سازمان پزشک قانونی: در ۶ ماه نخست امسال؛ ۶۳۱ غرق شدند/ ۸۷۵ نفر سوختند/ ۸۵۳ نفر در حوادث کار جان خود را از دست دادند/ مصدومان بیشتر شدند
سازمان پزشک قانونی: در ۶ ماه نخست امسال؛ ۶۳۱ غرق شدند/ ۸۷۵ نفر سوختند/ ۸۵۳ نفر در حوادث کار جان خود را از دست دادند/ مصدومان بیشتر شدند

سازمان پزشک قانونی کشور آمار حوادث ۶ ماهه نخست امسال را منتشر کرد. با مطالعه این آمار می‌توان به عمق فاجعه و خطراتی که مردم را در استان‌ها، شهرها و روستاهای مختلف تهدید می‌کند، پی برد. عصر تبریز: سازمان پزشک قانونی کشور آمار حوادث ۶ ماهه نخست امسال را منتشر کرد. با مطالعه این آمار […]

سازمان پزشک قانونی کشور آمار حوادث ۶ ماهه نخست امسال را منتشر کرد. با مطالعه این آمار می‌توان به عمق فاجعه و خطراتی که مردم را در استان‌ها، شهرها و روستاهای مختلف تهدید می‌کند، پی برد.

عصر تبریز: سازمان پزشک قانونی کشور آمار حوادث ۶ ماهه نخست امسال را منتشر کرد. با مطالعه این آمار می‌توان به عمق فاجعه و خطراتی که مردم را در استان‌ها، شهرها و روستاهای مختلف تهدید می‌کند، پی برد.
در ۶ ماهه نخست امسال حوادث غیرطبیعی متعدد جان بسیاری از هموطنان را گرفت؛ برخی هنگام استراحت در منزل بود، برخی هنگام کار و برخی هم هنگام تفریح. صعود و سقوط آمارها نسبت به سال گذشته تفاوت چندانی ندارد و خطر همچنان در کمین است. بنابراین رعایت اصول و مقررات ایمنی در هر نقطه و مکان ضروری به نظر می‌رسد.
سوختگی رو به کاهش
در نیمه نخست سال جاری ۸۷۵ نفر به دلیل سوختگی در کشور جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات ۹۰۴ نفر بود، ۳٫۲ درصد کاهش یافته است.
در این مدت استان های تهران با ۱۲۴، اصفهان با ۹۸ و خوزستان با ۸۶ بیشترین و استان های اردبیل با یک، سمنان و چهارمحال و بختیاری با دو و هرمزگان، مرکزی و بوشهر هر کدام با سه فوتی کمترین آمار تلفات سوختگی را داشته اند. این در حالی است که طی این مدت در استان خراسان شمالی هیچ مرگ ناشی از سوختگی گزارش نشده است.
افزایش غرق شدگی
از طرف دیگر؛ در همین مدت آمار تلفات غرق‌شدگی در کشور با افزایش ۸ درصدی مواجه بود، این رقم از ۵۸۴ فوتی در شش ماهه اول سال گذشته به ۶۳۱ فوتی در نیمه نخست امسال رسید.
در این مدت استان های مازندران با ۱۱۲، خوزستان با ۸۴ و گیلان با ۵۹ فوتی بیشترین و استان های خراسان شمالی با یک، قم و خراسان جنوبی با دو و سمنان با سه فوتی کمترین آمار تلفات غرق شدگی را به خود اختصاص می دهند.
از کل تلفات غرق شدگی در نیمه نخست امسال ۱۳۶ نفر (۱۳۱ نفر خارج طرح و ۵ نفر در محدوده مجاز) در دریا، ۱۹۷ نفر در رودخانه ها، ۸۳ نفر در استخر، ۵۰ نفر در دریاچه مصنوعی و سد، ۴۷ نفر در کانال، ۲۴ نفر در چاه، ۱۳ نفر در دریاچه طبیعی و ۸۱ نفر در سایر مکان ها جان خود را از دست داده اند.
در شهریور ماه امسال نیز آمار تلفات غرق شدگی با رشد ۴۲٫۵ درصدی مواجه بود. در این ماه ۱۲۴ نفر بر اثر غرق‌شدگی جان باختند در حالیکه این رقم در مدت مشابه سال قبل برابر با ۸۷ فوتی بود.

 

 

سیر صعودی حوادث کار
در نیمه نخست سال جاری ۸۵۳ نفر در حوادث کار جان خود را از دست دادند این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات ۸۵۱ نفر بود؛ دو دهم درصد بیشتر شده است.
سقوط از بلندی در حوادث کار بیشترین علت مرگ افراد را به خود اختصاص می دهد به نحوی که در شش ماهه اول امسال ۴۱ درصد از کل تلفات حوادث کار به دلیل سقوط از بلندی جان خود را از دست داده اند.
در این مدت ۳۴۹ نفر به دلیل سقوط از بلندی، ۲۰۳ نفر به دلیل اصابت جسم سخت، ۱۲۱ نفر به دلیل برق‌گرفتگی، ۵۰ نفر به دلیل کمبود اکسیژن، ۴۷ نفر به دلیل سوختگی و ۸۳ نفر به سایر دلایل جان خود را در حوادث کار جان باخته اند.
همچنین در این مدت استان های تهران با ۱۶۴، خراسان رضوی با ۶۸، اصفهان و فارس هر کدام با ۵۹ فوتی بیشترین و استان های کهگیلویه و بویراحمد با پنج، زنجان و خراسان جنوبی هر کدام با شش، خراسان شمالی و جهارمجال و بختیاری هر کدام با هفت فوتی کمترین آمار تلفات را داشته اند.
استان تهران در حالی بیشترین آمار تلفات حوادث کار در کشور را در برمی گیرد که بر اساس آمارهای موجود تعداد فوتی های ناشی از حوادث کار در این استان در شش ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳٫۷ درصد کمتر شده است.
در نیمه اول امسال در استان تهران ۱۶۴ نفر بر اثر حوادث کار جان باختند این رقم در مدت مشابه سال قبل برابر با ۱۹۰ فوتی بوده است.
از کل تلفات استان تهران در شش ماهه امسال ۱۶۲ نفر مرد و دو نفر زن بودند.

 

 

مصدومان بیشتر شدند
بر اساس آمارهای موجود در نیمه نخست سال جاری ۱۴ هزار و ۲۸۲ مصدوم حوادث کار به مراکز پزشکی قانونی کشور مراجعه کردند که از این تعداد ۱۳ هزار و ۵۸۲ نفر مرد و ۷۰۰ نفر زن بودند. این آمار در مقایسه با مدت مشاب سال قبل ۲٫۳ درصد بیشتر شده است.
در همین مدت تعداد مصدومان حوادث کار در استان تهران نیز دو هزار و ۱۶۸ نفر گزارش شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶٫۶ درصد بیشتر شده است.
جام جم