افزایش ۸۰ درصدی خرید گندم مازاد در آذربایجان شرقی
افزایش ۸۰ درصدی خرید گندم مازاد در آذربایجان شرقی
رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: مقدار خرید گندم مازاد از کشاورزان این استان در سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته ۸۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش عصرتبریز، فتحی افزود: تاکنون حدود ۴۵۰ هزار تن گندم در استان به طور تضمینی از کشاورزان خریداری شده در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ۲۵۰ هزار تن خریداری شده بود و با این مقدار خرید در سال زراعی جاری رکورد پنج ساله خرید گندم مازاد کشاورزان در استان شکسته شد.

وی با بیان اینکه مهمترین گام دولت سیزدهم افزایش قیمت خرید تضمینی گندم مازاد کشاورزان و ایجاد انگیزه در کشاورزان برای کشت این محصول است اظهار کرد: با این هدف قیمت خرید گندم از ۵۰ هزار ریال در سال ۱۴۰۰ به ۱۵۰ هزار ریال در سال زراعی جاری رسیده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه خودکفایی در تولید گندم در کشور و آذربایجان شرقی از دستاورد‌های دولت سیزدهم است ادامه داد: علاوه بر تعیین قیمت، کاهش ۴۵ درصدی قیمت کود و سم مورد نیاز کشاورزان از طریق یارانه دولتی، اجرای کشت قراردادی گندم و طرح جهش تولید در دیمزار‌ها از اقدامات دولت است.

فتحی افزایش۵۰۰ درصدی خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری نسبت به آغاز دولت سیزدهم، برآورد کاهش مصرف آرد با اصلاح یارانه‌های آرد و نان و کنترل قاچاق و مصرف در این عرصه را از دیگر اقدامات دولت اعلام کرد و ادامه داد: این اقدامات موجب شده، چشم‌انداز خودکفایی در گندم برای سال آینده دور از دسترس نباشد.

وی یادآور شد: بدون تردید یکی از مهمترین اقدامات دولت سیزدهم در عرصه کشاورزی و تامین امنیت غذایی، افزایش تولید گندم از ۲ سال گذشته بوده به طوری که همه گندم تولید شده استان در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ که بیش از ۴۰۰ هزار تن بود در سال‌جاری به ۷۵۰ هزار تن رسیده است.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: در شرایطی که پیش‌بینی شده بود خرید تضمینی گندم از کشاورزان برای سال زراعی جاری با وجود حاکم شدن شرایط خشکسالی در پنج شهرستان شمالی استان به ۳۰۰ هزار تن برسد، اما در زمان کنونی همچنان عملیات خرید گندم از کشاورزان ادامه دارد.

فتحی ادامه داد: در شرایطی که بحران‌های آب و هوایی و جنگ اوکراین، موجب کاهش تولید جهانی گندم و افزایش قیمت این کالای راهبردی شده است، کشور ما و به تبع آن آذربایجان شرقی در تولید گندم مورد نیاز خبازی (نانوایی) به خودکفایی رسیده است.

سطح زیر کشت گندم آذربایجان شرقی در سال زراعی جاری ۴۵۷ هزار و ۲۰۰ هکتار آبی و دیم است و پیش‌بینی می‌شود در مجموع ۷۴۱ هزار و ۸۳۵ تن گندم از این مزارع برداشت شود.

میزان تولیدات محصولات کشاورزی استان حدود پنج میلیون تن است که سه میلیون تن آن مربوط به حوزه زراعت، یک میلیون تن مربوط به حوزه باغبانی و یک میلیون تن نیز مربوط به حوزه دام و طیور است.