۲۵ هکتار از مراتع جلفا در آتش سوخت
۲۵ هکتار از مراتع جلفا در آتش سوخت

عصر تبریز: معاون فرماندار شهرستان جلفا از آتش سوزی در ۲۵هکتار از مراتع منطقه حفاظتی کیامکی این شهرستان خبر داد. صادق احمدی روز چهارشنبه در گفتگو با ایرنا افزود: این آتش سوزی که در منطقه بالادستی و صعب العبور کوه کیامکی طی چند مرحله در روزهای گذشته رخ داد، توسط نیروهای امدادی مهار شد. وی […]

عصر تبریز: معاون فرماندار شهرستان جلفا از آتش سوزی در ۲۵هکتار از مراتع منطقه حفاظتی کیامکی این شهرستان خبر داد.

صادق احمدی روز چهارشنبه در گفتگو با ایرنا افزود: این آتش سوزی که در منطقه بالادستی و صعب العبور کوه کیامکی طی چند مرحله در روزهای گذشته رخ داد، توسط نیروهای امدادی مهار شد.

وی گفت: با توجه به کوهستانی و سخت گذر بودن منطقه کیامکی دسترسی خودروی آتش نشانی و سایر ادوات امکان پذیر نبود و با کمک ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی، عوامل محیط زیست و کوهنوردان محلی مانع از سرایت آتش به سایر نقاط شدند.

احمدی با اعلام بی اطلاعی از علت وقوع این آتش سوزی اظهار کرد: دلایل این آتش سوزی در دست بررسی است و نتایج اولیه از عامل انسانی و دامداران در روشن کردن آتش حکایت دارد.

وی خاطرنشان کرد: آتش سوزی از سمت روستای اویندیق شهرستان مرند آغاز و به سمت مراتع واقع در اطراف روستای هلق و الوان شهرستان جلفا سرایت کرد.

احمدی از کوهنوردان و طبیعت گردان خواست در کنار لذت بردن از زیبایی های منحصر به فرد منطقه حفاظت شده کیامکی، تا حد امکان از روشن کردن آتش خودداری و یا از خاموش شدن آن اطمینان یابند.

پناهگاه حیات وحش کیامکی از کوه سه هزار و ۳۴۷ متری ‘ کیامکی داغی ‘ که از مهمترین ارتفاعات شهرستان جلفا برگرفته شده به شمار می آید، در شمال غربی آذربایجان شرقی و ۱۵ کیلومتری شمال شهرستان جلفا واقع است.‎

کیامکی در سال ۱۳۵۲ به عنوان منطقه حفاظت شده به تصویب رسید و دو سال بعد به پناهگاه حیات وحش کیامکی ارتقا یافت.

منطقه کیامکی به دلیل اختلاف ارتفاع زیاد در یک محدوده و تفاوت های اقلیمی متفاوت دارای فصول رویشی گیاهان متنوع است.

شهرستان جلفا با ۵۶ هزار نفر در ۱۲۵ کیلومتری تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع و از طریق رودخانه ارس با جمهوری خودمختار نخجوان و جمهوری ارمنستان مرز مشترک دارد.