بهره‌برداری از قطار میانه – تبریز پنجم اردیبهشت همزمان با سفر رئیس‌جمهور
بهره‌برداری از قطار میانه – تبریز پنجم اردیبهشت همزمان با سفر رئیس‌جمهور

استاندار آذربایجان‌شرقی از بهره‌برداری قطار میانه – تبریز در پنجم اردیبهشت همزمان با سفر رئیس‌جمهور خبر داد و گفت: اگر موضوع فولاد در بناب را پیگیر نباشیم قطعاً با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو خواهیم شد.

عصر: مجید خدابخش بعد از ظهر امروز در همایش ائمه جمعه استان با اشاره به آیات مربوط به امر به معروف و نهی از منکر اظهار کرد: ما باید از این آیات اطاعت کنیم زیرا اگر بخواهیم به آیات قرآن عامل باشیم، باید آن را در زندگی و کار جاری سازیم.

ائمه جمعه کانون دیانت و سیاست در کشور هستند 

وی افزود: فارع از جمع‌بندی و مشکلات ارائه شده ما نیز از مشکلات اطلاع داریم ولی با توجه به اینکه امام راحل(ره) با فرمان تاریخی خود، نماز جمعه را برپا کرده و حکم به آغاز آن در کشور دادند، از این رو از نظر انقلابی تکلیف را مضاعف کرده و البته ائمه جمعه کانون معرفت، سیاست و دیانت در کشور هستند.

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه با تلاش ائمه جمعه مصلاهای جدیدی در استان احداث شده و یا در حال احداث است، گفت: در ۴۰ سال گذشته همه شاهد نقش ائمه جمعه بوده‌ایم که در همه مباحث ورود ارزشمند و مقتدری داشتند تا معرفت را بین مردم افزایش دهند.

مباحث معرفتی مختص به هیچ دولتی نیست بلکه یک اساس است 

خدابخش با تاکید به اینکه مباحث معرفتی به دولت بستگی ندارد و هر دولتی مستقر شود، فرقی نمی‌کند و باید این مباحث در جامعه گفته شود، افزود:مباحث معرفتی براساس ارزش‌های دین و انقلاب بوده و همه قلب‌ها نیازمند شنیدن موعظه‌ هستند.

وی ادامه داد: یکی از راه‌هایی که برای اشاعه این مباحث در جامعه وجود دارد،گام برداشتن برای تثبیت و تقویت جایگاه نماز جمعه و ائمه‌جمعه در جامعه است.

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه ائمه‌جمعه در مباحث اعتقادی نقش محوری دارد، گفت:در بازدید از شهرستان ابتدا با ائمه جمعه صحبت کرده‌ام و مشکلات آن شهر را یادداشت کردم تا  اگر مشکلی است، تلاش کنیم آن حل شود.

درس اخلاق امام جمعه تبریز باعث حل مشکلات دستگاه‌ها با یکدیگر شده است 

خدابخش با اشاره به اینکه درس اخلاق بسیار با ارزش بوده به طوریکه نزدیک به سه ماه است که  یک هفته در میان با مسوولیت یک اداره به صورت گردشی جلسه اخلاق با سخنرانی حجت‌الاسلام آل‌هاشم برگزار می‌شود، ادامه داد: این جلسات دو حُسن دارد یکی اینکه مدیران دور هم جمع می‌شوند و این دورهمی باعث حل مشکلات بین دستگاه‌ها می‌شود و دوم اینکه در مقابل هجمه‌های فضای مجازی یک فرصت ارزشمند است زیرا قلوب نیاز به شنیدن حدیث، آیه و موعظه‌ برای طهارت و سلامت دارد، به فرمانداران برای برقراری درس اخلاق تذکر خواهم داد.

استاندار آذربایجان‌شرقی ابراز کرد: اصل ارائه خدمت این است که مردم ولی‌نعمت ما و ما خدمتگزار آنها هستیم و این به آن معناست که در نظام مقدس جمهوری اسلامی وقتی دولت مستقیم رای بیاورد حتماً در عقبه آنها رای مردم بوده است و از این رو باید مدیران به این نکته ایمان داشته باشند که خادم مردم هستند و خدمت به مردم اصل بوده است.

مسوولان با شفافیت با مردم رفتار کنند 

وی با تاکید به اینکه باید مسوولان با صداقت مردم را از مسائل جامعه آگاه کنند و به غیر از مسائل امنیتی مردم را محرم اسرار بدانند و اگر اختلاس و فسادی وجود دارد شفاف‌سازی کنند، افزود: اصل موضوع این است که خود را به عنوان خدمتگزار مردم بدانیم و تا مادامی که فرهنگ پذیرش بر قلب ما وارد نشود، نقض غرض خواهد شد.

خدابخش ابراز کرد: تولید و اشتغال عقبه فرهنگی داشته و رهبر معظم انقلاب نیز نقشه راه تعیین کرده و ما را به عنوان خدمتگزار مکلف فرمودند تا در این راه مدیریت جهادی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه ایجاد اشتغال در اولویت ما است برای این منظور باید فضای کسب و کار طبق شاخص‌های دنیا شود، گفت: برای نمونه یک سرمایه‌گذار برای مراجعه به یک اداره برای انجام کار یک پروسه زمانی مشخص دارد و در برخی جاها از جمله گرجستان نیز حتی این پروسه زمانی به یک روز تبدیل شده است.

صادرات در گمرک آذربایجان شرقی پروسه یک روزه دارد 

خدابخش خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات برای کاهش پروسه زمانی در گمرک استان آغاز شده به طوریکه در این زمینه هر عملیات صدور کالا هفت روز پروسه زمانی داشته که خوشبختانه الان به یک روز و حتی یک ساعت تبدیل شده است که باید این سامانه‌ها در همه حوزه‌ها تعمیم یابد.

وی با تاکید به مثبت‌سازی فضا و احترام به سرمایه‌گذار در استان گفت: باید کاری کنیم تا علاوه بر اینکه سرمایه‌گذار جذب می‌شود، از طرف دیگر مالیات نیز اخذ شود.

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به بازدید خود از ۱۱۰ واحد تولیدی استان گفت: در همه این بازدیدها  تلاش می‌کنیم  مشکلات را یادداشت کنیم که گاهاً برخی در تهران، تبریز و یا در همان شهرستان حل می‌شود.

بهره‌برداری از پروژه قطار میانه به تبریز در پنجم اردیبهشت 

وی اذعان داشت: برخی از مشکلات زیرساختی هستند که پروژه مزمن شدند و از جمله آنها می‌توان پروژه راه‌آهن میانه – تبریز را نام برد که ۱۷ سال از کلنگ‌زنی آن گذشته است.

خدابخش افزود: طبق برنامه‌های بازدید، پنج بار از پروژه راه آهن میانه – تبریز بازدید کرده‌ام که با پیگیری امید است در پنجم اردیبهشت همزمان با افتتاح رسمی تبریز ۲۰۱۸ و سفر استانی ریاست جمهوری به تبریز، لوکوموتیو این پروژه به بستان‌آباد برسد.

وی بیان کرد: هر کاری پیگیری لازم دارد تا به سرانجام برسد به عنوان مثال، برای مصلای سراب اعتبار گرفته شده ولی در یک قسمتی گیر کرده بود که مشکلات آن را حل کردیم و اعتبارات تخصیص یافت چرا که  اگر پیگیر نبودیم، مشکلات در همان حالت باقی مانده بود.

افزایش ۲۷ سانتی‌متری دریاچه ارومیه نسبه به مهر ماه /اعطای تسهیلات اشتغال‌زایی  

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به نزولات اخیر بارش در استان خاطرنشان کرد: در ماه‌های اخیر نسبت به سال گذشته ۴۲ درصد افزایش بارش داشتیم که این آمار نسبت به ۲۰ سال گذشته ۲۰ درصد افزایش یافته است و براساس این بارش‌ها سطح تراز آب دریاچه ارومیه نسبت به اول مهرماه  با ۲۷ سانتی‌متری افزایش روبه‌رو شده که طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته، بارش‌های جدید نیز خواهیم داشت.

وی افزود: البته در این مدت  ۱/۵ تا ۵ درجه دما در کشور افزایش یافته است.

خدابخش گفت: امسال وام‌های خوبی برای اشتغال در روستاها و عشایر اختصاص یافته است که با کارمزد ۶ درصد خواهند بود و البته در کنار این، تسهیلات  یک‌هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان وام با کارمزد ۱۸ درصد نیز داریم.

احداث کارخانه خودروسازی با تولید سالانه ۲۰۰ هزار دستگاه 

وی ابراز کرد: با توجه به تولید قطعات زیاد در استان ولی به خودروسازی نرسیده‌ایم و اگر هم باشد؛ تعداد تولیدی کم بوده از این رو بخش خصوصی آمادگی لازم برای ورود به پروژه خودروسازی در استان را دارد به طوریکه اگر بتوانیم این پروژه را اجرایی کنیم، نزدیک به ۲۰۰ هزار دستگاه هر سال تولید خواهیم داشت.

استاندار آذربایجان‌شرقی افزود: استان ظرفیت خوبی برای نمایندگی در مجلس دارد به طوریکه دو نفر از نمایندگان استان در هیات رئیسه هستند و به راحتی می‌توان از طریق آنها با وزرا در ارتباط بود.

اگر موضوع فولاد در بناب را پیگیر نباشیم، قطعاً با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو خواهیم شد

وی متذکر شد: اگر موضوع فولاد در بناب را پیگیر نباشیم، قطعاً با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو خواهیم شد.

خدابخش ادامه داد: به هر مشکلی نگاه می‌کنیم، ریشه در اقتصاد دارد ولی خدا را شاکر هستیم استان آذربایجان‌شرقی در مباحث فرهنگی و امنیتی همیشه سربلند بوده به طوریکه در ناآرامی دی ماه کشور، استان آذربایجان‌شرقی با اینکه در چند زمینه از جمله حواشی بازی تراکتورسازی، اهانت به ترک‌ها و برخی بیانات تجزیه‌‌طلب‌ها درگیر بود ولی با برخورداری مردم استان از آگاهی و بصیرت، هیچ مشکلی ایجاد نشد.

اقدامات امیدبخش امام جمعه تبریز 

وی با اشاره به خدمات مردمی نماینده ولی فقیه در استان که زبانزد کل کشور شده است، تصریح کرد: لعنت به منافقان که می‌خواهند بین روحانیت، مسوولان و مردم فاصله ایجاد کنند ولی این درایت مردم استان و خدمات نماینده ولی فقیه در استان باعث شد تا مدام در تهران به خاطر امنیت تبریز در دی ماه و اقدامات حجت‌الاسلام آل‌هاشم به ما تبریک بگویند و این باعث سرافرازی است.

خدابخش افزود: خدمات مردمی آقای آل‌هاشم، اقدامات امیدبخشی برای نسل چهارم است.

انتهای پیام/