مقام قضایی استان آذربایجان شرقی: آلودگی تلخه رود سلامت مردم تبریز را تهدید می‌کند
مقام قضایی استان آذربایجان شرقی: آلودگی تلخه رود سلامت مردم تبریز را تهدید می‌کند

عصر تبریز: معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان آذربایجان شرقی گفت: آلودگی تلخه رود در حریم شهر تبریز سلامت مردم این کلانشهر را به شدت تهدید می‌کند. به گزارش روابط عمومی دادگستری آذربایجان شرقی، رضا مسعودی فر روز پنجشنبه در چهارمین نشست کمیته پیشگیری از جرایم علیه محیط زیست، با اظهار نگرانی از آلودگی […]

عصر تبریز: معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان آذربایجان شرقی گفت: آلودگی تلخه رود در حریم شهر تبریز سلامت مردم این کلانشهر را به شدت تهدید می‌کند.
به گزارش روابط عمومی دادگستری آذربایجان شرقی، رضا مسعودی فر روز پنجشنبه در چهارمین نشست کمیته پیشگیری از جرایم علیه محیط زیست، با اظهار نگرانی از آلودگی تلخه رود (آجی چای) تبریز، افزود: هدایت فاضلاب‌های خانگی به این رودخانه و ورود روزانه چندین تن لجن توسط لجن کش‌های شهری موجب آلودگی زیست محیطی این رود شده است.
وی اظهار کرد: تلخه رود در حریم شهر تبریز واقع شده و کشاورزان از آب این رودخانه برای آبیاری محصولات خود استفاده می‌کنند که به دلیل آلودگی تهدیدی برای ساکنان منطقه و استفاده کنندگان از محصولات کشاورزی است.
رودخانه تلخه رود به طول بیش از ۲۵۰ کیلومتر از جمله منابع آبی تغذیه دریاچه ارومیه محسوب می‌شود که از کوهه‌های «بزغوش» سرچشمه می‌گیرد و از غرب تبریز می‌گذرد.
مسعودی فر با بیان اینکه متولی اصلی در جرایم علیه محیط زیست اداره کل محیط زیست استان است، یادآور شد: بر اساس قانون مجازات اسلامی آلوده کردن هوا توسط واحدهای صنعتی و تولیدی یا خودروها اعم از سبک و سنگین یا دولتی و شخصی، جرم بوده و اعلام جرم نیز بر عهده اداره کل محیط زیست است.
وی ادامه داد: ناوگان حمل بار شهری تبریز نیز باید به رفع نقص خودرو در جهت جلوگیری از آلودگی هوا اقدام کند.
در این نشست مقرر شد اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی نسبت به تکالیف قانونی خود با جدیت عمل کرده و جرایم زیست محیطی را گزارش و پیگیری کند.
همچنین شهرداری تبریز مکلف شد برنامه اجرایی و زمان‌بندی برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی در جهت کاهش آلودگی هوا را ارایه کند.