نمایش “آنایوردم آذربایجان” در تبریز به روی صحنه می رود
نمایش “آنایوردم آذربایجان” در تبریز به روی صحنه می رود

نمایش ‘ آنا یوردوم آذربایجان ‘ بر اساس منظومه حیدربابایه سلام استاد شهریار ، به زبان ترکی آذربایجانی و کارگردانی یعقوب صدیق جمال به زودی در سالن اصلی تئاتر شهر تبریز به روی صحنه می رود. کارگردان این نمایش عصر چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه، زمان شروع اجرای این نمایش را ۲۳ آذر […]

نمایش ‘ آنا یوردوم آذربایجان ‘ بر اساس منظومه حیدربابایه سلام استاد شهریار ، به زبان ترکی آذربایجانی و کارگردانی یعقوب صدیق جمال به زودی در سالن اصلی تئاتر شهر تبریز به روی صحنه می رود.

کارگردان این نمایش عصر چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه، زمان شروع اجرای این نمایش را ۲۳ آذر ماه به مدت ۲۰ روز اعلام و اظهار کرد: مقدمات اجرای این نمایش از هشت ماه قبل شروع شده است و در بخش های مختلف آن اعم از بازیگران، آهنگ سازی و طراحی لباس و حرکت و نمایش نامه نویسی حدود ۶۰ نفر همکاری داشته اند.
صدیق جمال با بیان اینکه برای انتخاب بازیگران نمایش حساسیت های ویژه ای صورت گرفته است، افزود: بر اساس فراخوان در فضای مجازی از بازیگران مختلف تست هایی صورت گرفت و در نهایت ۳۶ بازیگر برای نقش آفرینی در نمایش مزبور انتخاب شوند.
وی ادامه داد: بسیار خرسندم که اعلام کنم از مجموع بازیگران فوق، ۱۷ نفر را بانوان تشکیل می دهد که بر اساس متن نمایش نقش های اصلی را بر عهده دارند.
صدیق جمال ، بهره مندی از بازیگران جوان و تازه کار را جزء عهدهای حرفه ای خود برای اجرای نمایش ‘آنا یوردوم آذربایجان’ بیان کرد و یادآور شد: بر این اساس تا جائی که امکان داشت از چهره های جوان و جدید استفاده کرده ام و بسیار خوش بین هستم آینده ای درخشان در انتظار آنها است.
به گفته وی ۸۰ درصد بازیگران نمایش مزبور از طریق فضای مجازی انتخاب شده اند و تنها شش نفر از بازیگران سابقه همکاری قبلی با بنده را داشته اند.
کارگردان نمایش ‘آنایوردوم آذربایجان’ با اشاره به اینکه توجه به فرهنگ، سنن و آداب و رسوم مردم آذربایجان جزء اهداف و اولویت های اصلی در اجرای این نمایش بوده است، گفت: مولفه زبان خواه به صورت ترجمه و یا متن اصلی یکی از شاخص های مهم و محوری در اقبال تماشاگران از نمایش های مخنلف در آذربایجان است که بی توجهی به آن می تواند هنر نمایش در این خطه از ایران اسلامی را تحت تاثیر قرار دهد.
صدیق جمال، اجرا به زبان مردم منطقه را عاملی مهم در ایجاد ارتباط دو سویه بین تماشاگر و بازیگر دانست و اضافه کرد: تکلم به زبان ترکی آذربایجان در نمایش ها می تواند عواطف، احساسات و روحیات درونی و بیرونی بازیگر به مردم را به راحتی منتقل کند.
وی، ادبیات و فرهنگ آذربایجان را بسیارغنی و سرشار از مفاهیم و مضامین اسلامی، انسانی، عاطفی و عرفانی دانست و گفت: بر همین اساس در نمایش ‘آنایوردوم آذربایجان’ طبق منظومه حیدربابایه سلام استاد شهریار به خرده فرهنگ ها، آئین ها و آداب و رسوم مختلف مردم این منطقه پرداخته شده است.
به گزارش ایرنا، اجرای نمایش ‘ آنایوردوم آذربایجان ‘ از ۲۳ آذرماه جاری و راس ساعت ۱۹ به روی صحنه می رود که بلیت فروشی آن از طریق گیشه تئاتر شهر تبریز واقع در ‌میدان دانشسرا – سالن تربیت از امروز شروع می شود.
نویسندگی این نمایش را محمد رمضانی بر عهده دارد و محمد ملکی اصلی و محمدرضا فلاحیان به ترتیب آهنگساز و طراح لباس این نمایش هستند.
صدیق جمال کارگردان ۴۲ ساله تبریزی تاکنون علاوه بر نمایش فوق، کارگردانی نمایش های کوراوغلو، بابک، آرشین مال آلان و بالاجا قارا بالیق به زبان ترکی آذربایجانی را به روی صحنه برده است.
وی در ۲۰ فستیوال بین المللی شرکت و جوایزی را کسب کرده است.