قرص های دیجیتال؛ ترکیب پزشکی و فناوری اطلاعات

دسته: اختصاصی عصر تبریز , علم و فناوری
بدون دیدگاه
شنبه - ۱۲ دی ۱۳۹۴

فناوری اطلاعات سلامت و تولید قرص های دیجیتال

نخستین میکرو چیپ خوردنی که به شکل قرص هایی برای خورده شدن هستند تولید شد. گفته می شود با ورود این میکرو چیپ که  توسط سازمان دارو و مواد غذایی ایالات متحده (FDA) تایید شده ، شاهد ورود به دوره جدیدی در طب دیجیتال باشیم.

این میکرو چیپ یا سنسورها که به اندازه ذرات ریز شن و ماسه هستند توسط شرکت Proteus Digital Health ساخته شده اند و یک تراشه سیلیکونی دارای فلزات منیزیم و مس است که میتواند به راحتی بلعیده شود و پس از قرار گیری در معده بیمار بوسیله فعل و انفعالات شیمیایی درون معده انرژی خود را کامل کرده و با استفاده از آن اطلاعات مورد نظر پزشکان را به سطح پوست بیمار می رساند.

داروی دیجیتال

هر قرص حاوی حسگری است که پس از بلعیده شدن و برخورد با اسید معده یک سیگنال به برچسب متصل به بیمار ارسال می‌کند. این چسب سپس پیام دریافتی را از طریق یک پیامک یا ایمیل  به گوشی موبایل بیمار ارسال کرده و از مصرف شدن قرص خبر می‌دهد.

این حسگر  که در زمان تماس با اسیده معده یک مدار الکتریکی را تشکیل می‌دهد، در قرص جا داده شده است. این مدار الکتریکی نیروی حسگر را تامین می کند.

برچسب متصل به بدن بیمار اطلاعات را به اپلیکیشن مخصوصی که برای گوشی‌های هوشمند طراحی شده ارسال می‌کنند و علاوه بر این می‌توانند رفتار بدن در واکنش به داروهای مختلف را هم به دقت بررسی کنند و گزارش دهند. مدیران این کمپانی به نیویورک‌تایمز گفته‌اند در آینده نزدیک بیمارانی که مشکل قلبی و اختلالات جدی عصبی دارند، می‌توانند جریان خون، دمای بدن، رفتار عصب‌ها و دیگر علائم حیاتی خود را از طریق این قرص‌ها با دقتی بی‌نظیر زیر نظر بگیرند. گفته می‌شود این قرص‌ها می‌توانند در روند درمان آلزایمر و روان‌گسیختگی (شیزوفرنی) تحولی انقلابی ایجاد کنند.

پژوهشگران  شرکت سلامت دیجیتال پروتئوس  آرزو میکنند که  این داروها بتوانند برای کم شدن  تعداد دفعات  اسراف شدن  دارو در سال و نیز برای مطلع سازی خانواده در مورد نحوه مصرف شدن کامل دارو توسط افراد سالخورده مورد استفاده قرار بگیرند.

به ادعای محققان، این دارو می‌تواند میلیونها پوند برای بیمه خدمات درمانی در زمینه داروهای تلف شده صرفه‌جویی به همراه داشته و همچنین به پزشکان در کسب اطمینان از تکمیل شدن دوره درمانی بیماران کمک کند. همچنین خانواده‌ها می‌توانند از این فناوری برای نظارت بر افراد مسن که ممکن است قرصهای متعدد خود را به اشتباه مصرف کنند، استفاده کنند.

 

قاسم علیزاده

کارشناس فناوری اطلاعات سلامت


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
کانال تلگرام پایگاه خبری عصر تبریز
دیدگاه ها
صرف نظر از پاسخگویی

سوال امنیتی *

آذربایجان شرقی
ایران
بین الملل