در ۴ ماهه امسال ۷۴۲ کیلو موادمخدر کشف‌شده و تا به امروز ۸ هزار و ۲۳۴ نفر قاچاقچی، توزیع‌کننده و معتاد متجاهر دستگیر شده و ۹ باند بزرگ تهیه و توزیع متلاشی شد. عصر تبریز: دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان‌شرقی گفت: در ۴ ماهه امسال ۷۴۲ کیلو موادمخدر کشف‌شده و تا به […]

در ۴ ماهه امسال ۷۴۲ کیلو موادمخدر کشف‌شده و تا به امروز ۸ هزار و ۲۳۴ نفر قاچاقچی، توزیع‌کننده و معتاد متجاهر دستگیر شده و ۹ باند بزرگ تهیه و توزیع متلاشی شد.

عصر تبریز: دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان‌شرقی گفت: در ۴ ماهه امسال ۷۴۲ کیلو موادمخدر کشف‌شده و تا به امروز ۸ هزار و ۲۳۴ نفر قاچاقچی، توزیع‌کننده و معتاد متجاهر دستگیر شده و ۹ باند بزرگ تهیه و توزیع متلاشی شد.

محمدعلی نصرتی ظهر امروز در حاشیه بازدید از اماکن نگهداری معتادین مراکز ماده ۱۶، با بیان اینکه این مرکز برای مرکز درمان و نگهداری معتادین ایجاد شده و بیشتر هدف جمع‌آوری معتادین بی‌خانمان و متجاهر در این مرکز بوده، اظهار داشت: این مرکز در زمینی به مساحت ۴ هکتار آماده‌ شده و ۶ سوله ایجادشده که بیش از یک هزار متر مربع اعیانی داشته و بیش از یک هزار متر نیز اماکن ساختمان‌های اداری و درمانی و بین سوله‌ای ایجادشده که به عبارتی یک هزار و ۵۰۰ متر مربع به این مجموعه اضافه کرده‌ایم.

وی افزود: روند انجام کار نیز به این‌گونه است که پلیس با دستور مقام قضایی معتادین متجاهر را جمع‌آوری و به این مرکز انتقال می‌دهند و پس از غربالگری به بخش‌ها و مراکز مربوطه انتقال داده می‌شوند.

نصرتی ادامه داد: البته معتادین دارای بیماری‌های خاص در یک مرکز جداگانه‌ای به‌صورت ویژه تحت درمان قرارگرفته و نگهداری می‌شوند که در حدود ۲۰ نفر هستند.

وی بابیان اینکه در این مراکز برنامه‌های خاص متنوع روزانه و خدمات مختلف ارائه می‌شود، بیان کرد: باوجود همه این مسائل تلاش داریم خروجی کار را بالا ببریم تا به نتایج بهتری دست پیدا کنیم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان‌شرقی، با تأکید بر اینکه اگر مشکل اشتغال و نیازمندی‌ها را رفع نکنیم با مشکلات بسیاری روبه‌رو خواهیم بود، اضافه کرد: در حال حاضر مهم‌ترین و سرنوشت‌سازترین قطعه‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد بحث اشتغال است هم برای افراد تحت درمان و هم برای افراد پاک‌شده و بر اساس همین مسأله سعی شده تا حتی افراد پاک‌شده از اعتیاد حتی‌المقدور بحث اشتغال‌شان را در مراکز حل کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر در مرکز نگهداری معتادین و کاهش آسیب‌های اجتماعی در شرق تبریز ۲۴۸ نفر نگهداری می‌شوند و همچنین حدود ۳۰۰ نفر در کارگاه‌های این مرکز مشغول به کار هستند و در ادامه توسعه بحث اشتغال در این مرکز تلاش کرده‌ایم از شرکت‌های مختلف دعوت کنیم.

سردار نصرتی در خصوص آمار کشفیات مواد مخدر در سال‌جاری گفت: در ۴ ماهه سال‌جاری ۷۴۲ کیلو مواد مخدر کشف‌شده که نسبت به سال گذشته ۸۳ درصد افزایش داشته‌ایم و همچنین تا به امروز ۸ هزار و ۲۳۴ نفر قاچاقچی، توزیع‌کننده و معتاد متجاهر دستگیر شده و ۹ باند بزرگ تهیه و توزیع متلاشی‌شده که در قالب یک هزار و ۶۷۸ مرحله عملیات پلیسی انجام‌شده است.

وی ادامه داد: همچنین در راستای پاک‌سازی نقاط آلوده ۳۳۲ نقطه آلوده شناسایی و پاک‌سازی‌شده است و البته در زمان‌های مختلفی این مناطق رصد می‌شود.

 

کاهش مصرف شیشه در آذربایجان‌شرقی

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان‌شرقی در ادامه با اشاره به کاهش مصرف شیشه در استان، گفت: به دلیل افزایش سرسام‌آور قیمت شیشه این ماده کمیاب شده و تا به امروز کارگاهی در این مورد کشف نشده است.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه راه برن رفت از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی پیشگیری‌های اولیه است، گفت: مبارزه با سوداگران و گردنکشان مواد مخدر و توزیع‌کنندگان و خرده‌فروشان جزو اولویت‌ها بوده و همچنین جمع‌آوری معتادین متجاهر نیز از دیگر اولویت‌ها بوده که در حال حاضر موضوعی که مطرح‌شده به‌عنوان استان بدون معتاد متجاهر، بازتاب کشوری و فرامرزی داشته و در این زمینه استان‌های دیگر خواستار بازدید از استان آذربایجان شرقی شده‌اند.

نصرتی، در ادامه ضمن تبریک روز خبرنگار، ادامه داد: یاد و خاطره خبرنگاران و حماسه‌آفرینی‌های اصحاب رسانه علی‌الخصوص شهدای این عرصه فراموش‌نشدنی است و با توجه به اینکه  در فرایند اجتماعی توسعه نیاز به اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی و شفاف‌سازی داریم و هرگونه پیشرفت و تعالی رشد بدون حضور اصحاب رسانه و فعالین عرصه اطلاع‌رسانی میسر نیست.

وی خاطرنشان کرد: امروز اصلی‌ترین و تعیین‌کننده‌ترین سنگرها و دیده‌بانی‌ها در فضای نرم و جنس نرم است و در این عرصه جایگاه اصحاب رسانه و خبرنگاران قابل تبیین و توصیف است، در حقیقت امروز وقتی اصلی‌ترین مسأله بحث فرهنگی و نگرانی نفوذ وجود دارد، اصحاب رسانه مراقبان مرزهای اعتقادی و فرهنگی کشور هستند که به دلیل نقش‌آفرینی و مجاهدت خبرنگاران مردم نیز مطمئن هستند که از دستاوردهای انقلاب به شایستگی حفاظت می‌کنند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان‌شرقی با تأکید بر اینکه لازمه جامعه توسعه‌یافته وحدت و وفاق است، گفت: اخبار و اطلاع‌رسانی امروز تعیین‌کننده‌ترین عامل در تغییر نگرش و بینش مردم و  موضع‌گیری مردم بوده و در شرایطی که دشمنان به دنبال فرصت‌هایی هستند تا در جامعه تشویش خاطر ایجاد کنند، اگر به‌موقع اطلاع‌رسانی کنیم باعث آرامش جامعه و مشارکت آحاد مردم خواهد شد./فارس