روابط ایران و عربستان در مسیر درست خود قرار دارد
روابط ایران و عربستان در مسیر درست خود قرار دارد
امیرعبداللهیان در کنفرانس خبری وزاری امور خارجه ایران و عربستان گفت: روابط ایران و عربستان در مسیر درست خود قرار دارد.

به گزارش عصرتبریز، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان بعدازظهر امروز با فیصل بن فرحان، همتای سعودی خود در شهر ریاض دیدار و گفت‌وگو کرد.

پس از این دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان در نشست مطبوعاتی مشترک خود درباره موضوعات مورد رایزنی در این دیدار به ایراد سخنانی پرداختند.

بن فرحان در این نشست گفت: دیدار امروز ما بر اساس روابط دوجانبه انجام شد. همچنین تاکید ما بر اراده صادقانه و عزم جدی برای تنظیم مفاد توافق نامه است که به تقویت ثبات منطقه‌ای منجر خواهد شد.

دیپلمات ارشد عربستان سعودی همچنین تأکید کرد: به همتای ایرانی‌ام اطمینان خاطر دادم چشم به راه مرحله‌ای جدید در روابط بین دو کشور هستیم.

فیصل بن فرحان ادامه داد: نمایندگی های دو کشور کار خود را شروع کردند. شروع ماموریت دو سفیر در تهران و ریاض در راستای تعزیز روابط دو کشور است. همچنین در این دیدار بر اجرای توافقنامه های قبلی به ویژه توافقنامه های اقتصادی و امنیتی تأکید کردم. همچنین بر ادامه گفت‌وگوها تاکید کردم. انتظار عربستان این است که بر اساس دعوت از اقای رییسی، ما از ایشان در عربستان استقبال کنیم. انتظار ما برای گشایش روابط جدید بر اساس برادری اسلامی و تلاش مشترک بر اساس منافع مشترک است.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این نشست گفت: خرسندم که امروز گفت‌وگوهای نتیجه بخش و مهمی را در ریاض داشتیم. ایران و عربستان دو کشور مهم در جهان اسلام هستند. خوشبختانه اکنون روابط دو کشور در مسیر درست خود قرار دارد و رو به پیشرفت است.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: گفت‌وگوهای سازنده‌ای با همتای سعودی خودم داشتم و روابط میان دو کشور در مسیر درست پیش می‌رود.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران اضافه کرد: مصمم هستیم که همکاری‌های خود را در تمامی زمینه‌ها گسترش دهیم. در همین راستا بر اراده مشترک تهران و ریاض برای توسعه همه جانبه روابط تاکید شد. اتفاق نظر داریم که موافقت نامه‌های بین دو کشور از جمله در موضوعات امنیت و اقتصاد را پیش ببریم.

امیرعبداللهیان همچنین گفت: معتقدیم که می توانیم موضوعات فوری مانند همکاری زیست محیطی را به صورت دوجانبه و چندجانبه سامان دهیم. همچنین در خصوص همکاری های دو و چندجانبه بخش های خصوصی دو کشور و همکاری های تجاری گفت‌وگو کردیم.

وزیر خارجه ایران تصریح کرد: ما بر امنیت بومی و درون‌زای منطقه‌ای تاکید داریم. خرسند هستیم که در راستای تأکید سیاست خارجی رییس جمهور بر این موضوع که ما دست خود را برای همکاری به همسایگان دراز می‌کنیم، روابط خود را گسترش دهیم. در این چارچوب علاوه بر احیای روابط با کشور عربستان، با کشورهای دیگر شامل عراق، کویت قطر و امارات روابط نیرومندی را پایه‌گذاری کردیم.

امیرعبداللهیان افزود: معتقدیم که ایده امنیت و توسعه در منطقه یک ایده غیرقابل تفکیک و متعلق به تمام کنشگران در منطقه است. ما امروز در خصوص برخی موضوعات جهان اسلام نیز به تفصیل گفت‌وگو کردیم. معتقدیم که سازمان همکاری اسلامی از ظرفیتی برخوردار است که در نظام بین الملل به عنوان کنشگر مهم ایفای نقش کند.

وی ادامه داد: از جمله موضوعات مورد بحث تمرکز بر مسئله فلسطین و قدس به عنوان موضوع مهم در جهان اسلام است. خرسندیم که در مکان مشترک ما به نام سالن اجتماع قدس نامگذاری شده است. ما به حمایت‌های قوی خود از فلسطین ادامه می‌دهیم. تردیدی وجود ندارد که رژیم صهیونیستی به تلاش برای ایجاد دشمنی و تفرقه در جهان اسلام ادامه خواهد داد. ما با بصیرت تحرکات این رژیم را پیگیری می‌کنیم. تهران و ریاض در کنار سایر کشورهای اسلامی دارای مواضع مشترکی در خصوص اهانت به قرآن هستند. از همکاری عربستان در موضوع حج تمتع ایرانیان و عمره مفرده که در آینده نزدیک از سر گرفته خواهد شد سپاسگزاری می‌کنیم.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: ایران می‌تواند با عربستان سعودی برای حل و فصل مسائل مهم منطقه‌ای همکاری کند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین گفت ایران با عربستان برای مشخص کردن کمیته‌های فنی و تخصصی میان دو کشور به توافق دست پیدا کرده‌اند.

امیرعبداللهیان گفت: در جریان سفر آقای بن فرحان به تهران، ایشان حامل دعوت رسمی ملک سلمان از رییس جمهور کشور ایران برای سفر به ریاض بودند. آقای رئیسی ضمن پذیرش دعوت در زمان مناسب این سفر را انجام خواهند داد. گفت‌وگوهای امروز ما مقدمه‌ای برای فراهم کردن دیدار مقامات عالی دو کشور خواهد بود.