تعرفه معاینه فنی خودروها در سال ۱۴۰۰
تعرفه معاینه فنی خودروها در سال ۱۴۰۰
مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تبریز در گفت‌وگویی به تشریح ضرورت و تعرفه معاینه فنی خودروها در سال ۱۴۰۰ پرداخت.

به گزارش عصرتبریز، اصغر آدی‌بیگ با اعلام این مطلب که درصد قابل توجهی از آلودگی هوا متعلق به خودروها است، گفت: هم‌اکنون همه مراکز معاینه فنی شهرستان تبریز آماده ارائه خدمات به همشهریان هستند و بر اساس تعرفه نرخ انجام معاینه فنی در سال ۱۴۰۰، خودروهای سبک بنزین سوز ۴۷۰۰۰۰ ریال، خودروهای سبک دوگانه سوز تک مخزن ۷۴۵۰۰۰ ریال، خودروهای سبک دوگانه سوز دو مخزن ۸۹۵۰۰۰ ریال، آزمون مجدد برای هر خودرو ۱۰۰۰۰۰ ریال و آزمون موتور سیکلت ۱۲۰۰۰۰ ریال است و خودروهای مشمول معاینه فنی در سال جاری نیز شامل خودروهای سبک تولید داخل ۱۳۹۵ و ماقبل آن، خودروهای سبک وارداتی سال ۲۰۱۶ و ماقبل آن و خودروهای سبک عمومی ۱۳۹۸ و قبل از آن است.

وی افزود: هر سال با شروع فصل سرما، آلودگی هوای شهرهای بزرگ به‌خصوص کلانشهرها به شدت افزایش می‌یابد و خسارت‌های سنگین جانی و مالی و زیست محیطی به بار می‌آورد و امسال هم بعید است از این قاعده مستثنی باشد که البته دو دلیل مهم دارد نخست اینکه تشدید آلودگی هوا در سال‌جاری با همه‌گیری ویروس کرونا توأم شده و دیگر اینکه به نظر می‌رسد سرما و پدیده آلودگی زودتر شروع شود.

مدیرعامل سازمان حمل ونقل و ترافیک شهرداری تبریز تصریح کرد: مناسب‌ترین راهکار مقابله با این پدیده، معاینه فنی خودروها است که باید هر ساله انجام پذیرد تا بتوان تا حد امکان آلودگی هوای شهر را برطرف کند. با توجه به کاهش مراجعه پنج الی هفت درصدی معاینه فنی در شش ماه نخست سال‌جاری در مقایسه با شش‌ ماه نخست سال قبل، خطر آلودگی هوا بیشتر از سال قبل شهر تبریز را تهدید می‌کند.

وی اضافه کرد: بدین منظور از همشهریان عزیز و مالکان خودروها خواهشمندیم جهت جلوگیری از آلودگی هوا و همچنین جلوگیری از نقص فنی خودروها که نقش مهمی در تصادفات درون و برون‌شهری دارند، در اسرع وقت به مراکز معاینه فنی جهت اخذ برگه معاینه فنی مراجعه کنند که در صورت عدم مراجعه توسط دوربین‌های مستقر در سطح شهر و همچنین عوامل محترم پلیس راهور اعمال قانون خواهند شد.