنجشنبه نگاه‌های بسیاری به داوری ها و رعایت رفتار حرفه‌ای و جوانمردانه از سوی تیم‌هایی که نتیجه در سرنوشت‌شان تاثیری ندارد معطوف خواهد شد. سقوط شاهین شهرداری بوشهر قطعی شده و سرنوشت تیم دیگر سقوط کننده در هفته پایانی مشخص خواهد شد.

روی کاغذ، شش تیم خطر سقوط را در هفته پایانی احساس می‌کنند و با توجه به بازی‌هایی که در این هفته شاهد خواهیم بود، داوری چند مسابقه به شدت می‌تواند تعیین‌کننده و سرنوشت‌ساز باشد. این حساسیت در خصوص تیم‌هایی چون نفت مسجد سلیمان و صنعت نفت هم دیده می‌شود که تیم مقابل‌شان برای بقا وارد میدان خواهد شد.

در این که تعیین‌شدن سرنوشت تیم‌های صعود کننده به آسیا هم از اهمیت بالایی برخوردار است شکی نیست اما واژه‌ای به نام “بقا” در مورد تیم‌های فانوس به دست به چشم می‌خورد که از دست رفتن آن می‌تواند شهر یا استانی را از داشتن سهمیه در سطح اول فوتبال ایران محروم کند یا یک تیم با ریشه و پرهوادار را به یک دسته پایین‌تر بفرستد. بدون در نظر گرفتن هیچ مورد منفی، بروز یک اشتباه سهوی از یک داور در تقابل‌های برای بقا، باعث سقوط تیم ریشه‌داری چون ماشین‌سازی تبریز خواهد شد؛ یا رفتار ناجوانمردانه تیمی باعث خواهد شد تیمی چون پارس جنوبی با هواداران خونگرمش، با لیگ برتر خداحافظی کند.

چه خوب خواهد بود اگر تعیین سرنوشت بقا را به تیم‌هایی که برایش می‌جنگند واگذار کنیم و این فوتبال باشد که تعیین می‌کند، کدام تیم باید بماند و کدام تیم دیگر جایی در لیگ برتر نخواهد داشت. قضاوت در چنین شرایطی بسیار می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد و از کمیته داوران انتظار می‌رود، انتخاب‌هایی عادلانه و آگانه برای این بازی‌ها داشته باشد. از تیم‌هایی چون صنعت نفت و نفت مسجد سلیمان نیز این انتظار می‌رود که با رعایت روح جوانمردانه و تلاش تا آخرین لحظه، نقشی قابل توجه و ستایش در رعایت عدالت در لیگ نوزدهم داشته باشند.