سه فناوری  نوظهور که  پزشکی سال ۲۰۱۶  را متحول می کند
سه فناوری  نوظهور که  پزشکی سال ۲۰۱۶  را متحول می کند

انتخاب برترین ها از بین لیست نوآوری ها، طبق یک پروسه مشخص توسط هیئتی از پزشکان و دانشمندان این بنیاد صورت می گیرد، از طرفی شانس کاندید شدن جهت انتخاب، مستلزم دارابودن یک سری معیارها از جمله ” داشتن شانس موفقیت تجاری،تاثیر برجسته در بهبود مراقبت های بهداشتی،با موفقیت به پایان رساندن مرحله تست،فواید چشمگیر در مراقبت از بیماران و…می باشد.

 

سه نوآوری برترپزشکی در سال ۲۰۱۵

 

کلینیک کلیولند – یک مرکز دانشگاهی چند تخصصی واقع در ایالات اوهایو آمریکا و یکی از بهترین و خلاق ترین محیط های بیمارستانی در جهان ، ۱۰ نوآوری برتر در حیطه پزشکی  را ، با این دیدگاه که “این نوآوری ها در سال های آینده مراقبت های پزشکی را متحول خواهند کرد”، معرفی می کند.

انتخاب برترین ها از بین لیست نوآوری ها، طبق یک پروسه مشخص توسط هیئتی از پزشکان و دانشمندان این بنیاد صورت می گیرد، از طرفی شانس کاندید شدن جهت انتخاب، مستلزم دارابودن یک سری معیارها از جمله ”  داشتن شانس موفقیت تجاری،تاثیر برجسته در بهبود مراقبت های بهداشتی،با موفقیت به پایان رساندن مرحله تست،فواید چشمگیر در مراقبت از بیماران و…می باشد.

نوآوریهایی از قبیل قرص های دیجیتال در گزارشهای قبل ارائه شد. این گزارش نیز علاوه بر سامانه ای نرم افزاری به سه نوآوری برتر سال ۲۰۱۵ می پردازد که اثر خود را در سال جدید خواهند گذاشت.

یکی از نوآوری هایی که این بنیاد در لیست ۱۰ نوآوری برتر سال ۲۰۱۴ معرفی کرد، یک سیستم پشتیبانی از تصمیم گیری در اتاق عمل است.مطمئنا در گذشته پایش بیماران در اتاق عمل کار نسبتا ساده ای بوده است یک انگشت بر روی نبض و یک کاف فشارخون، اما امروزه با پیشرفت های چشمگیر در حیطه پزشکی و بیهوشی، حجم اطلاعات بدست آمده در طول جراحی، افزایش قابل توجهی داشته است که مسلما  جهت ثبت این حجم  از اطلاعات ، تجزیه و تحلیل آنها ویاری متخصصان بیهوشی در تصمیم گیری، استفاده از یک سیستم پشتیبان از تصمیم گیری در اتاق عمل؛ می تواند یک گزینه مناسب باشد، این سیستم حمایت از تصمیم گیری که به طور مداوم و معتبر اطلاعات بیهوشی را ثبت می کند،  از دو جز تشکیل شده است، یک سیستم مستندسازی و مدیریت اطلاعات بهداشتی که داده های فیزیولوژیکال بیمار شامل ضربان قلب، فشارخون، میزان تنفس و… را ثبت و همزمان نمایش می دهد و یک سیستم هدایت بالینی پیشرفته، که با استفاده از اطلاعات جمع آوری شده ، پیگیری روند کار بیهوشی طبق هدف تعریف شده ، هشداردر زمان انحراف از مسیر، به تصمیم گیری های صحیح  و جلوگیری از خطاها کمک می کند.علاوه بر موارد ذکر شده،در برخی اعمال جراحی پیچیده نیز که در بازه زمانی بسیارطولانی انجام می شوند و کلینسین ها در طول آنها مجبور به جابجایی هستند، چنین سیستمی هایی می تواند تمامی اطلاعات حیاتی ومورد نیاز برای استمرار مراقبت  را در اختیار کادر درمانی جایگزین شده قرار دهند.بنابراین دور از انتظار نخواهد بود که سیستم های پشتیبان از تصمیم گیری، در آینده ای نه چندان دور جزجدا نشدنی ارائه مراقبت، در کنار کادر پزشکی باشند.

سه نواآوری برتر برای امسال(۲۰۱۵) نیز به اختصار معرفی می شود، جهت مشاهده لیست کاملی از این نوآوریها ، اینجا را کلیک نمایید.

۱- واحد متحرک درمان سکته (Mobile Stroke Treatment Unit)

هر ساله میلیونها نفر از حملات منجر به سکته های قلبی و مغزی رنج می برند و این اتفاق زمانی رخ می دهد که شریان و عروق خونی توسط لخته ای گرفته شده و خونریزی رخ دهد. درسکته ها زمان نقش اساسی در بازتوانی افراد ایفا می کند و اگر سریع تشخیص داده شود درمان موثر تر و مدیریت شده تری انجام می شود. با این واحد همراه  که شامل یک دستگاه CT قابل حمل  با سرعت تصویربرداری در دو دقیقه از مغز می باشد، تصاویر از طریق ۴G بصورت بی سیم به متخصصین مغز و اعصاب حاضر در بیمارستان ارسال می شود و آنها تصویر را به سرعت تفسیر می کنند و سپس این پزشکان  بصورت تصویری روند درمان را از راه دور کنترل می کنند  و توسط کارکنان اورژانس تریاژ و فرآیند احیای بیمار به نسبت شدت و پیچیدگی سکته انجام می شود. این فرآیند تا زمان رسیدن بیمار به بیمارستان منجر به نجات و بازگشت توانایی وی می شود.

Defocused shot of ambulance on a city street

۲-  کشف واکسن تب دنگی: در سال ۲۰۱۵ اولین واکسن تب دنگی تولید و آزمایش شد. تب دنگی ویروسی ناتوان کننده می باشد که توسط پشه ای خاص از بدن بیمار مبتلا به افراد سالم منتقل می شود. این واکسن فازهای مطالعاتی را با موفقیت طی کرده و آماده عرضه می باشد.

۲

۳- روش جدید ذخیره سازی خون و تشخیص : با پیشرفت علم ، خون به عنصرکلیدی در تشخیص بیماریها مبدل شده است. این مایع حیاتی، مجزا از شخص می تواند تحلیل شود. امروزه فلبوتومی روش بازکردن یک رگ و دریافت خون برای تست و تشخیص است که جهت اندازه گیری سلولها، لیپیدها، پروتئین ها، قند خون، هورمون ها، مارکرهای سرطان و سایر اجزای خون استفاده می شود. غالبا چندین روز طول می کشد تا نتایج ازمایش خون اعلام شود و در درمان بیماری ها مورد استفاده قرارگیرد. یکی از کاربردهای اساسی این است که پزشک با بررسی نتایج می تواند روند مصرف داروها یا توقف آنها را کنترل نماید.

L05ART_ProductFocus-152-Retractable-250x227

روش جدید  که روشی بسیار دقیق تر، بدون درد ، سریعتر و ارزانتر می باشد معرفی شده است. سوزن و آمپول با فناوری نرم افزاری و سخت افزاری جایگزین شده است و نمونه ای بدون درد از نوک انگشتان  دریافت می شود و در ظرفی نانو ریخته می شود. اکنون روی این نمونه بسیار کوچک در آزمایشگاهی پیشرفته  صدها تست مختلف انجام می شود و تحلیل های پیچیده ژنتیکی نیز مورد بررسی قرار می گیرد و طی چند ساعت نتایج آن به پزشک ارسال می شود. اگر تست بیشتری مورد نیاز باشد بصورت بلادرنگ انجام و نتابج از طریق نرم افزار راه دور ارسال می شود. این فرآیند باعث سرعت در مدیریت درمان و تشخیص فرد می شود. شایان ذکر است که هزینه تست های قبلی از ۱۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار می باشد  و هزینه چند صد آزمایش جدید نزدیک به ۳ دلار می باشد.

زینب سلیم زاده  –  بهاره اشرق

کارشناسان فناوری اطلاعات سلامت