نقشه‌ی گسل‌های کلانشهر تبریز تهیه می‌شود
نقشه‌ی گسل‌های کلانشهر تبریز تهیه می‌شود

وزارت راه و شهرسازی، ابلاغیه تهیه نقشه ی گسل های تبریز را، صادر کرد. عصر تبریز: وزارت راه و شهرسازی، ابلاغیه تهیه نقشه ی گسل های تبریز را، صادر کرد. به گزارش مدیریت بحران شهرداری تبریز، معاون وزیر راه و شهرسازی، در توضیح این خبر گفت: از این پس نقاطی که بر روی نقشه به […]

وزارت راه و شهرسازی، ابلاغیه تهیه نقشه ی گسل های تبریز را، صادر کرد.

عصر تبریز: وزارت راه و شهرسازی، ابلاغیه تهیه نقشه ی گسل های تبریز را، صادر کرد.

به گزارش مدیریت بحران شهرداری تبریز، معاون وزیر راه و شهرسازی، در توضیح این خبر گفت: از این پس نقاطی که بر روی نقشه به عنوان نقطه پرخطر از نظر زلزله محسوب می‌شوند، باید ایمنی بیشتری را در ساخت و سازها لحاظ کنند و در عین حال محدودیتهایی از نظر ساخت و ساز برای این مناطق در دستور کار قرار می گیرد.

شکرچی زاده اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی طی ابلاغیه‌هایی جداگانه، چهار کلان شهر کرج، تبریز، کرمان و مشهد را موظف کرده تا نقشه‌ی گسل‌های پهنه‌های اصلی را تعیین کنند و برای شورای عالی معماری و شهرسازی بفرستند.

وی افزود: در بسیاری از شهرها مطالعات اولیه بر روی گسل‌های زلزله انجام گرفته است.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در پاسخ به این سوال که با وجود ساخت و ساز در بسیاری از محدوده‌های گسل، تهیه نقشه به چه علت انجام می‌شود، گفت: اگر ضوابط در این محدوده ها را لحاظ قرار دهیم ظرف سال‌های آینده می‌توانیم ساختمانهای دارای اهمیتی که بر روی گسل قرار دارند به ساختمان‌های با اهمیت کم همچون فضای سبز و ساختمانهای خدماتی تبدیل کنیم.

شکرچی‌زاده تصریح کرد: از این پس ساخت بیمارستان و سایر ساختمانهای مهم و پرجمعیت در محدوده گسل‌ها انجام نخواهد شد و مثلا تا ۱۰۰ سال آینده پهنه گسلها دارای جمعیتی کمتر خواهد بود. این اقدام مهمی بود که سالها قرار بود انجام شود و خوشبختانه با همکاری و مساعدتی که بین کلیه دستگاه‌ها و ارگان‌ها صورت گرفت مطالعات به نتیجه رسید و نقشه گسل‌های تهران به عنوان اولین نقشه رونمایی شد.

به گفته شکرچی‌زاده از این پس نقاطی که بر روی نقشه به عنوان نقطه پرخطر از نظر زلزله محسوب می‌شوند باید ایمنی بیشتری را در ساخت و سازها لحاظ کنند. هم‌چنین محدودیتهایی از نظر ساخت و ساز در دستور کار قرار می گیرد.