گفتگویی خواندنی با مجری پر انرژی شبکه استانی سهند؛ مردم صدایم را در زبان ترکی بیشتر می‌پسندند/ مجریان موفق از نگاه ستاری/ راز محبوبیت برنامه
گفتگویی خواندنی با مجری پر انرژی شبکه استانی سهند؛ مردم صدایم را در زبان ترکی بیشتر می‌پسندند/ مجریان موفق از نگاه ستاری/ راز محبوبیت برنامه

عصر تبریز:مجری خوش‌صبحتی که توانسته خود را در سطح مجریان طراز اول تلویزیون شبکه سهند مطرح کند. در ادامه مصاحبه با مجریان شبکه استانی سهند این هفته به سراغ سمیه ستاری مجری (وقار، عائله و برنامه جدید شهریار ملک دل) صدا و سیمای مرکز آذربایجان‌شرقی که قبلا همه با صدای او در خبرهای ساعت ۱۱ […]

عصر تبریز:مجری خوش‌صبحتی که توانسته خود را در سطح مجریان طراز اول تلویزیون شبکه سهند مطرح کند.
در ادامه مصاحبه با مجریان شبکه استانی سهند این هفته به سراغ سمیه ستاری مجری (وقار، عائله و برنامه جدید شهریار ملک دل) صدا و سیمای مرکز آذربایجان‌شرقی که قبلا همه با صدای او در خبرهای ساعت ۱۱ صبح و ۱۷ عصر با خبر ترکی آشنا بودند رفتیم تا مختصر گفت‌وگویی با این مجری خوش صدا و توانمند داشته باشیم.

 

img_20161116_082335

 

مهم‌ترین ویژگی و شاخصه یک مجری موفق از نگاه شما؟

یک مجری خوب و موفق در وهله اول باید تمام توانایی‌های خودش را بشناسد و بداند تا چه حدی می‌تواند با شناخت خود به جلو حرکت کند، در کنار این خودشناسی یک ویژگی مهم هم که همیشه باید باشد شناخت از مردم است. خودم را می‌شناسم و برای برقراری ارتباط با مخاطب باید مردم را هم بشناسم از احساسات مردم گرفته تا خواسته‌هایشان.
یک مجری موفق از نگاه من که ۱۲ سال است در این حیطه فعالیت می‌کنم صدای خوب و رسا است که برای مخاطب از همه چیز مهم‌تر است، صلابت سخن، داشتن یک چهره مناسب،‌‌ هوشمندی، قدرت تجسم، قریحه طنز، درک و پردازش در مسائل فرهنگی اجتماعی، توانایی کار گروهی، شفقت و همدردی با مردم و … همگی مؤلفه‌های قطعی یک مجری یا گوینده را شکل می‌دهند.

 

img_20161116_082824

 

مهم‌ترین مسائلی که یک مجری باید رعایت کند تا مخاطب خود را از دست ندهد چیست؟

بعضی وقت‌ها گمان می‌کنیم که اگر مجری و گوینده مخاطب را تسخیر کرد یعنی ارتباط‌گر خوبی است، اما ارتباط با مخاطب زمانی مفهوم می‌یابد که بتوانیم شیوه‌های کلامی و غیرکلامی را به صورت شفاف و ظریف رعایت کنیم. اگر مجری یا گوینده علم ارتباطات را به درستی نشناسد نمی‌تواند در رساندن مفهوم به مخاطب درست عمل کند و برای مخاطب در همان دقیقه‌های اول خسته کننده و مزاحم خواهد بود. داشتن مطالعه منظم به گوینده اعتماد به نفس زیادی می‌بخشد چون هر لحظه پر است از مطالب جدید و در صحبت‌ها نخواهد ماند. بازهم اشاره می‌کنم که یک مجری اگر در اولین برخورد با مخاطب او را جذب می‌کند حتما صدای رسایی دارد که تاثیرگذار هم خواهد بود. سرزنده بودن مجری برای مخاطب هم یک اصل مهم است. پوشش مناسب و قابل قبول، شنیدن حرف‌های تازه از زبان مجری، درگیر کردن شنونده و مخاطب با برنامه می تواند مخاطب را از دست ندهد.

 

img_20161116_082614

 

در کارهایتان چه کسی را الگو قرار می دهید؟

در کار گویندگی و مجری‌گری نمی‌توانی یک نفر و یا یک مجری مشخصی را برای خودت الگو قرار بدهی و تا آخر با سبک و روش او جلو بروی البته به نظر من. در رسانه‌های امروزی روز به روز بر تعداد گویندگان و مخاطبان افزوده می‌شود و هستند کسانی که با سابقه کم اما اطلاعات عالی می‌توانند برایت الگو باشند. هر گوینده و هر مجری حتما یک ویژگی خاصی نسبت به دیگران دارند یکی در صدا یکی در کلام دیگری در اجرای ظریف و کلی ویژگی که من سعی می‌کنم از هر کدام آنچه را که نیاز من است برداشت کنم.
من چون قبلا در واحد خبر فعالیت داشتم حدود ۹ سال در آن زمان بیشتر سعی می‌کردم از گویندگان شبکه خبر مواردی رو یاد بگیرم ولی وقتی وارد سیما شدم به عنوان یک مجری کار کمی سخت شد چون در کنار همه فاکتورهای گویندگی در خبر که فقط با متن سروکار داشتم الان باید همه ویژگی‌های یک مجری را که مخاطب زیادی هم دارد به کار بگیرم.

 

 

اجرای خودتان را دوست دارید؟ ارزیابی می‌کنید؟
هرکسی اجرای خودش را حتما دوست داره، یعنی باید دوست داشته باشیم اگر خود من گوینده و یا مجری اجرای خودمو نپسندم بیننده هم پسند نمیکنه. من سمیه ستاری اجرای خودمو دوست دارم چون مردم عاشق صدام هستند و اینو از مخاطب‌هام دریافت می‌کنم. بعد از ۱۲ سال کار در رادیو، تلویزیون و خبر امکان نداره برنامه‌ای رفته باشم حتی در حد ۵ دقیقه و بعد اون برنامه رو حداقل ۵ بار گوش میدم نگاه می‌کنم تا اصلی‌ترین و مهم‌ترین ایرادها و حتی نقاط قوت و پیدا کنم و برای خودم بنویسم.

 

 

بازخورد اجراهایتان در جامعه و بین مردم چطور بوده است؟ آیا انتقادی هم کرده‌اند؟
بله انتقاداتی شده ولی بیشتر در مورد دکور، گریم و نحوه چینش برنامه بود،  از نحوه اجرا کم پیش آمده انتقاد کنند، چون بیشتر اجراهای من چه در داخل سازمان و چه در خارج در سمینارها و همایش‌ها به صورت ترکی بوده و مردم نیز صدا و اجرای من به زبان ترکی بیشتر می‌پسندند. اما اگر انتقادی هم باشد با جان و دل می‌پذیرم. من در همه اجراهایم اولین واکنشی که از مردم می‌بینم و می‌شنوم تحسین صدا هست که انتظار چنین صدای رسا و دلنشین را در نگاه اول از چهره من نداشتند، ولی بعد از یک به نام خدا و سلام، برای صدایم تشویق و احسنت شنیدم و این بهترین لحظات من بوده است.

 

 
فکر می‌کنید مخاطب خودتان را می‌شناسید و توانستید خوب ارتباط برقرار کنید؟
ببینید مخاطب شناختنی نیست چون مخاطبان امروز ما با فضاهای مجازی بیشتر انس گرفتند و هر روز دوست دارند تجربه جدیدی داشته باشند. من گوینده و مجری، باید با شناخت از مخاطب و دنیاهای آنها جلو بروم نه خود مخاطب. اما تا جایی که محیط و کارم به من اجازه داده تا حدودی بله شناخت دارم. مخاطبان من بیشتر دوست دارند من با آرامش همیشگی در صدابم صحبت کنم، مخاطبان من خواندن شعر را دوست‌دارند و از همه مهم‌تر صداقت را همیشه دوست‌دارند رعایت کنم.

 
از کار مجری بودن راضی هستید؟ پول خوبی هم برای اجراهایتان می‌گیرید؟غیر از کار مجری گری به شغل دیگری هم مشغول هستید؟
از مجری بودن راضی هستم ولی کار در تبریز خیلی کم هست یعنی یک شبکه با خیل عظیم مجری و گوینده با برنامه‌های محدود.
ولی خدا رو شکر اگر در سال یک برنامه هم داشته باشم راضی هستم، چون رضایت مردم را به همراه دارم. نمی‌خواهم کلیشه‌ای حرف بزنم ولی این یک واقعیت است که هزینه‌های تهران با شهرستان‌ها متفاوت هست. من به غیر از مجری‌گری و گویندگی کارمند روابط عمومی صدا و سیمای مرکز استان هستم و در خارج از سازمان تا جایی که وقت به من اجازه دهد در یک داروخانه‌ای کار می‌کنم.

 

 
در گذشته گفته شده صدا و سیمای تبریز تو انتخاب مجری موفق نبوده، نظر شما چیست؟
در مورد گوینده در هر سازمان بحث زیاد هست، حتی در خود تهران با داشتن مجریان بسیار. اینکه مرکز موفق نبوده است یک نظر یک طرفه می باشد  باید بیایید بایستید طرف صدا و سیما و ببینید انتخاب مجری و گوینده چه سخت است. مخاطبان ما آنقدر با هوش و خوش سلیقه به جلو می روند که در هر لحظه و هر برهه از زندگی انتظار مجری جدید برای آن مقطع دارند در کنار اینها مجری که بتواند صدایی خوش، تیپ خوب و بیان مناسب و از همه مهمتر اطلاعات زیاد داشته باشد خیلی کم است. در روابط عمومی هر سال صدها تست گویندگی و مجری گری گرفته می شود اما شاید باور نکنید از هر ۵۰ نفر دو نفر قادر نیستند متن‌های مختلف ما را به زبان خودمان بیان کنند و این کار را برای ما خیلی سخت کرده است.

 

img_20161116_082436

صدا و سیما تا چه میزان به مجریان متخصص نیاز دارد؟
ما در هر لحظه به مجریان متخصص نیاز داریم شاید برنامه ای در دست اجرا باشد مثلا کاملا اقتصادی مجری ای که در این زمینه اگر توانایی داشته باشد می‌تواند برای برنامه اقتصادی ما موفق عمل کند من از همین جا از متخصصانی که واقعا فکر می‌کنند توانایی این کار را دارند نه علاقه می‌تواند در تست‌های ما شرکت کنند.

 
اصولا به لحاظ دیده شدن در قاب تلویزیون جوانان بیشتر علاقمند به مجری‌گری هستند، توصیه شما به این جوانان چیه؟ راهکارهای ورود؟
الان از هر کس بپرسید بی شک خواهد گفت مجری گری و گویندگی را دوست دارد، برای دیده شدن نیاز هست که توانایی‌های طرف پرورش یابد. جوان‌هایی هستند که که برای گوینده شدن کلاس‌ها و دوره‌های متفاوتی را می‌بینند اما در آخر هیچ نتیجه‌ای نمی‌گیرند و سرخورده می‌شوند از این کار. هر کسی که علاقمند ورود به این عرصه است ابتدا  بایستی با متخصص این کار صحبت کند و متوجه استعداد خود در این کار بشود. سپس اقدام به این کار کند به نظر من بهترین راه اینست که قبول کنیم در من ظرفیت این کار هست یا نه؟

 

 

و اما صحبت  پایانی؟
ما ز هر صاحب دلی یک رشته فن آموختیم
عشق از لیلی و صبر از کوه کن آموختیم
گریه از مرغ سحر، خودسوزی از پروانه‌ها
صد سرا ویرانه شد، تا ساختن آموختیم
اگر امروز از من به عنوان یک مجری و گوینده نام می‌برند حاصل تلاش شبانه روزی و تمرین و ممارست در کار بوده است، من عاشق مردم هستم و عاشق گویندگی، چون این صدا یک هدیه الهی از طرف خداست و من وظیفه دارم تا جایی که در توان دارم و این صدا با من است آن را با کارهای مختلف به مردم ارائه بدهم. خدا رو شکر صاحب زندگی مشترک، آرام و پر انرژی هستم در پایان چیزی جز سلامتی برای خودم و همسرم از خداوند منان نمی‌خواهم.
گفت‌وگو: پویا خوش پیمان