رویت شیءنورانی در آسمان برخی از شهرها
رویت شیءنورانی در آسمان برخی از شهرها

عصر تبریز:  بامداد جمعه ۳۰ مرداد گروهی از ساکنان استان‌های یزد و اصفهان رویت شیئی نورانی ناشناسی در آسمان را گزارش کردند. محمد رحیمی، عکاس آسمان شب و مدیر پایگاه اطلاعات نجومی پارس اسکای در گفت وگو با جام جم گفت: بامداد جمعه در حالی که در حال عکاسی از آسمان شب در کویر بودم، […]

عصر تبریز:  بامداد جمعه ۳۰ مرداد گروهی از ساکنان استان‌های یزد و اصفهان رویت شیئی نورانی ناشناسی در آسمان را گزارش کردند.

محمد رحیمی، عکاس آسمان شب و مدیر پایگاه اطلاعات نجومی پارس اسکای در گفت وگو با جام جم گفت: بامداد جمعه در حالی که در حال عکاسی از آسمان شب در کویر بودم، از ساعت ۲ و ۴ دقیقه تا ۲ و ۲۰ دقیقه بامداد جمعه ابر مخروطی شکل محو و شیء نسبتا درخشانی در افق مشرق و در حال حرکت به شمال شرقی توجهم را به خود جلب کرد. با رویت این شیء دوربین را بسرعت نصب کردم و با انجام عکاسی به روش مرور زمان (تایم لپس) از این پدیده جابه جا شدنش را در آسمان شب به صورت فیلمی به مدت سه ثانیه ثبت کردم.

url

رحیمی افزود: درست در همان زمان گروهی از منجمان آماتور و عکاسان آسمان شب در استان یزد نیز این پدیده را دیده و از آن عکاسی کرده بودند که البته جهت آنها تا حدودی با من متفاوت بود.

در این رابطه گروه نجوم پرن یزد در وبگاه خود در شرح این واقعه می نویسد: «ساعت ۲ بامداد جمعه ۳۰ مرداد، در مسیر جاده روستای طامهر یزد، در حالی که مشغول رصد ستارگان بودیم متوجه یک شیء نورانی در افق جنوب شرقی (در صورت فلکی نهر) شدیم که به صورت یک توده ابر نورانی ظاهر شد و سپس بتدریج در آسمان پخش و محو شد.»

resized_523069_297

با توجه به عکس های دریافت شده و تجارب قبلی از مشاهده چنین مواردی در آسمان شب در خرداد ۱۳۸۶، خرداد و شهریور ۱۳۹۱ و همین طور اواخر اردیبهشت ۱۳۹۳به نظر می رسد شیء مزبور در اثر ایجاد اشکالی در مخزن سوخت مراحل پایانی یک پرتابگر فضایی یا موشک بالستیک دوربرد ایجاد شده باشد. در سال های اخیر عمدتا این موارد درخصوص پرتابگرهای روسیه رخ داده است. در موارد مشابه دیده شده است که وقتی سوخت مخزن موشکی در فضا نشت می کند و وارد جو زمین می شود، بتدریج می سوزد و بقایان آن به شکل شیء نورانی مخروطی شکلی در آسمان دیده می شود. بررسی ها در این زمینه برای اطلاع از جزئیات بیشتر ادامه دارد.