کاهش سن ابتلا به ایدز در کشور
کاهش سن ابتلا به ایدز در کشور

دکتر محمد مهدی گویا در مراسم انعقاد تفاهم نامه اجرای برنامه پیشگیری از ایدز در دانشجویان دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به سابقه پیدایش بیماری ایدز گفت بیماری ایدز حدود ۳۵ سال است که در دنیا شناخته شده و در این ۳۵ سال، میزان ابتلای آن در اکثر کشورها نرخ صعودی داشته […]

دکتر محمد مهدی گویا در مراسم انعقاد تفاهم نامه اجرای برنامه پیشگیری از ایدز در دانشجویان دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به سابقه پیدایش بیماری ایدز گفت بیماری ایدز حدود ۳۵ سال است که در دنیا شناخته شده و در این ۳۵ سال، میزان ابتلای آن در اکثر کشورها نرخ صعودی داشته است، اما از حدود سه الی چهار سال گذشته با همت و تلاش دانشمندان و صاحب نظران با کشف و پیدا کردن راه‌های مبارزه با ایدز همچنین راه‌های درمان مدرن آن، این بیماری کم کم رو به کاهش رفته است.

به گزارش عصر تبریز به نقل از پرتال دانشگاهی کشور وی ادامه داد: جهان تصمیم گرفت در طول سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۳۰ برنامه جدیدی به نام حذف همه‌گیری ایدز تدوین کند تا ایدز در کشورهای مختلف، دغدغه نباشد. بر همین اساس کشورهای دنیا از جمله ایران متعهد شدند تا این برنامه را به انجام رسانند و هر کدام از کشورها باید تعهداتی را در این زمینه انجام دهند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت در مورد تعهدات ایران در این زمینه توضیح داد: هدف کشور ایران این است که تا سال ۲۰۲۰، ۹۰ درصد افرادی که مبتلا به این عفونت هستند را شناسایی کند و ۹۰ درصد افرادی که شناسایی شدند در صورت لزوم تحت درمان قرار گیرند و از ثبات درمان آنها اطمینان حاصل شود. برنامه کشور برای ۱۰ سال بعدی یعنی طی سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۰ این است که به حذف همه‌گیری این بیماری رسد.

گویا در ادامه با اشاره به موقعیت جغرافیایی کشور اظهار کرد: اکنون در منطقه‌ای از دنیا هستیم که این عفونت هنوز سیر نزولی پیدا نکرده است و جزو گرفتارترین کشورها در دنیا هستیم. بر اساس آمار به دست آمده یک سوم افرادی که در کشور ما مبتلا به عفونت ایدز هستند، شناسایی شده‌اند.

وی با بیان اینکه کشور ایران از ویژگی‌های خاصی برخوردار است، گفت: جمعیت کشور ما جوان است و مطالعات نشان می‌دهد که میزان ابتلا به ایدز در بین جوانان ما در سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده است و سن ابتلا به ایدز در ایران به صورت آهسته پایین می‌آید.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت از افزایش تعداد زنان مبتلا به ایدز خبر داد و گفت: تعداد زنان مبتلا به ایدز در کشور در دو سال اخیر افزایش داشته است و هر کشوری که تعداد زنان مبتلا به ایدز در آن بیشتر باشد، در معرض خطر بیشتری قرار دارد؛ زیرا نسل آینده نیز در معرض خطر این بیماری قرار می‌گیرند.

گویا ادامه داد: همه این عوامل ما را بر آن داشت تا با جدیت بیشتری با امر آموزش، اطلاع رسانی درست و علمی به دور از هرگونه برخورد احساسی با این بیماری مبارزه کرده و از آن پیشگیری کنیم. مطالعات نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از جوانان هنوز راه‌های انتقال این بیماری را نمی‌دانند و باید سرمایه گذاری ویژه‌ای در این زمینه انجام دهیم.

وی با تاکید بر اینکه بهترین مکان برای آموزش درست دانشگاه‌ها هستند، اظهار کرد: دانشگاه‌ها از یک سال گذشته تا کنون سرمایه‌گذاری ویژه‌ای در این زمینه انجام داده‌اند.

در ادامه نیز معاون امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان وزارت علوم با اشاره به وضعیت اجتماعی کشور اظهار کرد: کشور در معرض مجموعه‌ای از آسیب‌های اجتماعی قرار دارد و باید مسائل اقتصادی هم به این آسیب‌ها اضافه کنیم و البته گروه مخاطب این آسیب‌ها و مشکلات سن خطر یعنی جوانان ۱۸ تا ۲۴ سال که دارای نوعی بی‌پروایی در برخورد با مسائل هستند.

ریاضی ادامه داد: بحث تغییر نگرش در جامعه، بالا رفتن سن ازدواج و فاصله بین بلوغ جنسی تا تشکیل خانواده،‌ افزایش آمار ازدواج ناموفق و افزایش تعداد مجردین، تغییر سبک زندگی، حاشیه نشینی، پدیده روسپی‌گری، هموها و ترنس‌ها، ظرفیت آسیب رسانی را افزایش می‌دهد و وقتی چنین جامعه‌ای با پدیده‌ای مانند ایدز مواجه شود، یعنی اینکه این بذر در زمینه مساعدی قرار گرفته است و این مسائل وظیفه ما را دردانشگاه‌ها حساس‌تر می‌کند.

وی با تاکید بر نقش کارشناسان در این زمینه گفت: حوزه‌ای که فرایند توافق بین وزارت بهداشت و وزارت علوم را عملیاتی می‌کند، کارشناسان هستند که فعالیت آنها باید سازماندهی شده و بر نقش همسالان و همیاران سلامت که بازوی اجرایی آنان برای انتقال آموزش‌ هستند، باشد.

معاون امور دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان وزارت علوم در ادامه گفت در این بخش نمی‌توانیم مانند سایر بخش‌ها قول پشتیبانی جدی مالی دهیم، اما با توجه به نوع کار استفاده از ظرفیت داوطلبان مسئله اساسی در موضوع آموزش برای کنترل و پیشگیری از ایدز است.