دیدار وزیر دفاع ‎عربستان با هیأت مذاکره کننده انصارالله ‎یمن
دیدار وزیر دفاع ‎عربستان با هیأت مذاکره کننده انصارالله ‎یمن
وزیر دفاع عربستان سعودی اعلام کرد که با هیأت مذاکره‌کننده دولت صنعاء در ریاض ملاقات و درباره راهکار پایان جنگ چندین ساله در یمن، گفت‌وگو کرده است.

به گزارش عصرتبریز به نقل از فارس، شاهزاده «خالد بن سلمان» وزیر دفاع عربستان سعودی طی پستی در شبکه اجتماعی «ایکس» (توییتر سابق)، خبر داد که در ریاض با هیأت مذاکره‌کننده دولت صنعاء ملاقات داشته است و این هیأت، دور جدید مذاکرات با مقامات سعودی که پنج روزه بود را به پایان رساند. این مذاکرات با هدف دستیابی به توافق احتمالی که راه را برای پایان دادن به درگیری که نزدیک به هشت سال است در یمن ادامه دارد، صورت گرفت.

وی نوشت: « با هیأت صنعاء که برای تکمیل تلاش‌ها در راستای حمایت از روند صلح در یمن به ریاض سفر کرده، ملاقات کردم. در دیدارم با این هیأت، بر حمایت پادشاهی از یمن و مردم دوست و برادر یمن و تمایل آن به تشویق طرف‌های یمنی برای نشستن بر سر میز گفت‌وگو و دستیابی به یک راه حل سیاسی جامع و پایدار در یمن تحت نظارت سازمان ملل تاکید کردم».

وی که مسؤول پرونده یمن در عربستان سعودی است، ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوهای جدی مثمر ثمر باشد و احزاب یمنی گرد هم آیند و متحد شوند.

وزارت امورخارجه عربستان سعودی نیز، بامداد امروز (چهارشنبه، ۲۰ سپتامبر) از نتایج مثبت گفت‌وگوهای جدی در خصوص نقشه راه برای حمایت از روند صلح در یمن و دیدار با هیأت مذاکره کننده صنعاء در ریاض استقبال کرد.

وزارت خارجه سعودی تاکید کرد: «این نقشه راه را تیم ارتباط و هماهنگی عربستان ارایه کرد که ریاست آن بر عهده «محمد بن سعید آل جابر» سفیر عربستان در یمن است.

خبرگزاری رسمی سعودی «واس» با انتشار این بیانیه، گزارش داد که در این دیدارها برادران عمانی نیز به همراه هیأت صنعاء به ریاست «محمد عبدالسلام» حضور داشتند.

هیأت انصارالله هفته پیش، پس از سفر ناگهانی «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی به عمان، از این کشور عازم ریاض شد. این نخستین سفر رسمی هیأت صنعاء از این نوع به ریاض از زمان آغاز جنگ در یمن در سال ۲۰۱۴ است.

«حزام الاسد» عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن یکشنبه پیش خبر داد که مذاکرات صلحی که در شهر ریاض عربستان سعودی در حال انجام است، «در فضایی مثبت» در حال پیگیری است. این مذاکرات با میانجی‌گری عمان و به دور از هرگونه ایفای نقش سازمان ملل متحد است.

عربستان سعودی روز پنجشنبه (۱۴ سپتامبر) اعلام کرد که از هیأت جنبش انصارالله یمن برای سفر به ریاض و تکمیل مذاکرات در خصوص دستیابی به آتش بس فراگیر در یمن و راه حل سیاسی برای درگیری‌ها در این کشور دعوت کرده است.

به روایت بیانیه‌ وزارت خارجه عربستان سعودی، «در راستای ابتکار سعودی که در ماه مارس ۲۰۲۱ ارائه شده و در راستای تکمیل دیدارها و مذاکراتی که تیم سعودی به ریاست “محمد آل جابر” سفیر عربستان در یمن با دوستان در سلطنت عمان انجام دادند، عربستان از هیات صنعاء برای سفر به این کشور در راستای تکمیل دیدارها و مذاکرات دعوت به عمل آورده است».

اما وزیر اطلاع‌رسانی دولت نجات ملی یمن در همان زمان اعلام کرد که این سفر نه به دلیل دعوت عربستان، بلکه با میانجیگری عمان صورت گرفته است و پیش از این سفر به سعودی‌ها اطلاع داده شد که این دور از مذاکرات که در مسقط بود، ممکن است آخرین دور باشد. سفر هیأت صنعاء به ریاض برای نشان دادن حسن نیت است.