پس از اطلاع از عملیات و به منظور جلوگیری از بروز مشکلات با ورود یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان، عملیات تخریب دیوار حائل متوقف گردیده و از هرگونه عملیات شبانه و استفاده از ماشین آلات سنگین ممانعت به عمل آمده است.

پس از اطلاع از عملیات و به منظور جلوگیری از بروز مشکلات با ورود یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان، عملیات تخریب دیوار حائل متوقف گردیده و از هرگونه عملیات شبانه و استفاده از ماشین آلات سنگین ممانعت به عمل آمده است.

عصر: مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی در بازدید از پروژه محوطه سازی ارک عنوان کرد: برداشتن دیوار حائل حد جنوبی ارک در راستای ایجاد دسترسی مناسب برای گردشگران صورت گرفته است.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به لزوم رعایت ضوابط طرح مصوب از سوی پیمانکار پروژه محوطه سازی بنیاد مصلی برداشتن دیوار حائل حد جنوبی ارک را در راستای ایجاد دسترسی مناسب برای گردشگران عنوان کرد.

مرتضی آبدار بعد از ظهر امروز ۳۱ مرداد در بازدید از ارک تبریز و در مصاحبه با خبرنگار صداوسیما با اعلام این مطلب افزود: محوطه سازی ضلع جنوبی ارک با رعایت الزاماتی نظیر عدم خاکبرداری توسط ماشین آلات سنگین به تصویب شورای فنی سازمان میراث فرهنگی کشور رسیده و زیرنظر معاونت میراث فرهنگی استان توسط بنیاد مصلی آغاز شده است که اقدام بسیار ارزشمندی است اما متاسفانه در روزهای اخیر برداشتن شبانه دیوار حائل حد جنوبی ارک موجب ایجاد شائبه هایی شده است.

آبدار افزود: دیوار حائل حد جنوبی ارک سازه ای نوساز است که زمان احداث آن به اوایل دهه هشتاد برمی گردد آن هم در محلی که قبلا برای ایجاد سوله در دهه هفتاد حفاری و بتن ریزی عمیق صورت گرفته بود و در حال حاضر با استناد به نظر کارشناسان نه تنها هیچ لایه تاریخی در آن وجود ندارد بلکه موارد متعددی از نخاله های ساختمانی اعم از میلگرد و … و نیز بقایای مصالح سوله یادشده به طور کاملا واضح مشاهده می گردد.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گفت: با تخریب دیوار مزبور در طرح محوطه سازی پلکان شکیلی جهت دسترسی آسان گردشگران به ارک جایگزین خواهد شد و اطمینان داریم پس از اتمام پروژه تمام انتظارات مردم فهیم تبریز و استان به شایستگی برآورده خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به حرکت شائبه برانگیز پیمانکار پروژه در انجام عملیات شبانه به بهانه محدودیت های ترافیکی گفت: پس از اطلاع از عملیات و به منظور جلوگیری از بروز مشکلات با ورود یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی استان، عملیات تخریب دیوار حائل متوقف گردیده و از هرگونه عملیات شبانه و استفاده از ماشین آلات سنگین ممانعت به عمل آمده است.

گفتنی است عملیات محوطه سازی ضلع جنوبی ارک تبریز طبق روال و بر اساس طرح مصوب در حال انجام است.