پیامدهای انتخاب نادرست رشته تحصیلی

دسته: آذربایجان شرقی , پيشنهاد سردبير , یادداشت
بدون دیدگاه
جمعه - ۱۱ دی ۱۳۹۴

عصر تبریز: ضعف کیفیت رشته های فنی و علوم انسانی ریشه در انتخاب و تعیین رشته دوران متوسطه دارد و این روش انتخاب رشته با توجه به فرهنگ غلط نهادینه شده در بین اولیاء و دانش آموزان به کیفیت آموزش و فارغ التحصیلان این رشته ضربه وارد کرده است.

اینکه می گویند دانش آموزان تنبل در رشته های فنی، کار و دانش و علوم انسانی تحصیل می کنند، فرهنگ غلطی است که شاید بیش از ۴۰ سال گذشته در بطن جامعه و آموزش و پرورش رسوخ داشته و تا حال هم ادامه دارد.

تشویق اولیاء برای تحصیل فرزندان در رشته های ریاضی و علوم تجربی و فخر کردن به تحصیل در این رشته ها، سایر رشته ها را زیر محاق برده و همین روند باعث شده که دانش آموزان رغبت کمتری برای ادامه تحصیل در رشته های علوم انسانی ، فنی و کار و دانش داشته باشند.

نهادینه شدن این فرهنگ غلط، ناخواسته کیفیت آموزشی را در رشته های مختلف پایین آورده و خروجی در رشته های دانشگاهی را هم تنزل داده است.

وقتی از همان ابتدا دانش آموزان با معدل های پایین را به رشته های یاد شده هدایت می کنیم و با درجه بندی خودساخته، اعتماد به نفس و انگیزه آنها تحت تاثیر قرار می دهیم، کیفیت رشته های فنی، کار و دانش و علوم انسانی هم دچار مشکل می شود.

مسئولان به خصوص در آموزش و پرورش باید به جای هدایت دانش آموزان به روش تعیین رشته تحصیلی از روی معدل، استعدادهای دانش آموزان و علایق آنها را شناسایی و به ادامه تحصیل ترغیب کنند.

آموزش و پرورشی ها باید همچنین سطح علمی رشته های ریاضی،علوم تجربی را با رشته های فنی و علوم انسانی به هم نزدیک کنند و فرهنگ غلط برتری رشته های ریاضی و علوم تجربی را نسبت به رشته های دیگر از بین ببرند.

با این اقدام می توان هم کیفیت فارغ التحصیلان مقطع متوسطه را ارتقا داد و هم در خروجی دانشگاه ها و تامین نیروی انسانی مورد نیاز در بازار کار برای توسعه کشور بخشی از مشکلات را رفع کرد .

پیشرفت و توسعه علمی و صنعتی هر کشور نیازمند تربیت نیروی های ماهر و متناسب با نیاز بازار کار می باشد و تمرکز بیشتر استعدادهای دانش آموزی در دو رشته ریاضی و تجربی درست نیست و با تامین نیروی انسانی ماهر تناسب ندارد.

اعتقاد مسئولان و کارشناسان از گذشته تا کنون تاکید بر شناسایی استعدادها در زمینه های مختلف و معرفی آنان به بخش های مختلف صنعتی،فنی، علمی و حتی ورزشی است ، اما برای تحقق یافتن این هدف همت باید کرد.

پیمان پاکزاد/خبرنگار ایرنا در آذربایجان شرقی

 


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
کانال تلگرام پایگاه خبری عصر تبریز
دیدگاه ها
صرف نظر از پاسخگویی

سوال امنیتی *

آذربایجان شرقی
ایران
بین الملل