تقدیر از پژوهشگران حوزه شهریارشناسی و رونمایی از ۱۳ اثر ادبی و پژوهشی+ تصاویر
تقدیر از پژوهشگران حوزه شهریارشناسی و رونمایی از ۱۳ اثر ادبی و پژوهشی+ تصاویر

با حضور جمعی از شخصیت‌های فرهنگی، شاعران و چهره‌های علمی‌و‌ادبی، مراسم بزرگداشت بیست‌و‌هشتمین سالگرد درگذشت استاد شهریار و روز ملی شعر و ادب، برگزار شد. عصر تبریز: با حضور جمعی از شخصیت‌های فرهنگی، شاعران و چهره‌های علمی‌و‌ادبی، مراسم بزرگداشت بیست‌و‌هشتمین سالگرد درگذشت استاد شهریار و روز ملی شعر و ادب، برگزار شد. در این مراسم […]

با حضور جمعی از شخصیت‌های فرهنگی، شاعران و چهره‌های علمی‌و‌ادبی، مراسم بزرگداشت بیست‌و‌هشتمین سالگرد درگذشت استاد شهریار و روز ملی شعر و ادب، برگزار شد.

عصر تبریز: با حضور جمعی از شخصیت‌های فرهنگی، شاعران و چهره‌های علمی‌و‌ادبی، مراسم بزرگداشت بیست‌و‌هشتمین سالگرد درگذشت استاد شهریار و روز ملی شعر و ادب، برگزار شد.

در این مراسم که با مشارکت شهرداری تبریز، حوزه هنری استان و دانشگاه تبریز برگزار شد، سخنرانان با اشاره به مقام علمی و ادبی استاد شهریار، نقش وی را در شعر، هویت‌ساز و فراتر از مرزهای جغرافیایی توصیف کردند.

شهردار تبریز در این مراسم، چشم‌انداز پروژه بهسازی و سامان‌دهی مقبره‌الشعرا را در خدمت زیرساخت‌های فرهنگی در حوزه شهریارشناسی توصیف کرد و افزود: در هر جایگاه و مسئولتی که هستیم خود را موظف به صیانت از این گوهر ارزشمند می‌دانیم.

محمدرضا پورمحمدی، رئیس دانشگاه تبریز نیز خاطر نشان کرد:  شهریار شاعر بی بدیل شعر و ادبیات کشور در دوره معاصر است، با این حال، آوازه این شاعر، فراتر از مرزهای جغرافیایی کشورمان است.

در ادامه فاضل نظری، معاون حوزه هنری کشور، با اشاره به این‌ که شهریار با آشتی دادن مردم با شعر و ایجاد لحن حماسی و عاطفی و پیوند آن مفاهیم قرآنی، نقش ارزنده‌ای در اعتلای شعر و ادب فارسی داشت، گفت: تاثیر شهریار بر زمان خودش و بر شاعران هم‌عصر و شاعران نسل‌های بعدی، پررنگ بوده است؛ از این رو، بخش جدی شعر انقلاب، مرهون ذوق و سلیقه شعر شهریار است

همچنین در این مراسم از  گزیده آثار مکتوب حوزه شهریارشناسی از جمله «نگاهی به دریا»، «۱۰ نامه به شهریار»، «آزاد و اتحاد»، «بخشی از قرآن با محوریت سوره مائده»، «فصلی از آثار منصور»، «دنیا ایشی» مجموعه آثار ترکی منتشر نشده استاد شهریار، «دوری و دیری ها» اشعار منتشر نشده استاد شهریار، «برگزیده کتاب شناسی استاد شهریار»،«سروده های آّبشار» ترجمه استاد شهریار از انگلیسی به فارسی،«مجموعه مقالات کنگره»، «نگاهی تحلیلی به شعر ترکی آذربایجان» رونمایی شد.

تقدیر از پژوهشگران داخلی و خارجی شرکت‌کننده در کنگره از دیگر بخش‌های کنگره بود که طی آن از جمشید علیزاده محقق تبریزی، دکتر بهروز عزب‌دفتری مترجم نامی کشور، مصطفی قلیزاده پژوهشگر ادبیات آذری، دکتر محمدنژاد از دانشگاه تبریز، پروفسور ناصر محمد از دانشگاه پنجاب پاکستان، دکتر واسم محمدعلی‌اف از دانشگاه دولتی باکو، نومادی بارتایا رییس بخش ایرانشناسی دانشگاه دولتی تفلیس، ناجی توتما دانشگه یتدی تپه ترکیه، عیسی خانلو استاد دانشگاه باکو، شکرالله فواد استاد آکادمی باکو و عیسی‌نوروز‌اف از دانشگاه مرکزی گرجستان با اهدای نشان و لوح یادبود قدردانی شد.

۷۲۶۵ ۷۲۲۴ ۷۲۲۵ ۷۲۲۶ ۷۲۲۷ ۷۲۳۱ ۷۲۳۵ ۷۲۴۲ ۷۲۴۵ ۷۲۵۸ ۷۲۶۱ ۷۲۶۴