هشدار دامپزشکی از احتمال شیوع بیماری هاری در حیات وحش آذربایجان شرقی
هشدار دامپزشکی از احتمال شیوع بیماری هاری در حیات وحش آذربایجان شرقی

با توجه به تعدد حملات یک گرگ در سردرود و اسفهلان به تعداد زیادی انسان، احتمال هار بودن آن وجود داشت، کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان از مغز گرگ تلف شده نمونه برداری نمودند. عصر تبریز: مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی از بررسی دقیق حادثه گرگ گزیدگی در روستاهای اسفهلان و سردرود توسط دامپزشکی استان خبر داد. […]

با توجه به تعدد حملات یک گرگ در سردرود و اسفهلان به تعداد زیادی انسان، احتمال هار بودن آن وجود داشت، کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان از مغز گرگ تلف شده نمونه برداری نمودند.

عصر تبریز: مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی از بررسی دقیق حادثه گرگ گزیدگی در روستاهای اسفهلان و سردرود توسط دامپزشکی استان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی،  امیرحسین بهداد اظهار داشت: شامگاه روز دوشنبه دهم آبان ماه جاری طی تماس تلفنی حمله یک گرگ به ۱۰ نفر از اهالی روستاهای سردرود و اسفهلان گزارش شد، با توجه به اینکه تعدد حملات این گرگ به تعداد زیادی انسان، احتمال هار بودن آن وجود داشت، کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان از مغز گرگ تلف شده نمونه برداری نمودند که بلافاصله نمونه‌ها جهت انجام آزمایشات تشخیصی لازم به آزمایشگاه هاری اداره کل دامپزشکی استان منتقل گردید، همچنین اقدامات مقتضی برای واکسیناسیون سگهای صاحبدار در روستاهای مذکور در اسرع وقت صورت خواهد گرفت.
وی با بیان اینکه در تمام موارد حیوان گزیدگی مخصوصا حیوانات وحشی، حیوان گزیدگی را باید مشکوک به هارگزیدگی تلقی کرد مگر خلاف آن ثابت شود، افزود: در اینگونه موارد ضروری است فرد مورد نظر در اسرع وقت به نزدیکترین مرکز درمانی اعزام شد، که در مورد حادثه شب گذشته مسئولان مرکز بهداشت استان سریع وارد عمل شده و گزارشی از طرف مرکز بهداشت استان مبنی بر بروز علائم این بیماری در افرادی که مورد حمله این گرگ قرار گرفته‌اند تا به این لحظه مخابره نشده است.
بهداد با بیان اینکه بیماری هاری یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های ویروسی مشترک بین انسان و حیوان است و سالانه تعداد زیادی از حیوانات اهلی و وحشی و حتی انسان‌ها در اثر این بیماری در جهان می‌میرند، اظهار داشت: با توجه به اینکه بیشترین میزان حیوان گزیدگی وهارگزیدگی درایران توسط خانواده سگ سانان (سگ، گرگ، شغال و روباه) صورت می‌ گیرد بنابراین مخزن این بیماری در حیات وحش کشور، حیواناتی مانند گرگ، شغال و روباه می باشند که شناخت دقیق رفتارهای طبیعی آنها می‌تواند به برخورد مناسب و شناسایی حیوان هار و یا مشکوک به هاری کمک نماید.در این زمینه شناخت علایم بالینی بیماری هاری در حیوانات وحشی نیز از اهمیّت زیادی برخوردار است.
بهداد عمده علائم بالینی این بیماری را تغییر صدای حیوان بطوریکه خشن، خشک و گرفته احساس می شود، صدای غُرغُر و در حالت حمله قرارداشتن، گاز زدن به هر چیز و تمایل به خوردن اجسام سخت و غیر خوراکی،  تب، لرزش وتشنج، متسع شدن مردمک چشم، رفتار غیر قابل پیش بینی، نگرانی، عدم توانایی دربلع وترس از آب، مشاهده حیوانات شب فعال در روز، حمله انفرادی حیواناتی که عموماً بصورت گروهی حمله می‌کنند.
بهداد از مردم استان بویژه روستائیان خواست در صورت مشاهده هر گونه مورد مشکوک در این زمینه مراتب را سریع‌تر به اداره کل دامپزشکی استان و یا ادارات دامپزشکی شهرستان‌ها با شماره تلفن ۱۵۱۲ اطلاع دهند.