اجازه تخریب روابط ایران و ارمنستان را نخواهیم داد
اجازه تخریب روابط ایران و ارمنستان را نخواهیم داد
وزیر امور خارجه گفت: اجازه نخواهیم داد برخی کشورهای خارجی مناسبات ایران با همسایگانش از جمله ارمنستان را تحت تاثیر قرار دهند.

به گزارش عصرتبریز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان عصر امروز (دوشنبه) در نشست خبری مشترک با همتای ارمنستانی خود که در محل وزارت امور خارجه کشورمان برگزار شد، اظهار کرد: مایلم با کمال خرسندی اعلام کنم که در ۲۰ روز گذشته سه دیدار بین من و وزیر امور خارجه ارمنستان در دوشنبه، نیویورک و تهران انجام شد و در همین بازه زمانی، یک دیدار بسیار مهم بین آقایان رئیسی و پاشنیان در دوشنبه و در حاشیه اجلاس شانگهای انجام گرفت.

امیرعبداللهیان ادامه داد: مقامات عالی دو کشور در موضوعات مختلف و در سطح راهبردی در دوشنبه گفتگو کردند و من و همکارم مکلف شدیم نقشه راه آینده دو کشور را ترسیم کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد: امروز توافق کردیم علاوه بر مناسبات سیاسی، در زمینه‌های اقتصادی، گردشگری، تجاری و فرهنگی، همکاری‌ها را گسترش دهیم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: تجارت و بهره برداری از مسیر ترانزیتی ارمنستان از موضوعات مورد توجه است.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: ما در احیای جاده ترانزیتی و مسیرهای ارتباطی دو کشور، پروژه‌ای را طراحی کردیم که سریع عملیاتی خواهد شد.

وی افزود: در هفته‌های آینده شاهد نشاط بیشتر در همه ابعاد دو کشور خواهیم بود.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: حضور صهیونیست‌ها و تروریست‌ها در منطقه قفقاز جنوبی موجب نگرانی جدی ما است.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: با صدای بلند در این نشست اعلام می‌کنیم، اجازه نخواهیم داد برخی از کشورهای خارجی مناسبات ایران با همسایگانش از جمله ارمنستان را تحت تأثیر قرار دهند.

وی افزود: با در نظر گرفتن بحران‌های منطقه‌ای فشرده در این حوزه و همچنین با نزدیک شدن به پایان بحران کرونا، باید اعلام کنیم که منطقه ما تحمل زیاده خواهی‌ها را نخواهد داشت.

وزیر امور خارجه در پایان گفت: همه کشورهای منطقه به این باور مشترک خواهیم رسید که مشکلات منطقه باید بدون مداخلات خارجی حل و فصل شود.

وزیر خارجه ارمنستان: راه‌های جایگزین ایران به ارمنستان تقریباً آماده بهره‌برداری است

همچنین در ادامه این نشست آرارات میرزویان گفت: در مرحله اول از آقای امیرعبداللهیان بابت دعوت و استقبال گرم سپاسگزاری می‌کنم.

وی افزود: در مذاکرات و گفتگوهایی که در جمع دوستانه انجام شد و باتوجه به بررسی‌هایی که داشتیم آینده خوبی در انتظار ما است. سابقه دوستی ما قرن‌ها وجود دارد. هر دو طرف توافق کردیم که روابط راهبردی خودمان را تعمیق ببخشیم.

وی ادامه داد: در این نشست تمامی تحولات منطقه را جامع و کامل مورد بررسی قرار دادیم. طبیعی است که به صورت جامع مسائل قره باغ را برای امیرعبداللهیان توضیح دادم و تاکید کردیم که در این تهاجم، مزدورانی از سایر نقاط جهان حضور داشتند.

وزیر امور خارجه ارمنستان در ادامه افزود: در دوره پساجنگ مسائل انسانی زیادی باقی مانده است. علیرغم اینکه آذربایجان مکلف شده بود تمامی اسرا را آزاد کند هنوز خبری از این موضوع نیست. آزادی این اسرا و بازگشت‌شان به میهن باید فوراً انجام شود.

میرزویان ادامه داد: باید مذاکراتی با حضور روسیه و ایران و آذربایجان برای بررسی بازگشایی تمامی راه‌های ارتباطی منطقه داشته باشیم. همچنین آمادگی ارمنستان برای بازگشایی راه‌های ارتباطی را اعلام کردیم. امری که آذربایجان تفسیر اشتباهی در مورد آن دارد.

میرزویان ادامه داد: تهاجم‌ها و دست درازی‌های آذربایجان در منطقه وسیع ارمنستان، همه کوشش و جدیت ما را در راستای صلح و ثبات در منطقه به خطر می‌اندازد.

وی افزود: نسبت به موضع ایران در خصوص حفط تمامیت ارضی ارمنستان سپاسگذاریم و قدردانی می‌کنیم.

وزیر امور خارجه ارمنستان اضافه کرد: به آگاهی همکار خودم رساندم در نیویورک موفق شدیم حضور گروه مینسک در گفتگوهای بین آذربایجان و ارمنستان را در سطح وزرای خارجه احیا کنیم.

میرزویان ادامه داد: یک بار دیگر بر اعلام آمادگی جمهوری ارمنستان جهت ادامه روند مذاکرات در خصوص مناقشات قره باغ بر پایه اصول مشخصی که از قبل وجود داشته است، تاکید می‌کنم.

وی ادامه داد: البته در مذاکرات یکی از مسائل مهم راه‌های ارتباطی و رفع محدودیت از آنها خواهد بود. در جلسه امروز با جزئیات کامل آقای وزیر را از کلیه روند ساخت راه‌ها آگاه ساخت و به آگاهی ایشان رساندم راه جایگزین آماده بهره برداری هستند.

وزیر امور خارجه ارمنستان همچنین گفت: در مورد همکاری‌های اقتصادی و ادامه روند اجرای این توافقات صحبت کردیم. می‌خواهم تاکید کنم که رهبری دو کشور مصمم هستند که در همه زمینه‌ها روابط بین دو کشور توسعه یابد.