گلایه امام جمعه تبریز از کم‌توجهی به روز شعر و ادب
گلایه امام جمعه تبریز از کم‌توجهی به روز شعر و ادب
نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی از اینکه روز شعر و ادب آنگونه که بایدملی شود، نشده است ابراز تاسف کرد.

به گزارش عصرتبریز، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم در مراسم بزرگداشت استاد شهریار و روز ملی شعر و ادب فارسی در تالار پتروشیمی تبریز گفت: شهریار با سرودن شاهکار در دو زبان فارسی و ترکی آذری نشان داده بوده آذربایجان همواره جزو جدانشدنی و سرحلقه فرهنگ و هنر ایران است و لازم است در این روز بیشتر دور هم جمع شویم و بیشتر به علم و فرهنگ توجه کنیم.

وی با بیان اینکه ۲۷ شهریور روز شعر و ادب و نماد فرهنگ و هویت ایران اسلامی است و از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست تا امروز را بزرگ‌تر و وسیع‌تر برگزار کند و با اعطای جایزه شهریار تنوع بخشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم خاطرنشان کرد: شهریار در ایران زمین در جایی ایستاده است که تشیع و ایرانی بودن را به عنوان دو رکن مهم نشان می‌دهد او هم از شیعه می‌گوید هم از نماد ایرانی دفاع می‌کند و به عناصر ایرانی عشق می‌ورزد.

وی گفت: شهریار غزل را به زیباترین نمود سروده است، قصیده را فخیمانه پاس‌داشته است و از قالب شعر فارسی به دور نمانده است و به حق شایسته عنوان داری این روز است که نماد ایراندوستی حافظ، سعدی و آینه‌دار هزار سال ادب فارسی است.

نماینده ولی فقیه در استان افزود: شهریار با سرودن شاهکار در ۲ زبان فارسی و ترکی آذری نشان داد آذربایجان همواره جزو جدانشدنی و سرحلقه فرهنگ و هنر ایران است.
وی بیان کرد: بدون تردید استاد سیدمحمدحسین شهریار نابغه معاصر شعر و ادب ایران اسلامی است و آئینه تمام نمای فرهنگ و هویت اصیل ایرانی است؛ او شخصیت منحصربفردی است که هر انسان منصفی به جامعیت او و تسلط او به ادبیات کلاسیک و پدید آورنده سبک‌های جدید اعتقاد دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم به زبان فخیم، محتوای غنی، کیفیت بالای سخن، زیستن با انقلاب و دفاع مقدس شهریار اشاره کرد و گفت: او به قدری شاعر جامعی بود که دیگر نوآوری در آن قالب ممکن نیست.

امام جمعه تبریز خاطرنشان کرد: شهریار شاعر بزرگ و محبوب روزگار ماست و شاید کمتر ایرانی باشد که بیت و مصرعی از شهریار در ذهنش نباشد و اگر در سراسر ایران اسلامی در خیابان از مردم درباره شهریار بپرسیم همه او را می‌شناسند و به نحوی با شعرهایش در ارتباط هستند.

نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب که چشمه فیاض شعر هستند بار‌ها با شهریار دیدار داشتند ادامه داد: سید محمدحسین بهجت تبریزی سرشار از دینداری و ولایتمداری، عشق به سرزمین مادری‌ و غیرت ایرانی و میهن‌پرستی و عاشق واقعی ارزش‌های اسلامی بود.