کسب نان حلال زیر سایه آلودگی هوا و سرمای تبریز/مردی که بوی نان و غیرت می دهد
کسب نان حلال زیر سایه آلودگی هوا و سرمای تبریز/مردی که بوی نان و غیرت می دهد

این صحنه ها را که می بینم در پوست خود نمیگنجم و مفتخرم به داشتن چنین همشهریان با غیرتی که با عرق جبین خویش نان حلالی به دست آورده و دست نیاز به سوی این و آن دراز نمی کنند. عصر تبریز: در این روزهای سردِ زمستانِ شهرم تبریز، در مسیر کار هر روز با […]

این صحنه ها را که می بینم در پوست خود نمیگنجم و مفتخرم به داشتن چنین همشهریان با غیرتی که با عرق جبین خویش نان حلالی به دست آورده و دست نیاز به سوی این و آن دراز نمی کنند.

عصر تبریز: در این روزهای سردِ زمستانِ شهرم تبریز، در مسیر کار هر روز با این تابلو روبرو هستم. نامش محمد اسداللهی است و رزقش را روزانه از این بساط بر میچیند. یک طبق چوبی رنگ و رو رفته و ظرفی بزرگ که داخلش پر است از سیب زمینی و تخم مرغ آب پز شده!
من نیز برحسب عادت هر روز یک سیب زمینی و گاهی نیز یک تخم مرغ آب پز از اومیخرم. اگر هردو را باهم بخری میشود ۲هزارتومن، اما یکی را انتخاب کنی، هزار تومن.


با حوصله و مهربانی سنگک تازه ای را از زیر نایلون برداشته و سیب زمینی و تخم مرغ را لای آن میپیچد و همراه با کره ای به تو می دهد و هنوز این قوت خوشمزه را نگرفته اول صبحی حسابی گشنه ات می شود.
هستند مردان پیر و جوانی که دور بساطش حلقه می زنند و صبحانه اشان را در این روز سرد آنجا با اشتها میل می کنند.
تصورش را بکنید سنگ تازه، تخم مرغ آب پز که هنوز دارد از آن بخار بلند می شود، نعنا، نمک و کره هم که اضافه کنی می شود خوشمزه ترین خوردنی دنیا. امتحانش ضرری ندارد کافیست صبحی گذرتان را از سر راسته کوچه تبریز بیندازید تا این طعم لذیذ را تجربه کنید.
چند روز پیش که داشتم طبق معمول از او سیب زمینی میخریدم برای یک مرد میانسال که گویا از دوستانش بود تعریف میکرد که با وجود عمل قلب و توصیه دکتر به اینکه نباید کار کند .از سر ناچاری صبح علی الطلوع مجبور است طبقش را برداشته و با وجود هوای سرد ۱۶درجه زیر صفر تبریز و اینروزها آلودگی شدید هوا کنار خیابان بایستد و منتظر شود تا کسی پیدایش شود و چرخ زندگیش را بگرداند.
آقا مّمد قصه ما مثل دیگر کاسب کارهای شهرم و بخصوص راننده ها سری در سیاست نیز دارد و تحلیلهای خوبی نیز از اوضاع منطقه ارائه می دهد دیروز می گفت : داعش دست پروده آمریکاست و تا زمانی که این ابرقدرت به نیات شومش در منطقه نرسیده حالا حالاها از حمایت های پشت پرده اش دست بر نخواهد کشید.این صحنه ها را که می بینم در پوست خود نمیگنجم و مفتخرم به داشتن چنین همشهریان با غیرتی که با عرق جبین خویش نان حلالی به دست آورده و دست نیاز به سوی این و آن دراز نمی کنند.
نگارنده: فاطمه داداشی/خبرنگار و نویسنده