«متی مکونن»، پیشگام فناوری فنلاندی و پدر سرویس پیامک جهان در سن ۶۳ سالگی در اثر بیماری درگذشت. به گزارش ایسنا، مکونن که مسئول طراحی ایده پیام کوتاه یا اس‌ام‌اس شناخته شده، خود را «پدر بی تمایل» پیامک خوانده و هرگز افتخار ابداع این فناوری را بصورت فردی قبول نکرده است. وی ایده پیامک را […]

«متی مکونن»، پیشگام فناوری فنلاندی و پدر سرویس پیامک جهان در سن ۶۳ سالگی در اثر بیماری درگذشت.

به گزارش ایسنا، مکونن که مسئول طراحی ایده پیام کوتاه یا اس‌ام‌اس شناخته شده، خود را «پدر بی تمایل» پیامک خوانده و هرگز افتخار ابداع این فناوری را بصورت فردی قبول نکرده است.

وی ایده پیامک را با دو همکارش در یک پیترافروشی طی یک نشست مخابرات در سال ۱۹۸۴ در کپنهاگ مطرح کرده بود. پیامک پس از مداخله مستقیم مکونن، بطور گسترده‌ای توسعه یافت؛ برای مثال، فرمت ۱۶۰ حرفی آن در سال ۱۹۸۵ نوسط فرایندهام هیلبراند تعیین شد و در سال ۱۹۹۲ نیل پاپورث نخستین پیام کوتاه متنی جهان را از یک رایانه به تلفن همراه توسط شبکه وودافون (Vodafone) ارسال کرد.

مکونن در مصاحبه‌ای با شبکه خبری بی‌بی‌سی در سال ۲۰۱۲ گفت: من پیامک را به عنوان یک دستاورد شخصی در نظر نمی‌گیرم، بلکه آن را بیشتر نتیجه تلاش‌های مشترک برای جمع‌آوری ایده‌ها و نوشتن ویژگیهای خدمات مبتنی بر آن‌ها می‌دانم.

شرکت نوکیا، کارفرمای سابق مکونن نیز نقش مهمی در محبوب‌سازی این سرویس ایفا کرد. عرضه تلفن همراه ۲۰۱۰ نوکیا در سال ۱۹۹۴، ارسال پیامک را برای مردم تسهیل کرد و منجر به مقبولیت گسترده‌تر آن شد. سرویس پیامک به مرور محبوبیت بیشتری پیدا کرد، اما محبوبیت آن با ورود سرویس‌های پیامک غیر سلولی دیگر مانند واتس‌آپ و وایبر کاهش یافت.

در سال ۲۰۰۰ مکونن به عنوان مدیر واحدها به شرکت خدمات حرفه‌ای شبکه‌های نوکیا پیوست و از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵، مدیرعامل شرکت Finnet Oy بود.

متاسفانه مکونن موفق نشد اختراع پیامک را به ثبت برساند زیرا در سال ۱۹۸۴ تنها به شکل یک ایده درک شده بود. اگرچه وی در سال ۲۰۰۸ موفق به کسب جایزه نوآوری اکونومیست در گروه محاسبات و مخابرات برای طرح پیامک خود شد.