رهاسازی آب سد چراغ ویس و ساروق به سمت دریاچه ارومیه
رهاسازی آب سد چراغ ویس و ساروق به سمت دریاچه ارومیه

رهاسازی آب سد چراغ ویس سقز در استان کردستان و ساروق تکاب نیز هم اکنون آغاز شده و آب این دو سد وارد سد شهید کاظمی بوکان می شود تا به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شود.

به گزارش عصرتبریز، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌ غربی گفت: ۳۱۰ میلیون مترمکعب آب در سال آبی جاری از سدهای استان برای دریاچه ارومیه، آشامیدنی و مصرف کشاورزی رهاسازی شده است.

مجید رستگاری افزود: این مقدار آب رهاسازی شده از سدهای استان به منظور تأمین آب آشامیدنی، بخش کشاورزی و حق آبه محیط زیست است که تأمین آب آشامیدنی خط قرمز ما بوده و بخش کشاورزی نیز با توجه به اینکه با معیشت مردم ارتباط دارد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

رستگاری، در خصوص رهاسازی آب از سدهای استان به منظور احیای دریاچه ارومیه هم اظهارکرد: هم اکنون رهاسازی آب از سدهای شهیدکاظمی بوکان، سد مهاباد، ساروق تکاب، چراغ ویس سقز و کانال سد کانی سیب به سمت دریاچه ارومیه روانه می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی گفت: رهاسازی آب از سد شهیدکاظمی بوکان با دبی ۱۰۰ مترمکعب در ثانیه، سد مهاباد ۴۰ مترمکعب در ثانیه و کانال سد کانی سیب ۲۰ مترمکعب در ثانیه به منظور احیای دریاچه ارومیه درحال انجام است.

وی افزود: رهاسازی آب سد چراغ ویس سقز در استان کردستان و ساروق تکاب نیز هم اکنون آغاز شده و آب این دو سد وارد سد شهید کاظمی بوکان می شود تا به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شود.

رستگاری، درخصوص حجم کنونی آب در دریاچه ارومیه هم گفت: هم اکنون یک میلیارد و ۸۳۰ میلیون مترمکعب آب در این دریاچه وجود دارد و برنامه ریزی برای افزایش حجم آب دریاچه در حدود ۲.۵ میلیارد مترمکعب انجام شده است.

وی اضافه کرد: هم اکنون تراز فعلی دریاچه ارومیه به یکهزار و ۲۷۰ متر و ۳۵ سانتیمتر رسیده که درمقایسه با مدت مشابه پارسال، هفت سانتیمتر و در مقایسه با ابتدای سال آبی جاری (مهر ۱۴۰۲) حدود ۵۳ سانتیمتر افزایش یافته است.