انتقال ۱۰ راس «مارال» از اردبیل به آذربایجان شرقی
انتقال ۱۰ راس «مارال» از اردبیل به آذربایجان شرقی
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: به منظور افزایش پویایی طرح احیای نسل مارال منطقه حفاظت شده ارسباران، ۱۰ راس «مارال» از منطقه فندقلوی اردبیل به آینالو انتقال یافت.

به گزارش عصرتبریز، شهنام اشتری، روز شنبه در گفت و گویی با بیان اینکه این تعداد شامل ۶ راس مارال ماده و چهار راس مارال نر است، افزود: مطالعات احیای مارال به عنوان یکی از گونه‌های جانوری منقرض شده از سال ۱۳۷۱ با هدف افزایش تنوع ژنتیکی مارال تحت تیمار در محدوده طرح احیای گونه مذکور در آینالوی منطقه حفاظت شده ارسباران انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه منطقه کوهستانی و سرسبز آینالو از توابع بخش خداآفرین شهرستان کلیبر است، اظهار داشت: حفظ هتروزیگوتی و جلوگیری از هم خونی در طرح های احیای گونه های حیات وحش از مهمترین و ضروری ترین اقدامات برای تامین تنوع ژنی نمونه های تحت تیمار بوده که از ابتدای طرح تاکنون در چندین نوبت این کار انجام شده است.

اشتری، ادامه داد: طرح احیای نسل مارال در جنگل های ارسباران با هدف احیای گونه در زیستگاهای طبیعی این منطقه از ابتدای دهه هفتاد آغاز و پس از تکثیر در ناحیه ای محدود جهت مطالعه رفتار گونه در طبیعت در محدوده ای به مساحت ۱۸۰ هکتار رها سازی شده است.