راهیابی ۱۳ اثر نمایشی به مرحله نهایی جشنواره نامیرا
راهیابی ۱۳ اثر نمایشی به مرحله نهایی جشنواره نامیرا
دبیر نخستین جشنواره استانی تئاتر مردمی حماسه‌های نامیرا از راهیابی ۱۳ اثر نمایشی به مرحله نهایی این جشنواره خبر داد.

به گزارش عصرتبریز، میثم حبیبی صبح روز سه‌شنبه در جمع اصحاب رسانه گفت: این جشنواره برای نخستین بار در کشور ذیل کنگره ملی ۱۰ هزار شهید آذربایجان برگزار می‌شود که در کمیته فرهنگی بخش تئاتر نیز مدنظر قرار گرفت.

وی افزود: جشنواره تئاتر مردمی حماسه‌های نامیرا به همت بسیج هنرمندان سپاه عاشورا کار خود را با انتشار فراخوان از خرداد ماه آغاز کرده است و متون نمایشی نیز تا پایان تیر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد و پس از بازخوانی و انتخاب متون، آثار تولیدی توسط هیئت بازبینی از یکم تا چهارم شهریور بازبینی شدند.

حبیبی ادامه داد: از شهرستان‌های تبریز، اهر، مرند، مراغه و بناب ۳۸ اثر ارسال شده که از این تعداد ۲۰ اثر به مرحله بازبینی راه یافت که ۱۳ اثر به مرحله نهایی رسیدند.

وی اضافه کرد: آثار راه یافته به مرحله نهایی چهار اثر در بخش خیابانی و ۹ اثر در بخش صحنه ای است که در بخش صحنه ای سه اثر رقابتی و شش اثر غیر رقابتی است.

حبیبی گفت: آثار راه یافته در سوم مهر ماه به روی صحنه می‌روند که اولین اثر خیابانی در گلزار شهدا اجرا خواهد شد.

وی افزود: نمایش های صحنه ای در مجموعه تئاتر شهر تبریز به صورت رایگان به مناسبت هفته دفاع مقدس و در راستای کنگره ملی شهدا به روی صحنه خواهند رفت و بخش خیابانی نیز همزمان با هفته دفاع مقدس در کنار بازسازی عملیات الی بیت‌المقدس در پارک موزه دفاع مقدس اجرا خواهند داشت.

او یادآور شد: آثار این جشنواره تنها متعلق به شهدای استان هستند و بیشتر شهرستان‌ها در حوزه آئینی و مقاومت اثر دادند و آثار منتخب این جشنواره به جشنواره استانی تئاتر و جشنواره سراسری بسیج نیز راه می‌یابند.

حبیبی همچنین تاکید کرد: بیشتر متون نمایشی رسیده به دبیرخانه برای نخستین با نوشته شده اند و یا متونی بودند که سال‌ها بدون توجه به موضوع مانده بودند چراکه موضوع آثار مختص چهره شهدای استان و اتفاقات روی داده برای رزمندگان استان در دفاع مقدس است.

وی با بیان اینکه هر رویداد فرهنگی و هنری تاثیر مثبت و مشخصی دارد و به مروز زمان اهداف آن محقق می‌شود ابراز امیدواری کرد با حمایت از هنرمندان توسط متولیان امر بتوان گام‌های موثر در این راستا برداشت.