هیئت بازرسی انتخابات آذربایجان‌ شرقی با شش عضو تشکیل شد

دسته: آذربایجان شرقی , اخبار برگزیده
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۳ دی ۱۳۹۴

عصر تبریز: رئیس هیئت بازرسی انتخابات آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه هیئت بازرسی انتخابات استان با ۶ عضو تشکیل شده است، گفت: اعضای هیئت‌های بازرسی می‌توانند در تمام مراحل از روند اجرایی انتخابات بازدید و بر حسن جریان انتخابات نظارت کنند.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان‌شرقی، علی نواداد در جلسه هیئت‌های بازرسی انتخابات استان و شهرستان‌ها، اظهار داشت: وزارت کشور بر اساس قانون، مامور اجرا و حسن جریان انتخابات است و بر این اساس هیئت‌های بازرسی انتخابات در این وزارتخانه و همه استان‌ها و شهرستان‌ها تشکیل می‌شود.

وی با بیان اینکه بازرسی از جریان انتخابات در کلیه مراحل و ارزیابی عملکرد عوامل اجرایی انتخابات مهم‌ترین وظایف هیئت‌های بازرسی است، افزود: تبلیغات پیش از موعد و ترفندهای تبلیغاتی کاندیداها، عملکرد دستگاه‌های دخیل در امر انتخابات، سوءاستفاده از امکانات دولتی و تخلفات عوامل اجرایی و دستگاه‌های دولتی را از جمله مواردی اعلام کرد که بازرسان باید آنها را گزارش کنند.

نواداد خاطرنشان کرد: هیئت‌های بازرسی انتخابات در ادوار گذشته عمدتا در روز انتخابات مسوولیت داشتند، اما وظایفی که در انتخابات پیش رو بر عهده این هیات‌ها گذاشته شده از روز ثبت‌نام تا روز اعلام نتایج انتخابات را شامل می‌شود.

رئیس هیئت بازرسی انتخابات استان با بیان این که هیئت‌های بازرسی استان‌ها با پنج عضو تشکیل می‌شود، گفت: قانون اجازه داده است تا در استان‌هایی که بیشتر از ۱۵ نماینده در مجلس دارند اعضای هیئت بازرسی تا هفت نفر قابل افزایش باشد که بر این اساس هیئت بازرسی انتخابات آذربایجان‌شرقی با شش عضو تشکیل شده است.

وی از تشکیل هیئت‌های بازرسی با سه عضو در تمام شهرستان‌های استان خبر داد و افزود: علاوه بر این برای هر صندوق یک بازرس و برای هر ۲۰ صندوق یک سربازرس توسط این هیئت‌ها تعیین خواهد شد.

به گفته نواداد، کنترل جریان انتخابات در روز رای‌گیری، حصول اطمینان از انجام صحیح، دقیق و به موقع وظایف قانونی مجریان انتخابات و شناسایی بازرسان صندوق‌ها را از جمله مهم‌ترین وظایف هیئت‌های بازرسی انتخابات شهرستان‌ها به شمار می‌رود.

وی، شرط اول موفقیت در انجام وظایف را آشنایی کامل به قوانین و مقررات دانست و از اعضای هیئت‌های بازرسی انتخابات استان خواست بر تمام قوانین مربوط به انتخابات مسلط باشند.

نواداد به اعضای هیئت‌های بازرسی توصیه کرد بازرس‌ها را از میان افرادی انتخاب کنند که هیچ گونه گرایشی به کاندیداها نداشته باشند و در روز رای‌گیری اجازه اعمال سلیقه در روند رای‌گیری را به هیچ کس ندهند.

وی از هیئت‌های بازرسی انتخابات شهرستان‌ها خواست به صورت مستمر تحولات انتخاباتی حوزه‌های تحت ماموریت خود را به هیئت بازرسی استان گزارش کنند.

رئیس هیئت بازرسی انتخابات آذربایجان‌شرقی در پایان با اشاره به اهمیت بالای انتخابات اسفند ماه، خاطرنشان کرد: مشارکت حداکثری مردم اصل بسیار مهم و قابل توجه در انتخابات است و دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات از نظر شرعی و ملی وظیفه دارند زمینه‌های این مهم را فراهم کنند.

عضو هیئت بازرسی انتخابات آذربایجان‌شرقی نیز در این نشست گفت: مردم بر اساس اعتماد به مجریان انتخابات پای صندوق‌های رای می‌آیند، لذا وظیفه هیات‌های بازرسی در صیانت از آرای مردم بسیار مهم است.

محمدصادق پورمهدی همچنین بر آشنایی کامل بازرسان با قوانین و مقررات، رعایت اصل بی‌طرفی و پرهیز از ایجاد شائبه و گزارش به موقع تحولات انتخاباتی از سوی آنان تاکید کرد.

سایر اعضای هیئت بازرسی انتخابات استان و تعدادی از اعضای هیئت‌های شهرستانی نیز به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص وظایف و ماموریت‌های هیئت‌های بازرسی پرداختند.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
کانال تلگرام پایگاه خبری عصر تبریز
دیدگاه ها
صرف نظر از پاسخگویی

سوال امنیتی *

آذربایجان شرقی
ایران
بین الملل