ورود بانوان ممنوع!
ورود بانوان ممنوع!

عصر تبریز به نقل از شبکه مجازی آستان:   ورود بانوان ممنوع! گزاره ای که زنان جامعه دل خوشی از آن ندارند چرا که حداقل مانع از حضورشان در ورزشگاه ها می شود و آن ها را از لذت بردن از یک امر مطلوب و مقبول اجتماعی باز می دارد. بسیاری از زنان هستند که […]

عصر تبریز به نقل از شبکه مجازی آستان:   ورود بانوان ممنوع! گزاره ای که زنان جامعه دل خوشی از آن ندارند چرا که حداقل مانع از حضورشان در ورزشگاه ها می شود و آن ها را از لذت بردن از یک امر مطلوب و مقبول اجتماعی باز می دارد. بسیاری از زنان هستند که علاقه وافری به ورزش هایی از جمله فوتبال ، والیبال و … داشته اما از حق تماشای از نزدیک آن محروم هستند. محرومیتی که از مصادیق نابرابری های اجتماعی بوده و تبعات منفی از جمله تشدید تضادها و تنش های اجتماعی فراوان برای فرد و متعاقب آن در متن جامعه در پی دارد.

اما نکته قابل توجه اینکه طلسم حضور زنان در ورزشگاه ها در مسابقات جهانی چند سال گذشته والیبال شکسته شد و بانوان علاقه مند به این ورزش در سالن دوازده هزار نفری آزادی تهران حاضر شده و اتفاقاً موجبات افزایش نشاط درآن مسابقات را نیز فراهم کردند. اما این رویه مستدام نبوده و حضور بانوان مجدداً متوقف شده است. متاسفانه از دیربازتا به حال در جامعه ما مسئولین در مواجهه با پدیده های مختلف، همواره برخوردهای سلبی را در مقایسه با راهکارهای ایجابی و فرهنگ سازی صحیح و مبتنی بر ارزش های اجتماعی اولویت داده اند. شبکه مجازی آستان در گفتگو با تحلیلگران این حوزه به ین موضوع پرداخته است.

 

 

محمدتقی رهبر

حوزوی / امام جمعه موقت اصفهان

 

ترجیح بر آن است که بانوان در ورزشکاه حضور نیابند

باید بین ورزش های مختلف و شرایط حضور بانوان برای تماشای آن ها تفکیک قائل شد. نوع ورزش ها و فضای متناسب با آن متفاوت است. ورزش هایی مثل والیبال که از فضای هیجانی کمتری برخوردارند در صورت رعایت و تامین امنیت اخلاقی و امنیت شرعی، برای حضور بانوان مانعی وجود ندارد هرچند که ترجیح بر آن است که بانوان در ورزشگاه ها حضور نیابند.

 

 

حمید قزوینی

دکتری/ تحلیلگر و استاد دانشگاه

 

زنان با حضور در ورزشگاه از عهده حفظ حریم اخلاقی و ارزشی خود بر می آیند

بخش بزرگی ازمشکلاتی که در رابطه با حضور زنان در ورزشگاه ها وجود دارد، نشات گرفته از نوعی سوء برداشت و سوء تفاهم است. حتی از حضور زنان در اجتماع هم گاهی اشتباه دربرداشت صورت می گیرد. من فکرمی کنم اگر زنان ما این امکان را دارند که در اجتماع حضور پیدا بکنند و از عهده حفظ حریم اخلاقی و ارزشی خودشان برمی آیند، پس در ورزشگاه ها هم می توانند حضور یابند. شما سینما را فرض بگیرید. سینما هم محیطی کاملاً عمومی و اجتماعی است و زنان جامعه ما به راحتی در آنجا حضور می یابند و هیچ نهادی جلوی آن ها را نمی گیرد. ورزشگاه ها هم خیلی تفاوتی با سینماها، رستوران ها و دیگر اماکن عمومی و اجتماعی ندارند.تنها تفاوتی که وجود دارد اینکه در ورزشگاه ها فضای هیجانات ورزشی حاکم است که البته من فکر می کنم جامعه آنقدر به بلوغ رسیده است که بتواند حریم های اخلاقی و فرهنگی را رعایت بکند. چون ما اجازه نمی دهیم این اتفاق یعنی حضور بانوان در ورزشگاه ها صورت بگیرد و با نگرانی و سوء برداشت و سوء تفاهم با این موضوع برخورد می کنیم، موجب آن شده است که برای این موضوع راه حل منطقی و کاربردی پیدا نکنیم.

 

 

صادق زیبا کلام

دکتری/ مدرس دانشگاه

 

حضور زنان در ورزشگاه ناهنجاری بین مردان را کاهش می دهد

واقعیت این است که آلودگی های کلامی در هر موقعیتی می تواند وجود داشته باشد مثلاً در حین رانندگی ممکن است خیلی ها با تندی و هیجان رانندگی کنند و در برخوردهای خود حدود اخلاقی را رعایت نکنند، اما زنان هیچ گاه به خاطر رفتار سوء این عده از رانندگان، از رانندگی محروم نمی شوند. یک زمانی تصور این بود که کسانی که در خودروهای عمومی رانندگی می کنند ممکن است چارچوب های کلامی مناسبی را رعایت نکنند در صورتی که همه اینگونه نبودند. برخی رعایت می کردند و بعضی هم در قالب چارچوب های عرفی رفتار نمی کردند. اما همین الان خانم ها راننده تاکسی و اتوبوس هستند و کار می کنند و مشکلی ندارند. دلیلی ندارد که اگر در یک محیط برخی هنجارها رعایت نمی شود، همه مردم را در آن محیط از حق طبیعی خودشان محروم کنید. من معتقدم گاهی حضور بانوان باعث می شود افراد یک سری هنجارها را بیشتر رعایت کنند. نمونه اش در محیط های کاری و دیگر اماکن، وقتی بانوان حضور دارند، آقایان مبادی آداب تر سخن می گویند و رفتار می کنند به این دلیل که معتقدند حریم بانوان را باید رعایت کنیم. اینگونه نیست که ما فکر کنیم اگر یک عده قلیلی در یک محیطی رفتار غیر متعارفی انجام می دهند، می توان آن رفتار را به کل جامعه تعمیم داد.

 

محسن غرویان

حوزوی / مدرس حوزه و دانشگاه

 

طبق اندیشه های امام خمینی حضور زنان در ورزشگاه بلا اشکال است

طبق اندیشه حضرت امام در این مسائل اگر مفسده‌ای نباشد، مشکلی وجود ندارد که تشخیص آن با مسئولان نظام، دولتمردان و مراجع است. در مقوله ورورد زنان به ورزشگاه‌ها و امثال این‌ها، باید بدون به‌هم زدن اصول و پایه‌های فکری امام و به وجود آمدن مفسده‌ای در آن، توسط کارشناسان ترتیبی اتخاذ شود که موردی خلاف قانون، اخلاق و شرع اتفاق نیفتد؛ بر این اساس، از نظر دیدگاه‌های فقهی حضرت امام(ره)، نفس مسأله بلااشکال است و آنچه مهم است، جلوگیری از بروز فساد است. در واقع می‌توان با اجتهاد در اندیشه‌های امام، به نیازهای امروز پاسخ داد.